Właściwości siemienia lnianego – siemię lniane do picia

właściwości siemienia lnianego

Jeśli szukasz prostego naturalnego sposobu na poprawę pracy jelit, lub chcesz wzmocnić organizm – to siemię lniane do picia jest dla Ciebie! Zobacz niesamowite właściwości siemienia lnianego!

Co to jest siemię lniane

Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu miał w rękach olej lniany, lub minął go na półce w supermarkecie. Sama, jestem wielkim zwolennikiem olejów jako naturalnego sposobu na wzmocnienie odporności, włosów, poprawy kondycji skóry czy wspomagająco w leczeniu. Pisałam wiele razy o olejach, w tym o lnianym – np. tutaj wspominając jak dobroczynnie działa ssanie oleju na czczo.

Siemię lnianie to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego. Dlatego też, na półkach sklepowych możesz kupić ziarenka siemienia lub jego sproszkowaną formę. Najbardziej wartościową formą są ziarna siemienia przed obróbką termiczną, która niestety powoduje ubytek wartości odżywczych.

Właściwości siemienia lnianego są zachwycające. Tak uniwersalne – praktycznie dla każdego, może być stosowane w każdym wieku. Nasiona lnu zawierają aż do 10% śluzu, i jest to jego najbardziej charakterystyczna cecha. Po zalaniu wodą siemię lnianie nabiera kilkukrotnej objętości. Len jest naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega -3, mikroelementów, witamin.

Reasumując, siemie lniane to bogactwo:

  • minerałów – żelazo, mangan, cynk, miedź, selen, fosfor
    witamin – A, E, D, K, C, a także z grupy B
    błonnika – łyżeczka dziennie to aż 10% dziennego zapotrzebowania na błonnik u dorosłego człowieka!
    nienasyconych kwasów tłuszczowych – omega -3 i omega -6
    kwasu oleinowego i fitoestrogenów

właściwości siemienia lnianego

Właściwości siemienia lnianego

Dobroczynne wartości siemienia są wykorzystywane od tysięcy lat w medycynie chińskiej, podobno już w Babilonie siemię było naturalnym środkiem leczniczym. Nie sposób wymienić wszystkie właściwości siemienia lnianego, ponieważ ciągle dochodzą nowe badania które potwierdzają że siemię można praktycznie w każdym przypadku chorobowym wykorzystywać. Oczywiście, to wszystko dzięki niesamowitemu składowi jakie ma siemię lniane. Najbardziej siemię lniane jest znane z pozytywnego wpływu na cały układ pokarmowy – od problemów z zapaleniem jelit, po procesy trawiennie. Czasami może być stosowany jako środek przeczyszczający.

Do najważniejszych właściwości siemienia lnianego można zaliczyć:

  • normowanie poziomu cukru we krwi i cholesterolu
    pozytywny wpływ na perystaltykę jelit – tu głównie łagodzenie jelita drażliwego
    wspomaganie trawienia i pracy układu pokarmowego
    osłania błonę śluzową żołądka i gardła
    polepszenie koncentracji i pamięci
    zwiększenie uczucie sytości po posiłku
    wzmocnienie słabych włosów
    działa antyrodnikowo, chroni przed zmianami nowotworowymi
    jest korzystny w przypadku zaburzeń hormonalnych u kobiet
    pozytywnie wpływa na pracę tarczycy

Właściwości siemienia lnianego to także zmniejszenie nadciśnienia tętniczego, hamowanie osteoporozy, ograniczenie nadmiernego apetytu. Z właściwości kosmetycznych, siemię lniane świetnie działa na suche i wypadające włosy, skórę suchą i wrażliwą. Jak zrobić maseczkę z siemienia lnianego na włosy? Wystarczy że po gotowaniu około 5 minut na wolnym ogniu nasion siemienia, oddzielisz śluz z siemienia i nałożysz go na umyte włosy. Nie zapomnij ich rozczesać! 🙂

jak pić siemię lniane

Siemię lniane do picia

O tym, jak pić siemię lniane narosło dużo mitów, – odnośnie pory picia, formy przyrządzania itp. Nie ukrywam, że sama od miesiąca stosuję siemie lniane do picia w postaci formy sproszkowanej. Rok temu z kolei, piłam siemię z ziaren. Wiem że w internecie jest dużo pytań o to, które siemię lniane jest lepsze?

Osobiście ciężko mi stwierdzić, ponieważ po jednej i drugiej formie widzę takie same korzyści. Od razu nadmieniam, że sama właściwości siemienia lnianego wykorzystuję dla poprawy pracy jelit i zmniejszenia objawów jelita drażliwego.

Siemię lniane na czczo piję codziennie od dwóch tygodni, zalewając dwie łyżeczki proszku wrzącą wodą. Po lekkim ostudzeniu – tu najbardziej zależy mi na śluzie siemienia, piję lub jem zależy jak na to patrzeć 🙂 Glutek siemienia lnianego, jak to potocznie się nazywa, to bogactwo wyżej wspomnianych minerałów. I mimo, że sama stosuję je na jelita, to wiem że i na anemię siemię lniane mi pomaga.

Uwaga!

Niektóre źródła podają, że siemię lniane trzeba wystudzić – ja po kilku minutach widzę już śluz siemienia, więc szczerze przyznam że nie widzę w tym sensu. Dwa, ciepły, przyjemny śluz siemienia lnianego działa wręcz kojąco na jelita i nadwrażliwą błonę śluzową.

Siemię lnianie do picia możesz także zastąpić jego spożywaniem – wystarczy że dodasz kleik! – nie sam proszek, do sałatki, owsianki czy jakiegokolwiek dania.
Siemię jest raczej bezsmakowe, więc na pewno nie zepsuje Ci żadnej potrawy 🙂

jak pić siemię lnianie

Właściwości siemienia lnianego – kto nie może go stosować

Mimo że siemię lniane jest tak bogate i dobroczynnie działającym remedium, to niestety jest kilka przeciwwskazań do jego stosowania.

Przede wszystkim – ze względu na zawartość fitoestrogenów, matki karmiące i kobiety w ciąży nie powinny stosować siemienia lnianego. Do tego, grupą ryzyka jest także alergia na len, olej lniany, osoby które biorą leki przeciwzakrzepowe. Przesada z siemieniem lnianym może prowadzić do zaparć lub bólów brzucha!

Przeciwwskazaniem do stosowania siemienia lnianego jest przyjmowanie leków na obniżenie cholesterolu, aspiryny, lub innych leków rozrzedzających krew. Ważne jest także, aby przy niedrożności jelit skonsultować siemię lniane do picia z dietetykiem czy lekarzem.

Jak w każdym przypadku, i tu – nadmierne spożycie siemienia lnianego może być szkodliwe. Chociaż jest naprawdę niewielki odsetek osób ze skutkami ubocznymi po siemieniu, to jednak należy je mieć na uwadze. Nie zmienia to jednak faktu, że siemię lniane jest naprawdę w 90% procentach składnikiem dobroczynnym a nie szkodzącym zdrowiu 🙂

Mimo wszystko, siemię lniane do picia to najzdrowszy, i najbardziej uniwersalny sposób na wzmocnienie swojego zdrowia, ale też na zmniejszenie różnych dolegliwości. Nie znam drugiego tak naturalnego domowego sposobu na zdrowie. No może poza wyjątkiem ssania oleju, ale to już wiesz 🙂 Jeśli masz jakieś doświadczenia z siemieniem lnianym i jak na Ciebie działa – podziel się proszę w komentarzu! Jestem przekonana, że większość z Was zna siemię lniane i w ten, czy inny sposób – stosowała lub stosuje go. Daj koniecznie znać! 🙂

 

Ściskam ciepło, i przy okazji – zapraszam na instagram @martapardyak

Marta

10 komentarzy

  1. Czy siemię mogę zalać mlekiem?

  2. Pije siemię lniane od kilku lat ale piłam świeżo mielony zalewalam letnia wodą ,żeby nie zabijać tłuszczu omega 3, niedawno wyczytałam ,że tak pić nie powinnam bo bardzo szkodzi ,więc wieczorem zalewam go wrzątkiem rano dolewam gorącej wody ,czy dobrze robię ,czy jednak go gotować ,bo już sama nie wiem

  3. A Ja piję siemie na refleks i pomaga

  4. Uwielbiam siemie lniane podstawa na zdrowe jelita

    1. to prawda, jest zalecane przy nadwrażliwości jelit nawet przez lekarzy 🙂

      1. Czy siemię mogę zalać mlekiem?

  5. Czy na włosy można go dawać?

    1. jak najbardziej, siemię lniane na włosy działa magiczne – zresztą jest o tym wzmianka we wpisie 🙂

  6. Ja pije codziennie rano glutek siemienia na czczo na lepsze trawienie 🙂 uwieobiam go!

    1. ja też 🙂

A Ty co o tym sądzisz? :)