Zespół jelita drażliwego – jak uspokoić jelito drażliwe

zespół jelita drażliwego sposoby na jelito drażliwe

Zespół jelita drażliwego to najczęstsza! choroba układu pokarmowego, sama dopiero kilka lat temu ją odkryłam u siebie. Zobacz jak uspokoić jelito drażliwe – jest to możliwe do wykonania i polepszenia swojego samopoczucia! 🙂

Co to jest zespół jelita drażliwego

O tym że mam jelito drażliwe zdałam sobie sprawę dopiero po 30! Ignorowałam wszelkie objawy związane z zespołem jelita drażliwego, i tak, dopiero kilka lat temu zaczęłam głębiej szukać powodów mojego złego samopoczucia. Nigdy wcześniej nie łączyłam moich zaburzeń nerwowych z jelitem, ba! w życiu bym nie pomyślała jak bardzo nerwica wpływa na kondycję moich jelit.

Oczywiście dzisiaj jestem świadoma, że latami pracowałam na to że mam zespół jelita drażliwego, dlatego też wiem jak bardzo ważna jest świadomość i systematyczne dbanie o jelita.

Uważa się, że jelito drażliwe – konkretnie jelito grube, jest zaburzone w funkcjonowaniu przez… nerwy. W związku z nasilającym się stresem, stanami lękowymi czy depresją dochodzi do zaburzeń czynności jelita.

Oprócz tego, na zaburzenia pracy jelit wpływ ma także niewłaściwa, wysoko przetworzona żywność, brak warzyw i błonnika który działa wręcz kojąco na czynność jelitową.

 

Zespół jelita drażliwego – objawy

U każdego zaburzenia mogą być inne, dlatego też wiele osób nie łączy swoich dolegliwości z jelitem drażliwym. A jednak, to właśnie ono jest najczęstszą chorobą układu pokarmowego u kobiet! Bardzo duży wpływ na motorykę jelit ma stan psycho – fizyczny. Jeżeli poniższe dolegliwości masz często, możliwe że występuje u Ciebie zespół jelita drażliwego:

 • biegunki – szczególnie w sytuacjach stresowych
 • zaparcia – również spowolniona perystaltyka jelit może być spowodowana stanami lękowymi
 • bóle brzucha – bez wyraźnej przyczyny, w ciągu dnia
 • wzdęcia
 • uczucie senności, rozdrażnienie

zespół jelita drażliwego sposoby na jelito drażliwe

 

 

Jak uspokoić jelito drażliwe

Jeżeli podejrzewasz u siebie to schorzenie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Niestety jest to choroba która nie jest do końca rozpoznana, w sensie – nie ma jednego konkretnego leku na nią. Zauważ, że nie piszę jak wyleczyć jelito drażliwe, a jak uspokoić. Ponieważ zespół jelita drażliwego objawia się falami – zaostrzeń i uspokojenia. Możesz samodzielnie postarać się uspokoić jelita, i w pewien sposób to również wpływa na złagodzenie choroby.

Wiem po sobie jak niezwykle WAŻNE jest unikanie czynników stresogennych – a jest to bardzo trudne, gdy żyjesz w takim środowisku. Nie każdy da radę wyprowadzić się na drugi koniec miasta, odejść od męża itp. Nerwica lękowa to choroba która wpływa na zaburzenia czynności jelit, uregulowanie tego może i najczęściej trwa latami.

 

Sposoby na zespół jelita drażliwego

 • Psychoterapia
  jeżeli masz nerwicę, depresję – konieczna jest psychoterapia. Nastaw się na długotrwały proces leczenia, który jest niezbędny żeby przywrócić zdrowie psychiczne ale i fizyczne
 • Zioła
  to jeden z lepszych sposobów na jelito drażliwe, ponieważ działa praktycznie od razu. Bardzo dobrze na jelita ale i Twoją psychikę wpływa melisa, rumianek, krwawnik. Nie stosuj ziół przeczyszczających!
 • Dieta na zespół jelita drażliwego
  Odpowiednie żywienie to absolutna konieczność – trzeba zdefiniować czy masz postać biegunkową czy z zaparciami. Jeżeli chodzi o jelita, dieta powinna być lekkostrawna, zawierająca błonnik i roślinie niewzdymające. Unikaj wszelkich gazowanych napojów, i spożywania w nadmiernej ilości węglowodanów. Sama zauważyłam że nie służy mi gluten i kawa, często się czuję ospała po niej. Warto jeść zbożowe produkty, rośliny strączkowe, unikać smażonych potraw. Odsyłam do dietetyka który szczegółowo Ci stworzy specjalną dietę na jelito drażliwe. Pamiętaj jeszcze, że złota zasada – mało ale często ( 5 posiłków dziennie ) jest tu bardzo ważna.

 

zespol jelita drazliwego

 • Używki
  Odstaw papierosy, alkohol gdyż nie wpływa dobrze ani na skórę, ani na jelita, ani na żaden inny narząd 😉 Ja sama, jak już wspomniałam, zauważyłam że po kawie (którą uwielbiam!) czuję się ospała, a po alkoholu bardzo złe mam samopoczucie. Podobnie z dymem papierosowym, chociaż nigdy sama nie paliłam papierosów.
 • Styl życia
  Mam tu na myśli nie tylko to co wyżej – czyli to co jeść na jelito drażliwe, ale także cały tryb życia. Środowisko w którym żyjesz, pracujesz może być czynnikiem stresogennym. Może nie do końca służyć Ci relacja w jakiej jesteś. Sama świadomość co Ci szkodzi jest jednak kluczem do zmiany trybu życia.

 

Leki na jelito drażliwe

Czasami lekarz na zespół jelita drażliwego przepisuje leki mające na celu ułatwienie wypróżniania, czy też w drugą stronę – jego spowolnienie. Możesz dostać leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe, a niejednokrotnie psychoterapeuta przepisze leki antydepresyjne. Jednak proces leczenia jest długotrwały w przypadku antydepresantów.

Musisz uzbroić się w cierpliwość, i sama sobie pomóc relaksacją. Może to być uprawianie jogi, czy też po prostu relaks jaki lubisz – książka, bieganie, spędzanie czasu z psiakami 😉

Wiem że temat jelit to temat rzeka, większość z nas ma jakieś doświadczenia z zaburzeniem pracy jelit. Jeżeli również Ciebie to dotyka, podziel się proszę w komentarzu jak Ty sobie radzisz z jelitem drażliwym i co dobrze na Ciebie działa?

Dziękuję za przeczytanie!

Ściskam,

Marta

7 komentarzy

 1. Moja mama miała nerwicę jelitową i w tym pomógł BALSAM Szostakowskiego oraz zioła.

  1. moglabys wiecej napisac? jakie miala objawy? jakie ziola stosowala? nie slyszalam o tym balsamie dzieki!

 2. Polecam siemię lniane fantastycznie działa!

  1. stosujemy często w domu, sama bardzo lubię 😉

  2. Mam uchyłki jelita i dlatego mam z siemieniem kłopot. Ostatnio zalewałam siemię mielone i piłam tylko ” kleik”

 3. polecam dietę fod map jest dostosowana pod jelita drażliwe i naprawdę pomaga uspokoić perystaltykę mojej babci bardzo dieta pomogła

  1. słyszałam dużo o tej diecie, dzięki za polecenie!

A Ty co o tym sądzisz? :)