Pielęgnacja skóry w chemioterapii

 

Chemioterapia to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, najczęściej nieświadomie i podstępnie. Dłuuugo zabierałam się za pisanie o tym jak pielęgnować skórę w czasie chemioterapii. Bo co innego jest pisać o pielęgnacji zdrowej kobiety, a co innego, gdy masz napisać o pielęgnacji skóry w chemioterapii. Zobacz, jak możesz odzyskać poczucie komfortu, a na pewno komfort skóry w tak trudnym okresie – zarówno w rodzinie, jak i w przypadku takich klientów w salonie kosmetycznym!

Zrób rakowi wspak!

Rak nie wybiera, może dotknąć każdego i w każdym wieku. Coraz częściej robione są badania genetyczne wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu najczęstszych nowotworów Pisanie o takich sprawach jest istotne, ale niesie również ze sobą odpowiedzialność. Aby być jak najbardziej wiarygodną w tym co robię i co piszę, zaczerpnęłam wiedzy od znajomej dermatolog z Krakowa, a także z materiałów American Cancer Society – Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego. Pielęgnacja skóry w chemioterapii nie należy do trudnych, ponieważ wiele preparatów i zabiegów stanowi wykluczenie, ale jeśli o tym się nie wie, można sobie zrobić krzywdę!

Jak chemioterapia niszczy skórę

Chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, w mniejszym lub bardziej zaawansowanym stadium. Oczywiste jest, że skóra nie pozostaje obojętna na tak agresywną walkę i środki chemiczne jakimi zwalcza się nowotwory.

Najpopularniejsze, niepożądane skutki uboczne leczenia raka to: wypadanie włosów, suchość skóry, słabe i kruche paznokcie.

Sam fakt wypadania włosów powoduje jeszcze większy stres, co z kolei nie jest obojętne ani na kondycję psychiczną ani na dalszą kondycję skóry. Innym efektem chemioterapii jest podrażnienie i mocna reaktywność skóry, szczególnie, gdy skóra ma kontakt z alergenami lub parabenami dodatkowo zwiększającymi uczulenie czy podrażnienie.

Skutki chemioterapii na skórę:

– nadmierna suchość i łuszczenie
– trądzik, stany zapalne
– reaktywność i nadmierna wrażliwość skóry
– pękające pięty
– przebarwienia, nierówny koloryt skóry
– suche paznokcie
– martwica – odczyn popromienny IV przy radioterapii
– zakażenia bakteryjne spowodowane słabszą odpornością

Pielęgnacja skóry w chemioterapii

W okresie terapii nowotworowej, pielęgnacja skóry powinna być wyjątkowo rozważna i delikatna.

Wiele kosmetyków może uczulać, dlatego sugeruję jak najbardziej naturalne i ekologiczne kosmetyki.

Konieczne jest, aby skóra była ciągle regenerowana i nawilżana. Jak już wyżej wspomniałam, chemioterapia mocno skórę wysusza i podrażnia, więc trzeba robić wszystko, aby uzupełniać poziom nawodnienia i nawilżenia skóry.

Zasady pielęgnacji skóry w trakcie i po chemioterapii:

  • Przede wszystkim – nawilżanie! Pomocne będą takie składniki jak:

    aloes, oliwa z oliwek, witamina E, pantenol, mocznik, arnika, masło Shea, olej kokosowy

  • Kosmetyki powinny być bez alkoholu, barwników, oleju parafinowego – czyli wszystkich składników, które mogą wywołać potencjalną alergię i podrażnienia skóry

  • ochrona UV – chyba nigdzie ochrona przed słońcem nie jest tak ważna jak w przypadku osób objętych chemioterapią. Warto mieć na uwadze że słońce w przypadku raka piersi i raka skóry jest jego sprzymierzeńcem a nie wrogiem. Im wyższa ochrona UV, tym lepiej! Ważne jest to, aby stosować naturalne filtry mineralne! Należy do nich tlenek cynku, dwutlenek tytanu

  • kosmetyki do skóry, włosów powinny mieć neutralne pH!

    Pielęgnacja skóry w chemioterapii

Jak zapobiegać wypadaniu włosów w okresie chemioterapii

Pytanie trochę na przekór, gdyż wypadanie włosów to pierwszy i najbardziej widoczny skutek chemioterapii. Można zmniejszyć ich wypadanie, jednak nikt nie da 100% gwarancji iż włosy całkowicie przestaną wypadać.

Sposoby na szybki porost włosów po chemioterapii:

  • stosowanie kosmetyków naturalnych delikatnych bez SLS!

  • unikanie zabiegów chemicznych – farbowanie, stylizacja, trwała

  • nie stosować gorącego powietrza z suszarki

  • nie prostować i nie kręcić włosów

  • nawilżać włosy i chronić przed UV

  • nie myć za często włosów

woda różana skóra

Jak dbać o klienta z chemioterapią

Na sam koniec, warto pamiętać że zarówno czynniki psychiczne, fizyczne jak i warunki środowiskowe mają wpływ na powrót do zdrowia czy okresu regeneracji. Ważne, aby dbać o swój pełen komfort psychiczny, bo to odbije się korzystnie na skórze. Jeśli chodzi o zabiegi w gabinecie kosmetycznym dla pacjentów objętych chemioterapią, nie powinny być one zbyt inwazyjne, w szczególności mam na myśli działanie prądami, karboksyterapię i mezoterapię. Wszelkie zabiegi regenerujące, nawilżające i wzmacniające są mile widziane. Ważne są również substancje jakie chcemy podać klientowi pod terapią onkologiczną. Absolutnie nie wolno dawać żadnych agresywnych składników!

Kosmetolodzy powinni pamiętać, że klient który jest poddawany chemioterapii, wymaga kompleksowej uwagi – nie tylko dobrego zabiegu kosmetycznego, ale przede wszystkim – dobrego słowa, otuchy lecz nie litości! Takt w zawodzie kosmetologa jest czasem na wagę złota, a go uczymy się całe życie. Klient przede wszystkim ma się czuć komfortowo!

Pielęgnacja skóry i troska o siebie w czasie chemioterapii może bardzo pozytywnie wpłynąć na odbiór swojej osoby i pozytywne nastawienie do siebie i świata. Mimo iż wydaje się być to bezcelowym i próżnym zabiegiem, wiele psychologów potwierdza że oddziałując na swoją aparycję, wpływa się na wewnętrzne uspokojenie i harmonię.

3 komentarze

  1. Fajny wpis, bardzo przydatny. Ostatnio czytam bardzo dużo porad związanych z nowotworem, ponieważ moją żona przechodzi przez chemioterapię. Chcę jej pomóc, dlatego czytam różne portale medyczne i onkologiczne, w których jest dużo informacji na temat raka.

  2. Tak jak blog psychologiczny i rozmowy pomogły mi w procesie chemioterapii, tak twój blog pomógł mi w dbaniu o własny wygląd. Dziękuję!

    1. bardzo dziękuję i życzę dużo zdrowia!

A Ty co o tym sądzisz? :)