Zioła na jelito drażliwe – zobacz co pić na drażliwe jelita

zioła na jelito drażliwe

Jelito drażliwe jest problemem coraz większej ilości osób. Możesz sobie pomóc, jeśli tylko będziesz znać odpowiednie zioła na jelito drażliwe. Zobacz co pić na drażliwe jelita zapraszam na wpis!

Jelito drażliwe – skąd się bierze

O tym że mam jelito drażliwe zdałam sobie sprawę dopiero po 30! Ignorowałam wszelkie objawy związane z zespołem jelita drażliwego, i tak, dopiero kilka lat temu zaczęłam głębiej szukać powodów mojego złego samopoczucia. Nigdy wcześniej nie łączyłam moich zaburzeń nerwowych z jelitem, ba! w życiu bym nie pomyślała jak bardzo nerwica wpływa na kondycję moich jelit.

Oczywiście dzisiaj jestem świadoma, że latami pracowałam na to że mam zespół jelita drażliwego, dlatego też wiem jak bardzo ważna jest świadomość i systematyczne dbanie o jelita.

Uważa się, że jelito drażliwe – konkretnie jelito grube, jest zaburzone w funkcjonowaniu przez… nerwy. W związku z nasilającym się stresem, stanami lękowymi czy depresją dochodzi do zaburzeń czynności jelita.

Oprócz tego, na zaburzenia pracy jelit wpływ ma także niewłaściwa, wysoko przetworzona żywność, brak warzyw i błonnika który działa wręcz kojąco na czynność jelitową.

Czym się objawia jelito drażliwe?

U każdego zaburzenia mogą być inne, dlatego też wiele osób nie łączy swoich dolegliwości z jelitem drażliwym. A jednak, to właśnie ono jest najczęstszą chorobą układu pokarmowego u kobiet! Bardzo duży wpływ na motorykę jelit ma stan psycho – fizyczny. Jeżeli poniższe dolegliwości masz często, możliwe że występuje u Ciebie zespół jelita drażliwego:

zioła na jelito drażliwe

Zioła na jelito drażliwe

Dieta to kluczowy czynnik jeśli chodzi o jelita, warto wyeliminować gluten i używki. Najważniejsze, zarówno w diecie, jak i ogólnym podejściu do życia – powinno być uspokojenie jelit.

Jednym ze sposobów na wyciszenie jelita drażliwego są zioła. Niesamowita moc matki natury pozwala naprawdę uspokoić zarówno nerwy, jak i połączenie z nimi funkcjonowanie jelit.

Co pić na drażliwe jelita?

Zioła które poniżej przedstawiam są na podstawie zaleceń naturoterapeuty, który przepisał taki zestaw mojej Mamie na jelito drażliwe. Oczywiście nie musi stosować ona wszystkich na raz, i wręcz jest to nie zalecane. Metodą prób i błędów, ma swoje ulubione zioła na jelito drażliwe. Jednak jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego też podaję wszystkie zioła na jelito drażliwe z listy od zielarza:

 • Melisa
  Jedno z najważniejszych ziół, jeśli chodzi o spokój i równowagę emocjonalną. Jest niesamowicie korzystna na prawidłowe funkcjonowanie jelit. Dodatkowo zapobiega stanom zapalnym, działa antyoksydacyjnie. Jednym słowem – osłania jelita.
 • Koper włoski
  Kolejne zbawiennie zioło na jelito drażliwe to koper włoski. Znakomicie poprawia trawienie, zmniejsza wzdęcia. Niweluje uczucie ciężkości w brzuchu. Działa żółciopędnie. Jednym słowem – pomaga się jelitom rozluźnić. Według mnie, jedno z najlepszych ziół na zestresowane jelito drażliwe 🙂
 • Rumianek
  Czy jest ktoś kto nie pił nigdy rumianku? Jeśli chodzi o zioła na jelito drażliwe, to jedno z najlepszych jakie możesz zastosować! Rumianek działa rozkurczowo, uspokajająco, przeciwwirusowo. Na wszelkie dolegliwości żołądkowe, to właśnie pije się rumianek. Działa wręcz terapeutycznie na uspokojenie jelit. W ekstremalnych przypadkach, napar z rumianku można stosować do lewatyw przy skurczach jelit, wzdęciach i biegunkach.
 • Krwawnik
  Działa dobroczynnie na jelito drażliwe, uspokaja i pomaga w pracy perystaltyki. Ma działanie pobudzające wydzielanie żółci, soków trawiennych, działa także moczopędnie. Działa również kojąco w przypadku spraw kobiecych 🙂
 • Mięta
  to pomocnik w zaburzeniach trawienia, działa łagodząco, uspokajająco. Zawartość mentolu w mięcie daje efekt rozluźnienia, uspokojenia. Niweluje dyskomfort jaki jelito drażliwe powoduje. Przyspiesza wydzielanie soków trawiennych, usuwa toksyny zalegające w przewodzie pokarmowym. Do tego, mięta reguluje działanie przewodu pokarmowego, wzmacnia i dodaje witalności.

co pić na jelito drażliwe

Zioła na jelito drażliwe

Aby uspokoić jelita, możesz także pić mieszanki ziołowe z wyżej wymienionych ziół, lub stricte do tego przeznaczone herbatki. Oprócz tego, ważne jest nawodnienie – 2 litry wody niegazowanej to takie minimum. Staraj się także unikać alkoholu, ponieważ on działa agresywnie na jelita i może powodować jeszcze większe zaburzenia w ich pracy.

Inne zioła na jelita drażliwe które polecam to: anyż, pokrzywa (może działać przeczyszczająco), skrzyp, nagietek.

Jak pić zioła na jelito drażliwe?

Najprostszy, a zarazem najszybszy sposób na picie ziół to po prostu – herbatka. Napar ziołowy na jelita, po prostu robisz – zalewając susz wrzątkiem, i parząc około 10 minut. Napar absolutnie nie jest mniej skuteczny niż inne formy przygotowywania ziół, a jest najszybszy 🙂

Oczywiście, są zioła jak np. krwawnik które zaleca się robić w formie odwarów – gotując na wolnym ogniu około 5 minut i zostawiając do przestygnięcia. Moja Mama ma przepisane od lekarza, aby codziennie na czczo pić zaparzony krwawnik. W ciągu roku, jej stan pracy jelit niesamowicie się poprawił!

Niektórzy preferują zażywanie suplementów na jelito drażliwe, dla mnie to jest bezcelowe. Po co brać tabletki, skoro natura dała nam w najczystszej postaci zioła. Każdy z nas codziennie pije herbatę czy kawę, więc tak samo może pić zioła. Tym bardziej, należy pamiętać, że zioła na jelito drażliwe wymagają czasu. Jeśli chodzi o ból, czy wzdęcia – to szybko zadziała mięta czy krwawnik, jednak ogólna poprawa jelit następuje w ciągu kilku tygodni aż do kilku miesięcy.

zioła na jelito drażliwe

Drażliwe jelita to bardzo złożony problem, nie da się jednoznacznie go rozwiązać.

Na niespokojne jelita ma wpływ zarówno nasz styl życia, jak dieta, stan emocjonalny, używki, ale także osobowość. Wszystko to razem, będzie powodować czy nasze jelita są spokojne czy wzburzone 🙂 Na szczęście, matka natura przychodzi (jak zawsze), z pomocą.

Zioła na drażliwe jelita są wskazane, ponieważ to naturalny i bezpieczny środek aby je uspokoić. Jestem przekonana że pomogą Ci tak samo, jak pomogły mojej Mamie.

Jeśli masz pomysły co jeszcze pić na drażliwe jelita, daj proszę znać w komentarzu!

Ściskam mocno,

Marta

 

 

4 komentarze

 1. Jeżeli są w sprzedaży to trzeba je wypróbować.Dziekuje za informację

 2. rumianek to jest najlepsze! i na jelita i bólbrzucha, i dla dzieci. Mojemu dziecku na kolke bardzo pomaga

  1. tak masz rację, rumianek to jedno z najbezpieczniejszych ziół 🙂

 3. O polecam jeszcze korę wierzby

A Ty co o tym sądzisz? :)