Picie pokrzywy – zobacz jak działa pokrzywa na organizm

zioła na wypadanie włosów

Jak działa pokrzywa na organizm? Jest ona nazywana jest królową ziół, i nie bez przyczyny. Właściwości pokrzywy to nie tylko piękne włosy, ale też wiele dobroczynnych efektów. Zobacz co daje picie pokrzywy!

Już ksiądz Jan Twardowski nazywał pokrzywę jedną z najciekawszych roślin na świecie.

Niesamowite jest to, że matka natura nie szczędzi nam pokrzywy i tak naprawę w Polsce – wszędzie można ją zbierać za darmo!

Pokrzywa zwyczajna, najbardziej rozpowszechniony gatunek pokrzywy, rośnie najczęściej na terenach bagnistych, wodnistych ale też w lesie.

Ludy słowiańskie przypisywały pokrzywie wielką moc. Wieszanie pokrzywy na drzwiach miało chronić przed złymi duchami, zarazą i urokiem.

Właściwości pokrzywy

Pokrzywę w ziołolecznictwie można wykorzystywać w różny sposób. Osobiście najczęściej robię napary – picie pokrzywy świeżo zaparzonej najlepiej na mnie działa.

Pokrzywa swoje niesamowite właściwości zawdzięcza zawartości ogromnej ilości witaminy C (10 razy więcej niż sok z cytryny). Obfituje też w niemałe ilości witaminy K, w kompleks witamin z grupy B, chlorofil, kwas foliowy. Oprócz witamin, pokrzywa zawiera też mnóstwo minerałów – żelaza, potasu, cynku, fosforu! Jest również cennym źródłem kwasu linolowego i linolenowego. To wszystko powoduje, bombę odżywczą dla organizmu.

Jak działa pokrzywa na organizm

picie pokrzywy

Picie pokrzywy – efekty stosowania

 • Leczy anemię
  Sama niesamowite właściwości pokrzywy odkryłam gdy wyszło, że mam anemię. Bo to właśnie pokrzywa jest jednym z najsilniej działających czynników wzmacniających. Pokrzywa ma łatwo przyswajalne składniki które są zalecane w anemii – żelazo i witaminę K. Te dwie substancje biorą udział w procesie tworzenia czerwonych krwinek i hemoglobiny.
 • Picie pokrzywy oczyszcza organizm z toksyn
  To chyba jedna z najpopularniejszych właściwości pokrzywy – działa detoksykująco. Niejednokrotnie zaleca się picie pokrzywy w stanach zapalnych spowodowanych odkładaniem kwasu moczowego. Jest również nieoceniona w usuwaniu nadmiernych ilości metali ciężkich w organiźmie – rtęci lub ołowiu.
 • Pokrzywa działa na reumatyzm
  Już w Rzymie wykorzystywano pokrzywę do leczenia reumatyzmu. Liczne badania potwierdzają, że picie pokrzywy łagodzi dolegliwości związane z reumatyzmem, stanem zwyrodnieniowym stawów. Co więcej, w przypadku artetyzmu – można robić okłady ze świeżych. Parzące właściwości pokrzywy – głównie za sprawą kwasu mrówkowego stymulują receptory urazowe na skórze dając efekt terapeutyczny!
 • Wspomaga pracę nerek
  Podobno sam Mikołaj Kopernik leczył kolkę nerkową właśnie pokrzywą. Picie pokrzywy na nerki jest znane od wieków, leczy się nią stany zapalne nerek, pęcherza moczowego i dróg moczowych. Miej na uwadze, że jeśli pijesz pokrzywę – będzie ona działać moczopędnie. Dlatego nie zaleca się picia jej na noc 🙂
 • Picie pokrzywy poprawia trawienie
  To kolejna popularna właściwość pokrzywy. Zaleca się kurację pitną pokrzywą w przypadku niestrawności, zatruciu wątroby czy problemach z zatwardzeniem. Generalnie, pokrzywa ma na celu działanie usprawniające perystaltykę jelit. Jednaj uwaga – może działać przeczyszczająco w nadmiernych ilościach.

jak działa pokrzywa na organizm

Picie pokrzywy na włosy

Pokrzywa jest jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na wypadanie włosów.

Znakomicie przyspiesza ich porost, ale także je wzmacnia. Co więcej – możesz zarówno pić pokrzywę na włosy, jak i robić płukankę pokrzywową.

Inny sposób to branie suplementów z pokrzywą, ale tego nie jestem zwolennikiem.

Mamy tak łatwo dostępną pokrzywę – że o wiele lepiej sprawdzi się naturalny sposób picia pokrzywy niż jej suplementacja.

O tym jak zrobić płukankę pokrzywową przeczytasz tu

Płukanka na włosy z pokrzywy – efekty stosowania

marta pardyak

Jak widzisz picie pokrzywy to niesamowicie korzystna czynność, która poprawia zarówno wygląd zewnętrzny jak i wspaniale działa na organizm. Wręcz to niesamowite, że jeden napar z pokrzywy może zdziałać tyle dobrego! Oczywiście najlepiej pić pokrzywę regularnie żeby uzyskać zadowalający efekt – czy to na włosy, czy na organizm. Nie mniej jednak, warto być cierpliwym i czekać na efekty. Pamiętaj, że u kogoś dobroczynny wpływ pokrzywy na organizm może być szybciej, wszystko zależy od stopnia zaawansowania np. wypadania włosów.

Picie pokrzywy najlepiej stosować – raz, dwa razy dziennie w porze dziennej. Jak wspomniałam, picie na noc pokrzywy może wywołać działanie moczopędne. Możesz kupić sok z pokrzywy w marketach, ale osobiście jestem zwolennikiem świeżo zaparzonego naparu. Wystarczy że zalejesz torebkę lub susz pokrzywy wrzątkiem i będziesz parzyć 10 – 15 minut. Gdy napar przestygnie, możesz go pić. Polecam co najmniej miesięczną kurację pitną – jeśli chodzi o wzmocnienie włosów.

 

Kochani, picie pokrzywy to jedna z najlepszych rzeczy jaką możecie dla siebie zrobić. Polecam wypróbować! A jeśli już macie za sobą taką kurację pitną, to podzielcie się proszę w komentarzu jak u Was pokrzywa działa na organizm!

Ściskam mocno 🙂

Marta

2 komentarze

 1. ja osobiście pokrzywę stosowałam na nadmiar wody w organiźmie, a przy okazji niesamowicie mi się poprawiły paznokcie i włosy bardzo polecam każdemu!

 2. Pokrzywa to jedyna rzecz która mi pomogła na wypadanie włosów po covid najlepsza!!

A Ty co o tym sądzisz? :)