Sposoby na swędzenie skóry głowy – jak uspokoić skórę głowy

sposoby na swędzenie skóry głowy

Jak uspokoić skórę głowy gdy swędzi? To może dotknąć naprawdę każdego, ponieważ wywołuje je co najmniej kilka czynników. Na szczęście, łatwo możesz sobie pomóc! Zobacz domowe sposoby na swędzenie skóry głowy 🙂

Skąd się bierze swędzenie skóry głowy

Powodów jest co najmniej kilka. Skóra głowy może Cię swędzieć z powodu świądu, atopowego zapalenia skóry głowy, grzybicy, łuszczycy, ale i łupieżu.

Swędzeniem skóry głowy zainteresowałam się ponieważ po koronawirusie, zaczęłam mieć niesamowite z tym problemy.

Dyskomfort związany z wypadaniem włosów po covidzie, jak i tym nieprzyjemnym swędzeniem skóry głowy spowodował, że zaczęłam szukać sposobów.

Dodam, że u mnie swędzenie skóry głowy utrzymywało się naprawdę długo – kilka miesięcy. Najpierw, myślałam że samo przejdzie, a potem – gdy objawy się nasilały wiedziałam że trzeba działać. Co więcej, głowa swędziała mnie do tego stopnia, że się zadrapywałam do krwi! Najbardziej miałam problem ze swędzeniem głowy w nocy i w okresach stresowych. Oczywiście to koło zębate – im bardziej się stresujesz. tym bardziej swędzi Cię skóra głowy. Im bardziej Cię swędzi, tym bardziej się drapiesz itd.

Dlatego też, polecam uspokoić skórę głowy domowymi sposobami. Jeśli jednak one nie pomogą – udaj się do dermatologa lub trychologa!

Swędzenie skóry głowy może być objawem poważniejszych chorób.

Sposoby na swędzenie skóry głowy

Mydło Aleppo na swędzącą skórę głowy

O tym, że mydło Aleppo jest moim odkryciem pisałam tu.

Jego uniwersalność powoduje, że korzystam z niego także do mycia twarzy, jednak głównie namydlam nim skórę głowy. Nie do końca zastępuje mi szampon, bo włosy po nim są dość ciężkie, ale świetnie niweluje swędzenie skóry głowy!

Miej na uwadze, że nie zawsze samo Aleppo może pomóc, ponieważ Twój przypadek może być cięższy. Mimo wszystko, wypróbuj uspokoić skórę głowy właśnie mydłem Aleppo. Po takim “wyszorowaniu” skóry głowy mydełkiem, umyj normalnie szamponem. Powtarzaj dwa razy w tygodniu takie mycie.

mydło Aleppo

Ocet jabłkowy na swędzenie skóry głowy

Ocet jabłkowy ma działanie antybakteryjne. przywraca też naturalne pH skóry. Jednak, przy podrażnionej skórze głowy ocet jabłkowy może być trochę za mocny, dlatego koniecznie stosuj go w rozcieńczeniu!

  • Płukanka octowa na swędzenie skóry głowy którą stosuj po umyciu szamponem:
    wlej ocet do 1/2 szklanki. Do miski wlej litr wody. Połącz oba składniki i – płucz włosy około minuty. Następnie przytrzymaj eliksir octowy na włosach i spłucz dokładnie.

Ocet jabłkowy na skórę głowy nie tylko ją uspokaja, ale świetnie działa też na same włosy. Dzięki takiej płukance wzmocnisz włosy, będą one bardziej nawilżone i miękkie w dotyku. Do tego, ocet jest popularnym sposobem na wypadanie włosów. Jedna uwaga – ocet jabłkowy na włosy rozjaśnia je!

Zioła na swędzącą skórę głowy

Tutaj, podobnie jak w przypadku octu, najlepiej robić płukanki ziołowe na włosy. Jakimi ziołami uspokoić skórę głowy? Do najpopularniejszych należy babka lancetowata, która działa przeciwzapalnie, kojąco i niweluje świąd. Ma dobroczynne działanie na podrażnioną skórę – zarówno głowy, jak i całego ciała. Kolejne zioła na swędzenie skóry głowy które polecam to: brzoza (o jej cudownych właściwościach pisałam tu).

Wodę brzozową stosuj miejscowo wyłącznie na skórę głowy. Dodatkowo, sok z brzozy zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia je i zagęszcza. Wcierkę z brzozy stosujesz przed lub po myciu włosów, osobiście polecam stosować wcierkę po umyciu włosów, gdy skóra głowy jest oczyszczona i gotowa na przyjęcie odżywczych substancji.

Inne zioła które polecam na swędzenie skóry głowy to: rumianek, kozłek lekarski. Wszystko one mają za zadanie zniwelować świąd skóry i działać kojąco. Szczególnie tutaj polecam na swędzącą skórę głowy rumianek, jest niesamowicie łagodzącym eliksirem dla włosów i skóry. Wcierki robisz na tej samej zasadzie co z wody brzozowej – natomiast dla leczniczych efektów, nie zmywaj ich.

jak uspokoić skórę głowy

Olejek z drzewa herbacianego na swędzenie skóry głowy

Olejek herbaciany ze względu na swoje antybakteryjne właściwości, świetnie sobie radzi nie tylko z trądzikiem.

Możesz go śmiało wykorzystać jako domowy sposób na swędzenie skóry głowy. Miej jednak na uwadze, że olejek z drzewa herbacianego może działać drażniąco, szczególnie gdy skóra głowy jest już i tak nadwrażliwa. Dlatego zawsze stosuj go w rozcieńczeniu! Niewielką ilość olejku dodaj do szamponu. Niech to będzie dosłownie kilka kropel na pierwszy raz. Naprawdę, więcej nie trzeba ponieważ olejek herbaciany ma bardzo intensywne działanie.

Jeśli swędzenie skóry głowy jest spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczyny albo łupieżem – to ten domowy sposób na swędzenie skóry głowy będzie naprawdę skuteczny. Dodawaj go do każdego mycia przez okres około dwóch tygodni. Olejek z drzewa herbacianego działa normalizująco, przeciwzapalnie – na efekty nie powinnaś długo czekać.

Jak uspokoić skórę głowy – letnia woda

To dość prozaiczny, a jednak bardzo skuteczny sposób jeśli swędzenie skóry głowy jest spowodowane przez świąd. Wiadome jest, że gorąca woda jeszcze bardziej narusza pH skóry głowy i może powodować jej wysuszenie. Dlatego, jeśli myjesz włosy, rób to w letniej wodzie. Działa to bardzo kojąco na skórę głowy! Wiem że wiele dziewczyn, w tym ja lubi się wygrzewać pod prysznicem czy w wannie – wtedy po prostu nałóż jakiś czepek na głowę. Zadbaj o przywrócenie prawidłowego pH skóry głowy, a stopniowo jej swędzenie będzie ustępować.

Szampon Pirolam na swędzenie skóry głowy

Szampon nie jest rzadką reklamą, ale od serca go polecam! Pomógł mi niesamowicie uspokoić skórę głowy, stosowałam go jeszcze zanim odkryłam Aleppo.

Może nie do końca jest on domowym sposobem, ale jest dla mnie naprawdę ważny bo działa! Każdy, kto miał problem ze swędzeniem skóry głowy wie jakie to nieprzyjemne. Jedyny minus szamponu jest taki, że jest on bardzo mało wydajny. Zaleca się myć nim dwa razy głowę trzy razy w tygodniu, a sama buteleczka starcza może na dwa razy 🙂

Cena w stosunku do jakości jest super, natomiast do ilości – trochę gorzej. Nie stosowałam popularnego Nizoralu – bo ja w zasadzie nie mam łupieżu. Dlatego też wybrałam Pirolam, i radzi sobie świetnie. Mam świadomość że skóra głowy przyzwyczaja się do produktów, dlatego też sama stosuję szampon na swędzenie skóry głowy dwa razy w tygodniu. Docelowo będę chciała zejść do jednego zastosowania na tydzień.

swędzenie skóry głowy

Jak uspokoić skórę głowy – domowe sposoby

  • Zrezygnuj z farbowania – sama zdaję sobie sprawę że moje swędzenie skóry głowy jest spowodowane nie tylko koronawirusem, ale i częstym rozjaśnianiem włosów – co spowodowało zaburzenia pH skóry głowy. Maksymalnie ograniczyłam farbowanie włosów i Tobie też to polecam 🙂
  • Zadbaj o nawilżenie skóry głowy – kojące i łagodzące szampony bez SLS, i olejowanie włosów
  • Ogranicz suszenie włosów – a jeśli już musisz, to je tylko podsuszaj i koniecznie letnim nawiewem. Unikaj za wszelką cenę gorącego powietrza z suszarki
  • Na kondycję włosów i skóry głowy – jak i ogólnie na skórę ma dieta. Spożywanie większej ilości warzyw i owoców z pewnością pomoże, i co ważne – nie potrzebujesz dodatkowych suplementów na włosy. Zauważ, że większość z nich ma w składzie minerały obecne w warzywach.
  • Nawadniaj organizm – nie wiem jak Ty, ale ja zawsze mam z tym problem. A nawodniony organizm to także nawodniona skóra! Pij około 2 litrów dziennie wody mineralnej, najbardziej polecam taką która wyrównuje pH i minerały. Do moich ulubionych należy Muszynianka i Cechini, bo mają największą zawartość minerałów. To dość szybki sposób na swędzenie skóry głowy ale wtedy, kiedy problemem jest jej wysuszenie i zachwianie pH.

 

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy są proste ale i wymagające czasu. Nic się nie poprawi po jednym razie, jeśli masz uporczywy problem ze świądem. Tak jak pisałam wyżej, jeśli nie poprawi Ci się po stosowaniu wyżej wymienionych metod – udaj się do lekarza. Możliwe że Twoje swędzenie głowy ma bardziej złożone podłoże. Mimo to, będę wdzięczna jeśli polecisz w komentarzu swoje sposoby na swędzenie skóry głowy 🙂 Chętnie dodam je do wpisu!

Zapraszam również na mojego instagrama @martapardyak

Ściskam ciepło i dużo zdrówka!

Marta

1 Comment

  1. Polecam delikatne produkty serii med od wax pilomax.

A Ty co o tym sądzisz? :)