Sposoby na obgryzanie paznokci – jak nie obgryzać paznokci

sposoby na obgryzanie paznokci

Jak nie obgryzać paznokci?. Zarówno dzieci jak i dorośli mają ten nawyk, jest on bardzo powszechnym zjawiskiem. Dlatego dzisiaj zobacz jakie mam sposoby na obgryzanie paznokci 🙂

Obgryzanie paznokci – przyczyny

Onychofagia, czyli obgryzanie paznokcie dotyczy naprawdę sporej ilości osób. Mogłabym napisać że to bardzo powszechny nawyk, w który łatwo wpaść a trudno się wyleczyć. Już dzieci potrafią obgryzać paznokcie, i jeśli się tego nie wyleczy – może się to ciągnąć latami, nawet do wieku dorosłego!

W psychologii obgryzanie paznokci uważa się za zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, i mieć dwie postacie – łagodną i ciężką. Z łagodnym obgryzaniem paznokci masz do czynienia gdy skupiasz się tylko na skórkach i wolnym brzegu paznokcia. Jest to najczęstsza forma obgryzania. Jednak, to niby niewinne obgryzanie paznokci może przejść w postać ciężką – gdzie uszkadzasz łożysko paznokcia, skracania go, i zakażania np. zanokcicą.

Pomijając fakt jak niehigieniczne jest obgryzanie paznokci, to jest to również nawyk który może szkodzić zdrowiu.

Powikłania związanie z obgryzaniem paznokci to:

Jak widzisz, obgryzanie paznokci, które wygląda na całkiem niewinne, może mieć naprawdę przykre konsekwencje. Sama kiedyś spotykałam się z chłopakiem który dosłownie! zjadał paznokcie do tego stopnia, że ich praktycznie nie miał. Jego łożysko paznokcia było totalnie zniszczone, a mimo to nie mógł przestać.
Jeśli masz kogoś w rodzinie, lub sama obgryzasz paznokcie – zobacz co możesz zrobić.

Sposoby na obgryzanie paznokci

Ogranicz stres

Jest udowodnione, że większość osób obgryzających paznokcie robi to na tle nerwicowym. Zresztą, potocznie przyjęło się mówić – obgryza paznokcie z nerwów.
Jest w tym wiele prawdy, bo właśnie stres powoduje reakcje kompulsywne, jak np. obgryzanie paznokci. Nie jestem pewna czy da się całkowicie wyeliminować stres z życia, ale na pewno możesz pracować nad reakcją na niego. Inaczej – bardzo ważne jest uspokojenie siebie.

Może być tak, że nawyk obgryzania paznokci Ci zostanie, nawet gdy stres opanujesz lub po prostu zmienisz samopoczucie. Tak jak wspomniałam, łatwo się przyzwyczaić do obgryzania paznokci a bardzo trudno z niego wydostać.

marta pardyak

Jak nie obgryzać paznokci – gorzkie lakiery

To jeden z najpopularniejszych sposobów na obgryzanie paznokci.
Gorzkie lakiery najczęściej – chociaż polecam sprawdzać, nie mają szkodliwych substancji w składzie aby nie powodować jeszcze większych powikłań obgryzania.
Natomiast są naprawdę nieprzyjemne w smaku i bardzo ułatwiają oduczenie się obgryzania.
Niemniej jednak, znam wiele osób które potrafią nawet z tak gorzkim lakierem czy żelem te paznokcie obgryzać. Najlepiej paznokcie smarować kilka razy dziennie takim lakierem.

Aloes jako sposoby na obgryzanie paznokci

Jeśli gorzkie lakiery Cię nie przekonują, polecam domowy sposób jakim jest aloes.
Jest on tak samo gorzki jak wyżej wymienione lakiery, a nawet bardziej – do tego w 100% naturalny.
Aloes jest także dobrym serum nawilżającym na dłonie, więc możesz go i w ten sposób zastosować.
Najlepiej żebyś zobaczyła która metoda bardziej Ci pasuje na obgryzanie paznokci – gorzkie lakiery czy właśnie aloes. Jeden o drugi sposób powinien przynajmniej ograniczyć ten nawyk.

sposoby na obgryzanie paznokci

Piłeczki antystresowe

Mimo że się wydaje że ta metoda nie jest na obgryzanie paznokci, to jednak potrafi zdziałać cuda!
Po pierwsze – angażujesz dłonie, więc nie masz czasu obgryzać paznokci, po drugie – piłeczki świetnie rozładowują napięcie.
Możesz naprawdę się odstresować przy takim treningu, a im częściej będziesz mieć zajęte dłonie –
tym rzadziej będziesz brać się za obgryzanie paznokci. Oczywiście nie da się 24h na dobę tego robić,
jednak chodzi o metodę małych kroków – raz po razie, coraz częściej po prostu zamieniaj nawyk obgryzania paznokci na ściskanie piłeczek antystresowych.

Sposoby na obgryzanie paznokci – manicure hybrydowy

To chyba najbardziej popularna metoda walki z obgryzaniem paznokci u kobiet. Wiele dziewczyn robi sobie paznokcie nie tylko ze względów wizualnych,
ale i po to, żeby paznokci nie obgryzać. Hybrydy to naprawdę skuteczny sposób na obgryzanie – twarde paznokcie są takim odstraszaczem do tego :).
Może być tak, że ktoś będzie walczyć i z hybrydami, ale jeśli są dobrze zrobione – to z pewnością się utrzymają.
Plusem hybryd jest także to, że paznokcie potrafią szybko odrosnąć, a jeśli są bardzo krótkie – można nałożyć tipsy (w ekstremalnych przypadkach, jeśli jest łożysko).

 

Obgryzanie paznokci niestety bardzo je niszczy. Oprócz powyższych sposobów, polecam także wzmacniać paznokcie.

Moje ulubione sposoby na wzmocnienie paznokci to naturalne olejki – olejek rycynowy który czyni cuda, oraz olejek herbaciany który działa antybakteryjnie.
Jestem wielkim zwolennikiem naturalnych metod, mam na sobie przetestowane obydwa olejki i jestem przekonana że Ci pomogą na regenerację paznokci.
Do tego, mogą je stosować wszyscy – mężczyźni, kobiety a także dzieci.

Jakie są Twoje sposoby na obgryzanie paznokci? Daj proszę znać w komentarzu!

Ściskam mocno 🙂

Marta

A Ty co o tym sądzisz? :)