Czy e-receptę można zrealizować w różnych aptekach?

Wystawienie recepty online, a także realizacja e-recepty to bardzo prosty proces, zarówno z punktu widzenia lekarza, jak i pacjenta. Czy taki dokument można zrealizować w różnych aptekach? Co jest potrzebne do jego uzyskania? Sprawdźmy.

Recepta elektroniczna — jak to działa?

Recepta elektroniczna (inaczej e-recepta) wypiera powoli tradycyjne recepty papierowe. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro pacjent może udać się do gabinetu lekarskiego lub otrzymać dokument bez wychodzenia z domu, to oczywiste jest, że wybierze bardziej wygodne rozwiązanie. Dobrze rozwiązana jest również realizacja e-recepty — przepisane leki są czytelnie rozpisane (wraz z dawkowaniem), na wydruku informacyjnym PDF, który jest przesyłany na Internetowe Konto Pacjenta, a także w wiadomości SMS oraz e-mail od razu po jej wystawieniu. Dobrze widoczny jest również kod e-recepty, który posłuży do wykupienia leków.

Ile trwa wystawienie recepty online?

Wystawianiem e-recepty zajmują się podmioty medyczne, które świadczą usługi zdalnie, czego przykładem jest: https://naszarecepta.pl/. Platforma jest dostępna dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Aby uzyskać receptę elektroniczną, pacjent musi jedynie wypełnić formularz dla lekarza, na podstawie którego będzie możliwa ocena wskazań oraz przeciwwskazań do stosowania danego leku. Podmiot medyczny podaje, że wystawienie e-recepty może trwać do 5 minut.

Co jest potrzebne do wystawienia recepty online?

Wystawienie recepty online za pośrednictwem portalu medycznego jest bardzo uproszczone — nie trzeba w tym celu zapisywać się do przychodni ani zakładać konta w serwisie. Do recepty elektronicznej potrzebne są jedynie podstawowe dane pacjenta, takie jak:

  • imię i nazwisko,

  • adres,

  • numer PESEL,

  • numer telefonu,

  • adres e-mail.

Wizyta jest realizowana zdalnie, np. przez telefon lub za pośrednictwem czatu online i nie ma konieczności, aby pacjent pojawiał się w gabinecie lekarza. Przed konsultacją medyczną należy jedynie uiścić opłatę za prywatną e-wizytę lekarską, w wysokości wynoszącej około 100 złotych (kolejne e-wizyty są zwykle tańsze).

A Ty co o tym sądzisz? :)