Jak dbać o okolice intymne u kobiet

jak dbać o strefy intymne

Czy wiesz że prawidłowe dbanie o okolice intymne zapewnia Ci nie tylko zdrowie, lecz także komfort życia? Mam tu na myśli zarówno codzienne funkcjonowanie jak i życie seksualne (które ma dawać przyjemne a nie bolesne doznania). Zapraszam na wpis!

Jak dbać o okolice intymne u kobiet

Świadoma pielęgnacja okolic intymnych jest tak samo ważna jak pielęgnacja skóry. Mogę wręcz zaryzykować stwierdzenie, że dbanie o okolice intymne jest zdecydowanie ważniejsze, ponieważ jego brak powoduje różne dolegliwości, a czasami i choroby. Jestem przekonana, że każda z nas dba w mniejszym lub większym stopniu o swoje okolice intymne, jednak często jest to robione “po omacku”.

Uważam, że najważniejszą rzeczą, jaką każda z nas może zrobić dla zdrowia intymnego, to codzienne i świadome wsparcie nie tylko kiedy już coś nas boli, swędzi czy piecze.

Na co zwrócić największą uwagę:

  • nie za częste mycie miejsc intymnych;
    pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale często same sobie robimy niedźwiedzią przysługę – przesadne mycie miejsc intymnych powoduje zaburzenie flory bakteryjnej pochwy, podobnie również, gdy kąpiesz się za długo w zbyt ciepłej wodzie;

  • odpowiedni kierunek mycia i podcierania miejsc intymnych;
    zawsze powinnaś iść w kierunku od pochwy do odbytu nigdy nie odwrotnie – aby nie przenosić drobnoustrojów w tę delikatną okolicę;

  • nie stosuj gąbek do podmywania (mogą osadzać się na niej bakterie);

  • unikaj syntetycznej bielizny, która nie przepuszcza powietrza;

  • nie stosuj perfumowanych preparatów do pielęgnacji okolicy intymnej;

  • zadbaj o nawilżenie okolic intymnych (ma one kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tych miejsc).

 

Jak poprawić naturalne nawilżenie okolic intymnych

Nawilżenie okolic intymnych jest istotne pod wieloma względami.

W kosmetyce istnieje niepisana zasada “nawilżanie to podstawa” i podobnie to wygląda w dbaniu o okolice intymne. Istotne jest by podkreślić, że nawilżenie pochwy zmienia się wraz z wiekiem ale także podczas cyklu menstruacyjnego.

Brak nawilżenia może powodować odczucie suchości, pieczenie, ból i dyskomfort. Mówiąc o nawilżeniu nie możemy zapomnieć o tym, jak istotne jest ono również pod kątem życia seksualnego, bo nadmierna suchość pochwy czy warg sromowych powoduje, że kontakty intymne nie są przyjemne…

jak dbac o okolice intymne

Spróbuj wykorzystać moc drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego!

Zacznijmy od początku czemu kwas hialuronowy i jaki wybrać preparat. Aktywny składnik, czyli kwas hialuronowy, jest naturalnym budulcem organizmu ludzkiego, wiąże się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy, tworzy na jej powierzchni żelową powłokę sprzyjając odpowiedniemu nawilżeniu.

Kwas hialuronowy stanowi barierę ochronną zabezpieczającą błonę śluzową i stwarzającą odpowiednie warunki do aktywacji naturalnych mechanizmów regeneracyjnych i obronnych. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj kwasu hialuronowego!

Kwas hialuronowy posiada różne wielkości cząstek, nie każda z nich sprawdza się świetnie w intymnym zastosowaniu. Jeżeli chodzi o ginekologię i stosowanie dopochwowe bądź na zewnętrzne okolice intymne – potwierdzoną skuteczność posiada drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, który znajduje się w globulkach i żelu Mucovagin (bardzo polecam tę markę, ale więcej o tym poniżej).

Są one swoistą terapią dla suchości i atrofii/ dystrofii pochwy, ale także gdy jesteś po stanach zapalnych czy kuracji hormonalnej, która właśnie może powodować powyższy stan okolic intymnych.

okolice intymne

 

Co wyróżnia Mucovagin z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym?

Przede wszystkim unikatowy skład (drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy), który nie zawiera żadnych parabenów, hormonów czy środków zapachowych (ani żel, ani globulki). Preparaty są polecane przez ginekologów. Mucovagin przetestowałam sama i naprawdę go mogę polecić!

A czym się różni żel od globulek? Obydwa preparaty działają nawilżająco, jednak globulki są przeznaczone do stosowania dopochwowego, a żel – dopochwowo, ale także na zewnętrzne okolice intymne (wargi sromowe).

Kolejna różnica to przeznaczenie – globulki można stosować profilaktycznie w celu nawilżenia bądź w problemie suchości i atrofii/ dystrofii pochwy, a żel – jako preparat nawilżający o działaniu poślizgowym w celu ułatwienia kontaktów intymnych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach związanych z dbaniem o okolice intymne – odsyłam na stronę eksperta https://mucovagin.pl/strefa-wiedzy/.

Daj znać w komentarzu, jak Ty dbasz o swoją strefę kobiecą i czy stosowałaś już produkty Mucovagin. Będę wdzięczna jeśli się ze mną podzielisz wiadomością!

Ściskam,

Marta

17 komentarzy

  1. A jak to wygląda z kosmetykami drogeryjnymi warto? Np. takie z rossmana?

    1. szczerze pisząc nie przepadam za takimi ponieważ składy są masakryczne, więcej szkodzą niż pomagają – jeżeli znajdziesz naturalny i polecany przez dermatologów preparat to możesz kupić, ale i tak uważam że bezpieczniej jest w aptece 🙂

  2. Dziękuję kochana bardzo pomocny wpis 😘

    1. dziękuję 😉

  3. Większość kosmetyków do higieny intymnej niestety jest peefumowana i to jest masakra 🤦🤦🤦

    1. to prawda dlatego trzeba bardzo uważnie czytać składy, a najlepiej wybierać jednoskładowe jak np. z kwasem hialuronowym

  4. Stosowałam mucovagin na suchość w tych miejscach i są to bardzo przyjemne prearaty i delikatne polecam

    1. super bardzo się cieszę 😉 ja też je sobie chwalę, fajne jest to że można je w każdym wieku stosować

  5. Super wpis 😉

    1. dzięki 😉

  6. o higienie polaków można by pisać elaboraty lol ale fajnie że jest taki artykuł bo w internecie jest ich bardzo mało dziekuję

    1. Teraz zaczyna się lato to dopiero będzie 😂😂😂

      1. dlatego właśnie świadomość właściwej pielęgnacji jest taka ważna 😉 co więcej są to sposoby uniwersalne, warte stosowania przez cały rok

    2. dlatego właśnie trzeba uświadamiać ludzi 😉 buziaki!

  7. fajnie że poruszasz taki temat bo jest tak jak piszesz mało kto wie jak prawidłowo pielęgnować intymność sama przez to nabawiłam się kiedyś grzybicy pochwy ale podejrzewam że na basenie się zaraziłam
    pozdrawiam Ania

    1. no niestety miejsca publiczne to wylęgarnia mikroustrojów, dlatego higiena intymna jest ważna także profilaktycznie, bo tworzy zdrową mikroflorę tych miejsc 😉

      1. bardzo ciekawy temat a Mucovagin moja Mama stosowała w okresie menopauzy i jej bardzo pomógł bo miała dystrofię

A Ty co o tym sądzisz? :)