Zdrowie i kondycja po 40-tce – jak o siebie zadbać?

Z upływem czasu w organizmie człowieka zachodzą coraz większe zmiany. Dla wielu osób przełomową granicą jest 40 rok życia, kiedy to metabolizm zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zwalnia. Rośnie też wówczas ryzyko rozwoju wielu chorób. Z tego powodu, warto wiedzieć, jak dbać o swoje zdrowie i kondycję po czterdziestce, by nadal móc cieszyć się atrakcyjną sylwetką, doskonałym samopoczuciem i młodym wyglądem. Jak o siebie zadbać? Podpowiadamy.

Dieta po czterdziestce

W dniu 40. urodzin wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że powinny zmienić swój tryb życia, zwłaszcza jeżeli do tej pory nie był on zbyt higieniczny. Ze względu na to, że metabolizm w tym wieku zwalnia, często spożywane do tej pory posiłki zaczynają negatywnie oddziaływać na naszą sylwetkę, przede wszystkim powodując zwiększenie naszej wagi. Warto więc obliczyć swój wskaźnik PPM, czyli podstawowej przemiany materii, a także CPM, czyli całkowitej przemiany materii i skomponować jadłospis w taki sposób, aby jeżeli chcemy utrzymać naszą wagę nie przekraczać wartości CPM. 

Jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów, należy obniżyć wartość CPM o około 15-20%, lecz w taki sposób, aby nie przekroczyła ona wartości obliczonego wskaźnika PPM. Dieta po czterdziestce powinna być zdrowa, zbilansowana, a przede wszystkim pełnowartościowa. W naszym jadłospisie muszą znaleźć się zarówno dobrej jakości tłuszcze i białka, jak i węglowodany. Należy szczególną uwagę zwrócić na sód i cukier, aby ich spożycie nie było zbyt wysokie. Po czterdziestce możemy zacząć stosować witaminy dla kobiet, jeżeli zmagamy się z jakimikolwiek niedoborami. W okresie jesienno-zimowym z kolei warto suplementować witaminę D.

Aktywność fizyczna po czterdziestce

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać smukłą sylwetkę i dobrą kondycję niezależnie od wieku. Po 40 roku życia jednak może być czasami utrudniona wskutek mniejszej mobilności i zwiększonego ryzyka urazów. Jeśli więc do tej pory nie trenowaliśmy, warto zacząć od 30-minutowej umiarkowanej aktywności, na przykład spaceru, pływania czy jogi. W tym wieku każda forma ruchu jest cenna, a więc nawet sprzątanie czy wchodzenie po schodach.

Profilaktyka chorób po czterdziestce

Po 40 roku życia wzrasta ryzyko powstawania wielu chorób. Dlatego warto odwiedzić lekarza i przeprowadzić bilans czterdziestolatka. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu, może zlecić nam wykonanie niezbędnych badań, takich jak EKG, echo serca, morfologii, lipidogramu, poziomu glukozy na czczo, a także skontrolować nasz wzrok i słuch. Lekarz może zalecić również wykonanie RTG klatki piersiowej, zwłaszcza palaczom, czy USG jamy brzusznej. Kobiety powinny wykonać cytologię i USG piersi lub mammografię, mężczyźni z kolei mogą zapisać się na kolonoskopię.

 

A Ty co o tym sądzisz? :)