Jak dobrze zacząć dzień – moje sposoby na idealny poranek

afirmacje na pewność siebie dla kobiet

Jak dobrze zacząć dzień żeby cały był taki udany? Nie od dziś wiadomo, że istnieje magia poranka 🙂 Zobacz moje sposoby na idealny poranek 🙂

Jak dobrze zacząć dzień

Wbrew pozorom, nie potrzebujesz luksusowych hoteli ani drogich zastaw aby dobrze zacząć dzień. Wszystko dzieje się w Twojej głowie, i to – jak myślisz o sobie.

Sama, zaczęłam się interesować dobrym dniem w okresie gdy miałam nerwicę lękową, o której pisałam tu. Próbowałam sobie pomóc na różne sposoby, stąd też wiele książek które czytałam o wpływie myśli na nasze życie, ale też wpływie wdzięczności i spokoju na nasz każdy dzień. To prawda, że życie składa się ze szczegółów, i to szczegóły budują każdy dzień.

Dlatego, nie musisz od razu skakać na bungee, czy zdobywać Mount Everest żeby mieć dobry dzień. Absolutnie nie! Pamiętaj jednak, że dobry dzień dla każdego może oznaczać co innego.

Jest jednak kilka uniwersalnych sposobów na idealny poranek, którymi chciałabym się z Tobą podzielić. Jestem przekonana że jeśli nie wszystkie, to przynajmniej kilka Ci pomoże poprawić dzień 🙂

jak dobrze zacząć dzień

Moje sposoby na idealny poranek

Od razu napiszę, że nie zawsze udaje mi się dobrze zacząć dzień i nie zawsze spędzam poranek tak jak bym chciała. Akceptuję to, i Ty również zaakceptuj – jesteśmy tylko ludźmi. Jednak staraj się, jak najczęściej wprowadzać te drobne a jednak niezwykle istotne czynności na początku dnia, a zobaczysz zmiany w swoim zachowaniu i tym samym życiu.

Jak dobrze zacząć dzień – wdzięczność

O wdzięczności mówi się coraz więcej, i bardzo mnie to cieszy. Nie ma nic ważniejszego na dobry początek dnia jak poczucie wdzięczności – za wszystko! Każdego dnia mamy być za co wdzięczni. Niestety, jesteśmy wychowani w kulturze narzekania i skupiania się na tym czego nie mamy. W szkole nie uczą nas jak dziękować za życie, jak być wdzięcznym za oddech, za rodzinę, za naturę. A to wszystko dał nam Bóg za darmo!

Ile razy dziękowałaś że masz dach nad głową? Że świeci słońce? Że masz nogi? To tylko podstawowe przykłady, za które możesz wyrażać wdzięczność. Dlaczego praktyka wdzięczności to sposób na idealny poranek? Bo poprawia Twoje samopoczucie, synapsy neuronowe zaczynają skupiać się na pozytywach a nie negatywach.

Osobiście, proponuję praktykować wdzięczność przez cały dzień – po kilkanaście sekund w zupełności wystarczy! Ważna jest regularność. Im dłużej będziesz praktykować wdzięczność, tym lepiej będziesz się czuć, dostrzegać rzeczy które wcześniej były dla Ciebie normalne. Spróbuj! 🙂

 

Sposoby na idealny poranek – ciepła woda z cytryną

Niektórzy zaczynają dzień od kawy, i przyznam – że sama często też tak robię. Jednak zawsze przed kawą robię ssanie oleju jako detoks, lub piję ciepłą wodę z cytryną. Wspaniale budzi do życia, detoksykuje i nawadnia, dodaje energii. Można by napisać, że woda z cytryną świetnie budzi do życia 🙂 Picie wody z cytryną wspomaga pracę układu trawiennego, wydzielając enzymy trawienne.

Polecam pić ciepłą wodę z cytryną bo działa bardziej orzeźwiająco niż sama woda, do tego wzmacnia układ odpornościowy dzięki witaminie C. Jest również udowodnione, że codzienne picie wody z cytryną poprawia wygląd skóry 🙂

sposoby na idealny poranek

Medytacja / Joga – na dobry początek dnia

To sposób na idealny poranek który praktykuję od wielu, wielu lat.

Z przerwami, ale jednak – nie wyobrażam sobie aby zacząć dzień bez medytacji lub jogi.

Uważam, że to najważniejsza rzecz jaka mi pomogła wyjść z nerwicy lękowej, ale też zmienić swoje życie.

Medytacja staje się coraz bardziej popularna, ale nie rób tego dla innych tylko dla siebie. Wiele badań naukowych potwierdza, że medytacja wspaniale, terapeutycznie oddziałuje na układ nerwowy. Medytacja przede wszystkim oczyszcza umysł z natłoku myśli, pomaga się uspokoić, wyciszyć, nabrać dystansu. Medytowanie zmniejsza stres, poprawia koncentrację, ale najważniejsze – daje Ci spokój umysłu.

Medytacja czy joga zasługuje na odrębny wpis bo to naprawdę bardzo szeroki temat, jednak wiedz że nie musisz praktykować kilka h dziennie medytacji czy jogi. Na dobry początek dnia naprawdę wystarczy nawet 5 minut dziennie! Tak, i to jest w medytacji niesamowite – nie potrzebujesz nie wiadomo ile czasu na to poświęcać.

Prawdą jest, że im bardziej “wchodzisz” w medytację tym chcesz ją częściej robić. Ważne jest żeby znaleźć swój sposób medytowania. Jeśli nie czujesz medytacji na początek, zacznij dzień z pozytywnymi afirmacjami – jest ich naprawdę sporo na youtubie, sama również o nich pisałam tutaj.

marta pardyak

Sposoby na idealny poranek – spacer w lesie

Idealny poranek istnieje, i z pewnością jest nim kąpiel leśna.

Ale, tak naprawdę każde wyjście na łono natury, sprawi że od razu krew zacznie krążyć, organizm się dotleni a Ty nabierzesz lepszego samopoczucia.

Od dawna mówi się że ruch to zdrowie, a ruch z samego rana to również dobry dzień 🙂

Oczywiście, nie każdy z nas mieszka przy lesie czy parku, ale każdy tutaj ruch na świeżym powietrzu jest wskazany.

Oczyszcza głowę, a aktywność w formie spaceru wydziela hormony szczęścia. Udowodniono, że wyjątkowe działanie na nasze samopoczucie ma spacer w lesie – obniża się ciśnienie krwi, zmniejsza napięcie, stres, a w zamian za to zwiększa wyciszenie i pozytywne nastawienie. Wdychanie czystego powietrza w lesie działa antydepresyjnie, wspomaga układ nerwowy i oddechowy.

Świetnie gdy możesz rano iść do lasu, na dobry początek dnia. Jeśli jednak to jest niewykonalne, to po prostu – staraj się chociaż raz w tygodniu to zrobić, bez muzyki i internetu. Pozwól się zanurzyć w niesamowitej ciszy natury. Na mnie działa to zbawiennie, dlatego tak kocham naturę.

 

Kochani, dajcie proszę w komentarzu znać jakie macie sposoby na idealny poranek!

Ściskam mocno,

Marta

4 komentarze

  1. ale Ci zazdroszczę! chciałabym każdego dnia budzić się w lesie <3

  2. U mnie dzień od kawusi potem jak mam czas to ksiäżka ♥️

    1. tak też czasem zaczynam dzień 🙂

  3. Pieknie napisane ❄️ ja uwielbiam zaczynac od jogi dzien albo wlasnie od spaceru 🙂

A Ty co o tym sądzisz? :)