ZANOKCICA – domowe sposoby na zanokcicę które działają!

zanokcica domowe sposoby

Zanokcica to mało przyjemne schorzenie wału paznokciowego. Jak sobie radzić? Zobacz domowe sposoby na zanokcicę które działają!

Co to jest zanokcica?

To bardzo powszechne schorzenie jest dokładnie ropnym zapaleniem wału paznokciowego, za które głównie odpowiadają bakterie gronkowca. Wał paznokciowy jest zaczerwieniony, objęty ropną wydzieliną której towarzyszy ból albo pieczenie. Zanokcica może obejmować zarówno palce u dłoni jak i u nóg, częściej jednak występuje u rąk. Ponieważ ręce mają częściej kontakt z detergentami, wodą – są one bardziej narażone na zakażenie zanokcicą.

Zanokcica – przyczyny powstawania

  • Przerwanie ciągłości naskórka np. przez zbyt mocne wycięcie skórek
  • Obgryzanie paznokci – co również się łączy z przerwaniem skóry wału paznokciowego
  • Zbyt częste moczenie dłoni w wodzie, np. przez pracę
  • Wrastające paznokcie
  • Obcinanie za krótko paznokci
  • Głęboki manicure – zbyt intensywna praca frezarką

zanokcica jak leczyć

Domowe sposoby na zanokcicę

 

Woda z szarym mydłem

Uważam że jest to najlepszy sposób na zanokcicę – naprawdę działa i to bardzo szybko! Mydło działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie. Zobaczysz w szybkim tempie że zanokcica się zmniejsza, jednak czasami jest tak, że treść ropna się będzie wydzielać w ramach oczyszczania wału paznokciowego.

Jak zrobić takie leczenie palca z zanokcicy? Bardzo prosto! Wystarczy że połowę szklanki / kubka / miseczki zalejesz letnią wodą i rozpuścisz niewielką ilość szarego mydła. Mocz zanokcicę około 5 – 10 minut, najlepiej kilka razy w ciągu dnia.

Ten domowy sposób na zanokcicę jest także skuteczny w przypadku zastrzału paznokcia.

zanokcica domowe sposoby

Szałwia na zanokcicę

Szałwia ma działanie odkażające, bakteriobójcze, ściągające – świetnie się sprawdzi kompres z szałwii na zanokcicę. Możesz także spróbować kąpieli palca w szałwii, podobnie jak szare mydło – spowoduje zmniejszenie opuchlizny. Inny domowy sposób na zanokcicę to… picie szałwii.

Szałwia doskonale działa także na nadpotliwość, o której pisałam tu. Kąpiel szałwiowa na zanokcicę nie musi być długa, ważne żeby woda nie była za gorąca. Jednak pamiętaj że sama szałwia musi zostać zaparzona, to jest zalewasz ją wrzątkiem i parzysz 10 minut. Czekasz aż zrobi się letnia, i dopiero wtedy możesz zanokcicę moczyć w takim szałwiowym płynie.

zanokcica

Zanokcica – domowy sposób wrzątek

Tego sposobu NIE polecam i byłabym ostrożna w jego stosowaniu. Niektórzy polecają zanurzyć palca z zanokcicą we wrzątku na 1 – 2 sekundy, kilka razy dziennie. Osobiście tego nie polecam, ponieważ stan zapalny wału paznokciowego, obrzęk i zaczerwienienie potraktowane wrzątkiem nie zmniejszą się, a wręcz przeciwnie. Jeśli na zdrową skórę dasz wrzątek robi się czerwona, więc co dopiero przy chorym wale paznokciowym.

 

 

To są moje sposoby na zanokcicę, które uważam za najskuteczniejsze. Tak naprawdę każde zioła o działaniu przeciwzapalnym możesz wykorzystać do leczenia zanokcicy. Wiem że nie jest to wiele jak chodzi o domowy sposób na zanokcicę, dlatego będę bardzo wdzięczna jak w komentarzu podzielisz się swoim doświadczeniem! Na pewno znacie więcej ciekawych sposobów 😀

Ściskam mocno,

Marta

A Ty co o tym sądzisz? :)