SUCHA SKÓRA – pielęgnacja domowa suchej i łuszczącej skóry

skora sucha zima

Sucha skóra nie jest piękna! BA!! jest beznadziejnie wysuszona, cienka i nie do…ogarnięcia! Nie martw się nic – wszystko Ci wyjaśnię i dam proste wskazówki, jak pielęgnować suchą skórę 🙂 Chcesz? Czytaj to!

 

 

Sucha skóra – jak wygląda i jak dbać o suchą skórę

Właściwe rozpoznanie naszego rodzaju cery gwarantuje nam prawidłową pielęgnację skóry. Rodzaj cery zależy od bardzo wielu czynników, takich jak: uwarunkowania genetyczne, płeć, wiek, styl życia i odżywiania, a także klimatu w jakim mieszkamy. Sucha skóra jest prosta w rozpoznaniu, charakteryzuje się takimi czynnikami jak:

  • jest cienka
  • ma zabarwienie jasnoróżowe
  • często się łuszczy
  • mało elastyczna
  • często pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne
  • reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę, warunki atmosferyczne (mróz, upał)

 

Niestety, sucha skóra szybko się starzeje, już od 20 roku życia mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki – szczególnie wokół ust, oczu i szyi. Na funkcjonowanie suchej skóry bardzo istotna jest pora roku: w lecie skóra jest wysuszona przez UV (o ochronie UV piszę tu), w zimie oddaje wilgoć do otoczenia, co jest spowodowane wysuszonym powietrzem (grzejniki).

sucha skóra

 

Skóra sucha ma problem z prawidłową pracą gruczołów łojowych, które wytwarzają niewystarczającą ilość tłuszczu potrzebnego do utrzymania elastyczności skóry. Co za tym idzie, niedobór tłuszczu przyczynia się do odwodnienia skóry z powodu braku jej „bariery” czyli płaszcza hydrolipidowego. Mylne jest pojęcie iż skórze wystarcza dostarczać wody tylko z zewnątrz. W takim przypadku, wytwarzanie tłuszczu staje się jeszcze bardziej ograniczone. Bezwzględnym zakazem w przypadku cery suchej jest demakijaż wodą i mydłem, oraz nadmierna ekspozycja na słońce.

 

Sucha skóra pielęgnacja domowa

Skóra sucha wymaga starannego i systematycznego pielęgnowania. Ważnym jest stosowanie kosmetyków stricte do odpowiedniego rodzaju cery, w tym przypadku kosmetyki silnie łagodzące, nawilżające i wzmacniające płaszcz hydrolipidowy (dzięki temu bariera ochronna skóry zostanie przywrócona).

Jeżeli skóra się łuszczy, warto zastosować odwar siemienia lnianego, przyrządzonego w bardzo prosty sposób: łyżeczkę siemienia zalewamy zimną wodą, po czym doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy do wystygnięcia.

Na noc najlepiej stosować kremy regenerujące – nawilżające. Rano podobnie jak wieczorem, przemywamy twarz śmietanką, po czym tonizujemy.

Ponieważ sucha skóra jest także skórą wrażliwą, silnie odczuwa zmiany atmosferyczne. Może się to objawiać zaczerwienieniem, łuszczeniem i pieczeniem. Szczególnie tyczy się to okresu zimowo – wiosennego. Pielęgnacja łagodzącymi kosmetykami zmniejsza o wiele ten dyskomfort.

U Panów sucha skóra jest rzadziej spotykana, jednak jest nie mniej trudna w pielęgnowaniu. Szczególnie golenie jest uciążliwe, po którym skóra jest podrażniona, może lekko szczypać. Bardzo praktycznym sposobem na to jest nałożenie cienkiej warstwy kremu 5 minut przed goleniem, a po goleniu zastosować płyn po goleniu. Ponownie można nałożyć krem, najlepiej nawilżający.

marta pardyak

Dieta a skóra sucha

Przy pielęgnacji suchej skóry nie można zapominać również o prawidłowym odżywianiu. Powinno się pić jedną butelkę wody mineralnej na dzień, powoli – w ten sposób woda dociera do głębokich warstw skóry, gdzie jest wykorzystywana (pielęgnacja od wewnątrz). W codziennej diecie nie wolno zapominać o tłuszczach, w których jest cenne źródło witamin –

roślinne zawierają dużą ilość witaminy E, a zwierzęce – witaminę A.

Na prawidłowe nawilżenie skóry ma wpływ także witamina C, B5, B6. Produkty w jakich znajdują się wyżej wymienione witaminy to: ryby, mleko, warzywa i owoce, czerwone mięso, jaja, rośliny strączkowe.

Osoby które mają suchą skórę mogą oczywiście korzystać z zabiegów specjalnie przeznaczonych do skóry suchej. Najczęściej skóra sucha pielęgnacja kosmetyczna to są zabiegi dotleniające, głęboko nawilżające, odżywcze. W pielęgnacji domowej warto zaopatrzyć się dermokosmetyki, które natłuszczają, wiążą skórę w wodzie (odbudowują barierę ochronną), ograniczają utratę wody, nawilżają i łagodzą zaczerwienienia.

2 komentarze

  1. Ja zmieniłam ostatnio kosmetyki na serię atopis z novaclear i jest dużo lepiej !

    1. nie podrażnia Cię novaclear?

A Ty co o tym sądzisz? :)