Przebarwienia na twarzy…czy jest ktoś kto się z nimi nie musi borykać? Obawiam się, że NIE :D. Bardzo powszechnie występujące wszelkiego kształtu i zabarwienia przebarwienia, powodują, że są one, oprócz trądziku, najczęściej spotykanym defektem skóry! Zobacz więc, jak usunąć przebarwienia szybko i na długo 🙂
Przebarwienia – co to jest
Te różnej wielkości plamki na twarzy, ciele to nic innego jak nadmiar pigmentu w skórze, zwany melaniną. Jeśli masz nadmiar produkcji (melanogeneza) barwnika – wtedy powstaje przebarwienie. I wbrew pozorom, nie powstaje ono tylko wtedy gdy świeci słońce 😀 Przebarwienia powodują:
- zaburzenia hormonalne – np. ciąża
- choroby – np. nadczynność tarczycy
- przyjmowane leki
- wystawianie skóry na słońce bez ochrony UV
- potrądzikowe
Przebarwienia mogą być różnego kształtu i koloru – od lekko brązowych po głęboko brunatne. Wszystko zależy od tego jak głęboko „rozlała” się melanina czyli barwnik skóry. Ale nic się nie martw, spieszę z pomocą i już podaję według mnie, najlepsze sposoby na przebarwienia 🙂
Jak usunąć przebarwienia na twarzy
Laser na przebarwienia
No cóż, rzeczywistość i badania jasno dowodzą, iż najlepsze efekty w walce z przebarwieniami daje laser, który długotrwale niweluje przebarwienia na twarzy. Mamy do wyboru różne rodzaje laserów, jak np. laser frakcyjny, IPL, fotona. Każdy z nich ma na celu uzyskać ten sam efekt – usunąć zmiany pigmentacyjne.
Dermamelan / Cosmelan
Niesamowicie popularny zabieg Dermamelan zasłużył sobie na miano jednego z lepszych preparatów rozjaśniających przebarwienia na twarzy swoją skutecznością. Efekty są naprawdę bardzo dobre, utrzymują się długo, co więcej, sami dostosowujemy częstotliwość stosowania preparatu. Dermamelan to zabieg rozjaśniający przebarwienia, który składa się z etapu gabinetowego i etapu domowego. W gabinecie lekarz wykonuje maskę Dermamelan, którą zostawiamy aż do wieczora. Standardowo, około 8h. Od dnia następnego, zaczynamy aplikować krem Dermamelan – czyli rozpoczynamy kurację domową. Koszt zabiegu z kremem to około 1500zł. Wiele osób, wobec dużych kosztów, wybiera alternatywę w postaci stosowania wyłącznie preparatu w pielęgnacji domowej. Czy sam Dermamelan krem daje efekty? Owszem daje, może nie tak intensywne i nie „od razu” jak przy masce, ale wierzcie, efekty są świetne: skóra odzyskuje blask, wyrównany koloryt, a przebarwienia są maksymalne zmniejszone.
Jeszcze jedna ważna, mało znana informacja – Czym się różni Cosmelan od Dermamelan?
Dermamelan ma silniejsze działanie, jest polecany do skóry z głebokimi przebarwieniami, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Cosmelan z kolei, ma łagodniejsze działanie, niższe stężenie składników aktywnych. Jeden i drugi krem – Cosmelan i Dermamelan, mają efekt któtko- i długotrwały. To znaczy:
Efekt krótkotrwały stosowania Cosmelan/Dermamelan – zaczerwienienie, łuszczenie, czasem mrowienie, suchość skóry
Efekt długotrwały – brak lub znaczne zmniejszenie przebarwień 🙂 Cosmelan/ Dermamelan świetnie działa również na trądzik, jako kuracja normalizująca. Sprawdzi się również do skóry dojrzałej, jako preparat odmładzający.
Kwasy AHA – złuszczanie kwasami
Z pewnością znacie od dawna kwasy AHA, szczególnie kwas glikolowy i kwas migdałowy. Kwasy AHA zdobyły popularność dzięki uniwersalnemu zastosowaniu, jak i różnym stężeniom. Jesteśmy w stanie sami dobierać odpowiednie stężenia do potrzeb naszej skóry. Uwaga: jeżeli się nie znamy i nie wiemy jaki kwas AHA jest dla nas odpowiedni, zaufajcie kosmetyczce! Nie warto robić sobie krzywdy, bo potem doprowadzenie skóry do „normalnego” poziomiu” sprawia wiele trudności! Piszę to na podstawie swoich zawodowych doświadczeń, w których to, nieraz ratowałam z opresji takie właśnie przypadki 🙂 Za wysokie stężenie kwasu glikolowego, zbyt częste stosowanie kwasów, to tylko niektóre błędy kosmetyczne popełniane w zaciszu domowym.
Kwasy AHA mają swojego siostrzanego odpowiednika, jakim jest kwas salicylowy – BHA. Ma on działanie stricte antybakteryjne, ale też rozjaśniające. Firmy kosmetyczne, dla uzyskania optymalnych efektów, łączą kwasy AHA z kwasem BHA, co daje wielokierunkowe korzyści dla skóry.
Na przebarwienia, polecam szczególnie zwrócić uwagę na zawartość w kremie czy peelingu takich substancji jak: kwas pirogronowy, kwas kojowy, arbutyna, kwas ferulowy, retinol
Powyższe sposoby to oczywiście tylko namiastka tego, co kosmetologia i medycyna estetyczna oferuje dla skóry objętej przebarwieniami. Są to jednak 3 według mnie, najbardziej sprawdzone sposoby na przebarwienia na twarzy. Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na przebarwienia, podzielcie się!
Aleksandra Clinica Cosmetologica
21/08/2018 at 17:31Jednym z częściej stosowanych zabiegów jest Dermapen / Mezopen. Polega on na wprowadzeniu do skóry składników aktywnych za pomocą specjalnego urządzenia, które przypomina nieco długopis (stąd nazwa zabiegu). W przypadku przebarwień są to preparaty rozjaśniające. Takie podanie składników aktywnych w połączeniu z mechaniczną stymulacją skóry, pozwala na otrzymanie zadowalających efektów.
Sekrety Piekna
22/08/2018 at 13:25Pisałam o mikornakłuwaniu w inyym wpisie 😉
martya
18/05/2016 at 11:58Ja również zauważyłam na swojej twarzy przebarwienia,nie są może jakieś duże ale są.Zawsze lubiłam smażyć się na słoneczku bez żadnych filtrów będąc święcie przekonaną że „lepiej się opalę” ale wszystko do czasu 🙂 również z miłą chęcią wypróbowałabym jakiś dobry krem w domu który ładnie by to wyrównał i rozjaśnił.
Melisska
22/03/2016 at 22:17Wow nie znalam wczesniej dermamelanu chyba go sprobuje bo walcze od dawna z przebarwieniami po tradziku…