Sudocrem to jeden z najpopularniejszych preparatów dla niemowląt, nie bez powodu nazywany cudokremem. Zobacz jak działa Sudocrem i skład Sudocremu!
Skład Sudocremu
Ten krem, często nazywany cudocremem – to połączenie tlenku cynku i lanoliny. Tlenek cynku wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne. Z kolei lanolina, ma za zadanie nawilżać, ale też tworzyć barierę ochronną wrażliwej i podrażnionej skóry. Dlatego też, często Sudocrem jest nazywany kremem barierowym.
Sudocrem, mimo iż głównie jest znany ze stosowania na pieluszkowe odparzenia skóry, z równie dużym powodzeniem może być stosowany przez dorosłych (i często jest).
Pełen skład Sudocremu:
Aqua, Paraffinum Liquidum, Zinc Oxide, Paraffin, Lanolin, Cera Microcristallina, Sorbitan Sesquoleate, Benzyl Benzoate, Cera Alba, Benzyl Alcohol, Linalyl Acetate, Propylene Glycol, Benzyl Cinnamate, Lavandula Angustifolia Oil, Citric Acid, BHA.
Jak widzisz, na pierwszym miejscu jest olej parafinowy, a za nim – tlenek cynku i lanolina. Wynika z tego, że najwięcej zawartości w sudocremie jest substancji aktywnych – im one są wyżej, tym większe ich stężenie. Lanolina, jako emolient świetnie uzupełni barierę hydrolipidową skóry – szczególnie w przypadku stanów zapalnych.
Nie wiem jednak dlaczego, rzadko wspomina się o tym, że Sudocrem zawiera kwasy BHA (sam koniec). Uważam to za istotne – szczególnie w przypadku stosowania u niemowląt.
Kwasy BHA mają silne działanie złuszczające! I pewnie dlatego, Sudocrem na trądzik jest taki popularny 🙂 Kolejny składnik jaki zwrócił moją uwagę biorąc pod uwagę skład Sudocremu to olejek lawendowy (pisałam o nim tu). Nie wiem czy wiesz, ale lawenda ma często działanie uczulające. I tu – zakładając że Sudocrem stosujemy na podrażnioną czy alergiczną skórę – możemy się zdziwić 🙂
Alkohol benzylowy w Sudocremie może podrażniać i wysuszać, podobnie jak tlenek cynku. Dlatego też, zwraca się szczególną uwagę na to, aby stosować niewielkie ilości kremu.
Chciałabym aby każdy kto stosuje Sudocrem wiedział „co bierze” i był świadom pełnego składu. Emulgatory – jak wosk pszczeli, pozostawiam bez komentarza, chociaż warto mieć na uwadze że mogą one zapychać pory. Działanie komedogenne Sudocremu jest jednak nikłe, ponieważ jak wyżej wspomniałam, największe stężenie w Sudocremie ma tlenek cynku i lanolina.
Jak działa Sudocrem
- Jest najbardziej znany jako skuteczny krem na odparzenia pieluszkowe, zapalenie skóry czy podrażnienia u niemowląt.
- Trądzik – Sudocrem ma działanie antybakteryjne, znakomicie sprawdza się na trądzik, stany zapalne i zaskórniki. Ponieważ ma w składzie kwasy BHA – działa złuszczająco!
- Leczy grzybicę – tlenek cynku działa antygrzybiczo, i wiem, że wiele osób stosuje Sudocrem na grzybicę paznokci u rąk i nóg. Sama jednak go nie stosowałam w tym celu, ciężko mi więc stwierdzić czy naprawdę jest na to skuteczny 🙂
- Na odleżyny – podobnie jak w przypadku skóry niemowląt, tak i dla osób starszych można stosować Sudocrem w przypadku odleżyn i zapalenia skóry.
- Opryszczka – działanie wysuszające Sudocremu dobrze sprawdzi się w przypadku opryszczki, jednak – musisz bardzo uważać z jego ilością na te miejsca. Usta graniczą z błoną śluzową jamy ustnej, co może powodować większe powikłania jeśli krem się dostanie. Niemniej jednak, uważam że Sudocrem na opryszczkę jest dobry, tylko polecam nakładać go punktowo 🙂
Jak stosować Sudocrem
Stosowałam Sudocrem przez tydzień na zmiany skórne – wypryski. Nakładałam niestety trochę za dużo Sudocremu na początek, co spowodowało że mam skórę bardziej podrażnioną niż bym chciała 🙂 Nie zmienia to jednak faktu, że Sudocrem na trądzik sprawdził się bardzo dobrze, zmiany są nie tylko wysuszone ale też mniejsze.
Nie przestrzegałam kilku zaleceń jak stosować Sudocrem, dlatego podaję je niżej:
- Krem nakładasz w maksymalnie małej ilości – ma być praktycznie nie widoczny. Konsystencja kremu jest gęsta, bardzo ciężka. Dlatego naprawdę malutka ilość wystarczy na zmiany – czy odleżyny, czy wypryski. Nie przesadzaj z ilością Sudocremu!
- Przed i po zastosowaniu kremu umyj ręce.
- Nie wkładaj resztek Sudocremu do tubki. Myślę że tego nikt nie robi, ale lepiej uprzedzić 🙂
- Producent Sudocremu ostrzega, że sporadycznie mogą się zdarzyć podrażnienia skóry przy jego stosowaniu. Zapewne przez to co pisałam wyżej – czyli kwasy BHA
- Sudocrem od otwarcia trzeba zużyć w ciągu 12 miesięcy! To ważne, jak także to, że większa ilość na skórze kremu nie działa „bardziej” 🙂
Czy polecam Sudocrem do stosowania? Tak, ale z ostrożnością. Krem jest wyrobem medycznym i nie stosuje się go jak kremu nivea. Kochani, jeśli macie swoje opinie o Sudocremie – bardzo proszę podzielcie się w komentarzu!
Zapraszam również na mój instagram @martapardyak
Ściskam ciepło, Marta
Anonim
22/04/2024 at 13:26tak każdy ma racje 🙂
Anonim
19/07/2023 at 07:22Nam sudocrem pomagal na oparzenia pieluszkowe u syna a u mnie na opryszczke fakt długo się leczy ale wyleczy…
Marta Pardyak
21/07/2023 at 13:08dokładnie 🙂
Sylwia
05/09/2022 at 20:11Polecam na tłustą skórę matuje lepiej niż niejeden krem do skóry tłustej 🙂
Marta Pardyak
08/09/2022 at 13:32to prawda, ale pod makijaż za bardzo się nie nadaje bo bieli. Najlepiej sudocrem na noc stosować
R.
05/09/2022 at 15:26Ja sudocrem uważam za mega ale tylko na odparzenia i tylko jeśli nie możesz innych stisować.osobiscie wolę bepanthen 😉
Marta Pardyak
05/09/2022 at 18:42też uwielbiam bepanthen!! ale nie wiem czy te kremy można porównywać, sudocrem jest napakowany tlenkiem cynku który stricte działa wysuszająco i regenerująco, ale tak jak wspominam we wpisie – nie mam dzieci 🙂 więc nie stosowałam sudocrem na odparzenia pieluszkowe