Ochrona przed insektami, czyli jak nie dać się pokąsać

ochrona przed insektami

Wraz z nastaniem cieplejszych dni do życia budzą się nie tylko kwiatki i nasze przemrożone ciała, ale też insekty, których chmary potrafią skutecznie zmienić przyjemny wypoczynek w prawdziwie swędzący koszmar. Jak im przeciwdziałać? Zapraszam na wpis! 🙂

Dlaczego ochrona przed insektami jest tak ważna?

Zacznę od tego, że ukąszenia owadów to nie tylko kwestia krótszego lub dłuższego dyskomfortu w postaci swędzących i nieatrakcyjnych bąbli. Wiele owadów przenosi poważne choroby. W Polsce do najbardziej niebezpiecznych, jeżeli chodzi o konsekwencje, zalicza się ukąszenia kleszcza, który przenosi takie choroby, jak borelioza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Oficjalnie mówi się o tym, że rocznie w kraju nad Wisłą zakażonych boreliozą zostaje nawet 40 tys. osób, a liczba ta z roku na rok staje się coraz większa. Pół biedy, jeżeli uda się szybko odkryć zakażenie – wtedy konsekwencje wydają się względnie łagodne (zmęczenie, bóle i zawroty głowy, wędrujący rumień) – gorzej, gdy choroba przebiega niespecyficznie lub długo pozostaje zignorowana. W przypadku zaawansowanych przypadków często dochodzi do problemów neurologicznych i zaburzeń ze strony stawów. Niektórzy pacjenci jeszcze długo po przechorowaniu wymagają leczenia wspomagającego lub rehabilitacji.

Za ciężkie choroby odpowiadają jednak nie tylko kleszcze. Do najbardziej niebezpiecznych owadów na świecie zalicza się komary, które mogą przenosić całą encyklopedię schorzeń. Na szczęście większość tych najbardziej dotkliwych, jak denga, malaria, żółta febra, czy Gorączka Zachodniego Nilu, to problemy krajów o cieplejszym niż Polska klimacie. Warto jednak pamiętać, że i nasze swojskie komary potrafią zarażać.

Preparaty chroniące przed kleszczami, komarami

Istnieje wiele specjalistycznych środków przeciwko insektom. Na rynku znajdziemy zarówno preparaty nakładane na ciało, jak i rozwiązania do stosowania wokół siebie – odstraszające komary i inne owady świece, urządzenia ultradźwiękowe, pułapki z płynami i wydzielające zapachy płytki. W minimalizowaniu liczby owadów w czterech ścianach pomagają również różnego rodzaju siatki. Producenci starają się systematycznie zmieniać składy swoich środków lub wypuszczają ich nowe linie, wraz z uodparnianiem się insektów na ich działanie.

Nawet najskuteczniejsze preparaty nie będą jednak w stanie działać, jeżeli nie będziemy ich poprawnie stosować. Co gorsza, nierozważnie używane mogą wykazywać działanie toksyczne dla nas samych. Jak bezpiecznie i efektywnie używać środków przeciwko insektom?

  • aplikacja produktów w aerozolu powinna odbywać się na ubranie, a nie na skórę. Nie zmieni to skuteczności preparatu, a zmniejszy negatywny wpływ chemii na nasz organizm;
    nie powinno się stosować jednocześnie kosmetyków, np. kremów, oraz środków przeciwko owadom – zwiększają bowiem wchłanianie toksyn przez skórę;
    repelenty i inne preparaty należy zmyć ze skóry natychmiast, gdy przestają być potrzebne (np. po powrocie do domu).

Domowe sposoby na kleszcze i komary

Poza chemicznymi środkami istnieją też naturalne olejki, które odstraszają komary i zapewniają skuteczną ochronę przed innymi insektami (a przy tym mają przyjemny zapach). Do najpopularniejszych zalicza się:

  • wrotycz, z którego można przygotować napar i nakładać go nie tylko na skórę, ale też włosy;
  • różne aromatyczne olejki (z trawy cytrynowej, cedrowy, goździkowy, paczulowy, tymiankowy, bazyliowy, cynamonowy, z geranium, z mięty pieprzowej, z eukaliptusa i wiele innych), które skutecznie odstraszają zarówno komary, jak i muchy oraz meszki;
  • rośliny odstraszające komary do posiania w ogródku lub na balkonie, np. bazylia, rozmaryn, koper, bazylia, kocimiętka.

Jak jeszcze chronić się przed kleszczami i komarami?

Ochrona przed owadami to nie tylko stosowanie różnorakich preparatów. Kluczowym dla unikania ukąszenie komarów, czy kleszczy jest ochrona mechaniczna, a więc odpowiednie ubieranie się (wybieranie tkanin, przez które insekty nie są w stanie się przebić; kompletne zakrywanie ciała; noszenie wysokich butów etc.).

Warto również zadbać o higienę i planowanie czasu. Insekty najbardziej ciągną do osób… spoconych, a przyciąga je zawarty w pocie kwas mlekowy. Przed wyjściem z domu dobrze jest wziąć kąpiel, a intensywną aktywność fizyczną planować raczej w czterech ścianach, a nie na świeżym powietrzu (lub kończyć ją przed nadejściem wieczoru, kiedy insekty najbardziej się aktywizują).

A Ty co o tym sądzisz? :)