Life Style

Egzamin zawodowy TUK – kwalifikacja A61 i A62 Jak zdać?

Masz stres bo zdajesz egzamin zawodowy TUK? PIĘKNA! Jestem z Tobą, i krok po kroku tłumaczę jak zdać kwalifikację A61 i A62! Wiem i wierzę że dasz radę! To naprawdę proste żeby zdać egzamin praktyczny TUK 🙂

 

Egzamin zawodowy z kwalifikacji A61

Na chwilę obecną, egzamin zawodowy składa się z części testowej i części teoretycznej – praktycznej. Panie mają opisać zabieg, więc dla mnie jest to nic innego jak teoria. Prawdopodobnie z czasem będzie się to zmieniać, ale na chwilę obecną, kwalifikacja A61 – Twarz to czysta teoria.  Pytania testowe, są pytaniami jednokrotnego wyboru, i tak naprawdę, to właśnie test z kwalifikacji A61 sprawia moim Słuchaczkom zawsze najwięcej problemów.

 

Jak zdać egzamin zawodowy – test A61:

 • Czytaj uważnie pytania. To wbrew pozorom, najtrudniejsze do zrealizowania. Po pierwsze, stres utrudnia logiczne myślenie 🙂 po drugie, pytania często są podchwytliwe, gdzie tylko umiejętne zrozumienie treści pozwoli udzielić dobrej odpowiedzi.
 • Nie spiesz się. Ile razy to właśnie pośpiech powodował iż test został oblany? Czasami o jedną więcej złą odpowiedź kształtuje się cały wynik testu. 60minut na 40 pytań to naprawdę sporo czasu!
 • Nie patrz na innych. Kolejna rzecz, to robienie tego co koleżanki. Skoro jedna już skończyła, to na mnie też przyszedł czas. Takim myśleniem z pewnością nie zdasz testu 🙂
 • Przygotuj się! Ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Rób niezliczone ilości testów przed egzaminem. Dostęp do platformy gdzie takie egzaminy zawodowe można robić i czytać, daje Ci niezliczone możliwości wykonywania testów z kwalifikacji A61 i A62 nawet tych najnowszych!

 

testy Egzamin zawodowy technik usług kosmetycznych

 

 

Egzamin zawodowy TUK z kwalifikacji A62

Od ponad roku egzamin zawodowy A62 zmienił formę z teoretycznego projektu na wykonanie zabiegu. Pierwsza część, testowa, pozostała bez zmian. Druga natomiast, to arkusz pracy – czyli spisanie tego co robicie w konkretach, oraz, wykonanie zabiegu praktycznego. Taka forma egzaminu wprowadziła wśród moich słuchaczek niemały popłoch, ale uwierzcie – ze statystyk wynika, iż jest on lepiej zdawalny niż część teoretyczna A62! Wynika to z tego, że przedmiot Zabiegi Pielęgnacyjne Dłoni, Stóp i Ciała to wiele godzin praktyki, którą potem przekładacie na egzamin. Ponadto, egzamin zawodowyTUK  z ciała jest banalnie prosty!

Przykład? Tematy z poprzednich egzaminów TUK to: zabieg parafinowy na dłonie, pomalowanie paznokci (na sztucznej ręce) itp. Czy jest ktoś kto tego nie umie? OKE jest naprawdę pod tym względem bardzo łaskawe dla Słuchaczek kierunku Technik Usług Kosmetycznych. Jednak że, z praktyki wiem, iż to co w zamierzeniu ma być najłatwiejsze, okazuje się dla niektórych najtrudniejsze. Słuchaczkom wydaje się egzamin zawodowy – praktyczny A62 tak prosty, iż robią kuriozalne błędny.

 

Najczęstsze błędy popełniane przez Słuchaczki na Egzaminie Zawodowym A62 to:

Brak lub niedokładne przygotowanie stanowiska do pracy
Brak dezynfekcji narzędzi
Nie umycie rąk
Zapominanie o kolejności  wykonywanych czynności

 

Wskazówki jak zdać egzamin zawodowy praktyczny A62:

 • Czytaj uważnie! Skup się na zadaniu, ponieważ ta część jest związana z zadaniowym trybem czynności do wykonania. Napisz sobie kolejno co będziesz robić, a dopiero potem, zgłoś się do wykonania zadania
 • Pamiętaj, że Egzaminator ma kryteria oceniania wedle których daje punkty. Nie będzie Cię oceniać za to, o której godzinie zrobiłaś daną czynność, ale czy ją w ogóle zrobiłaś. Nieraz byłam świadkiem, jak dziewczyny już pod sam koniec egzaminu przypominały sobie o dezynfekcji narzędzi. Liczy się efekt! Dostawały owe Słuchaczki dokładnie taki sam punkt jak dziewczyny, które zrobiły tą czynność na początku
 • Staraj się opanować. Niestety, stres na egzaminie praktycznym jest większy, co nie wpływa dobrze na wykonanie zabiegu. Drżenie rąk przy malowaniu paznokci to ostatnie czego Wam życzę. Myśl tylko o wykonaniu zabiegu, staraj się nie rozpraszać.
 • Podobnie jak przy egzaminie z kwalifikacji A61, ćwicz! Pisz projekty, staraj się wykonać zabieg, najlepiej, aby naczuczyciel prowadzący ZPiUDSiC wykonywał z Wami symulację egzaminu zawodowego A62. Moim Słuchaczkom to bardzo pomaga!

 

Egzamin zawodowy TUK

 

Wyniki oraz testy z poprzednich lat, udostępnia OKE na swoich stronach. Można tam znaleźć dużo przydatnych informacji odnośnie tego jak egzamin zawodowy wygląda.

 

AKTUALIZACJA EGZAMIN ZAWODOWY TUK

Kochane, mam dużo zapytań (czemu nie w komentarzach?:)) odnośnie pisania projektów, rozwiązywania testów i tego, jak się wpasować w klucz odpowiedzi egzaminów kwalifikacji A.61 i A.62.

Przykład Egzaminu TUK A61:

Masz wymienić przeciwwskazania do zabiegu z arkusza, dajmy na to że zabieg jest z mikrodermabrazją. Musisz wymienić co najmniej 4 przeciwwskazania które są w kryteriach! To bardzo ważne. Ale nie załamuj się, bo najczęściej są to standardowe przeciwwskazania jak alergia, implanty, ciąża czy choroby zakaźne. Co więcej, w kryteriach oceniania egzaminator ma napisane, iż za podobne “sformułowania” do przeciwwskazań różwnież może dać punkt. Tak naprawdę – to dobra wola egzaminatora 🙂

Druga sprawa – karta pobrań. W kryteriach oceniania jest szczegółowo podane za co jest +. Ale kochane! Możecie zaznaczyć np parę pozycji jak nie jesteście pewne, a egzaminator da Wam plus tylko za to jedno właściwie! Na szczęście nie ma minusów! :):)

 

Przykład na Egzamin zawodowy TUK:

Macie w karcie pobrań serum nawilżające, serum z kwasem AHA, serum normalizujące. Nie wiecie które będzie dobre do skóry tłustej, więc z trzech podanych zaznaczacie np. serum z kwasem AHA oraz serum normalizujące. W kryteriach oceniania jest podane, iż za zaznaczenie serum z kwasem AHA dostajecie punkt. I już, cała sprawa jest rozwiązana, ponieważ egzaminator OKE nie bierze pod uwagę tych niewłaściwych odp. Liczą się tylko dobre zaznaczenia na egzaminie kwalifikacji Technika Usług Kosmetycznych! :):)

Egzamin zawodowy TUK – teoria

Jeżeli chodzi o test czyli część teoretyczną egzaminu A.61 czy A.62 – czytajcie uważnie pytania, które dzielą się na podchwytliwe oraz…mało sensowne. Cóż, wiele pytań jest niedoprecyzowanych i naprawdę, czasem sama mam problem z tym dlaczego akurat taka odpowiedź jest właściwa. Wiele pytań jest też po prostu trudnych. Trudnych pod wieloma względami, ale, z praktyki mogę napisać, iż trudność w odpowiedziach na pytania egzaminacyjne A.61 i A.62 jest spowodowana tym, iż wiele rzeczy na zajęciach po prostu się nie przerabia. Lasery, fraxele, a czasem nawet galwanizacja katodowa i anodowa to tylko frazesy spisane na teorii.

Na sam koniec – SPRAWDŹ SIĘ! Czy udzielisz odpowiedzi na poniższe pytania jakie miał egzamin zawodowy TUK kilka lat temu?

 

 1. U klientki z acne juvenillis należy wykonać zabieg:
  – detokyskujący
  – sebostatyczny
  – dotleniający
  – nawilżający
 2. Jakie odbicie w lampie Wooda jest charakterystyczne dla cery tłustej?
  – bladoróżowe
  – niebieskie
  – czarne
  – fioletowe
 3. Korektor o konsystencji lżejszej od fluidu nakłada się:
  – na podkład
  – pod podkład
  – na puder
  – mieszając z podkładem
 4. Do diagnozy skóry wrażliwej należy zastosować:
  – profilometrię
  – mekametrię
  – dermografizm
  – diaskopię
 5. Maski rozpulchniającej należy użyć w zabiegu:
  – kojącym
  – oczyszczającym
  – odżywczym
  – łagodzącym

 

 

Udostępnij śmiało! 🙂 Na Twoje pytania czekam w mojej grupie Sekrety Piękna!

 

Czytaj także...

26 komentarzy

 1. Cke says:

  Ulala…. Pani chyba jednak nie jest egzaminatorem…. tylko nauczycielem ktoremu wydaje sie, ze wie juz wszystko. To nie takie proste. Polecam zapisac sie na szkolenie dla egzaminatorów z oke i wtedy zobaczy Pani kryteria oceniania 🙂 pozdrawiam 🙂

  1. Sekrety Piekna says:

   Dzięki Jola, a czemu uważasz że nie jestem egzaminatorem nie rozumiem? Czy ja gdzieś napisałam że jestem egzaminatorem OKE?? 😀 lol…zapisz się na czytanie ze zrozumieniem – to z kolei jest bardzo proste 😀

   1. Rena says:

    Jestem po dzisiejszym egzaminie i po ultradźwiękach zapomnialam pobrac i wykonac maske algowa….. Chyba nie mam szansy na zdanie….

    1. Sekrety Piekna says:

     KOCHANA! Niekoniecznie, jeśli wszystko inne na egzaminie TUK napisałaś dobrze to na pewno zdasz! 🙂

 2. qwerty1993 says:

  czy to prawda, że praktyki można zrobić po zdanych egzaminach i wtedy po przyniesieniu dzienniczka praktyk do szkoły dostać świadectwo z opóźnieniem?

  1. Sekrety Piekna says:

   Hej Anitka, tak to prawda ale – wszystko zależy od szkoły. Nie wszystkie szkoły respektują takie możliwości, mam nadzieję że Twoja tak 😀

 3. Majka says:

  Zdawałam 2016 były kwasy na dłonie ale niestety dostałam 74% zastanawiam się co może być teraz pechowego

  1. Sekrety Piekna says:

   Cześć Majka, miałyście dość trudny zabieg, ale wierzę że zdasz 😀

 4. Majka says:

  Witam . Coś wiadomo co mogłoby być tym roku A.62

 5. Kik says:

  Bzury z tym zaznaczaniem wszystkiego. Teraz są dodatkowe punkty za merytoryka i można ich nie dostać za takie coś

  1. Sekrety Piekna says:

   ja gdzieś piszę że macie wszystko zaznaczać? 😀 to było pół żartem zamiast szukać dziury w całym może jakieś dziękuję za dzielenie się wiedzą jako wykładowca a nie dziewczynka ze studium??

 6. Kundzia says:

  coś jednak uległo zmianie, bo np. w ubiegłym roku pojawiły się zapisy w kluczu do produktów które powinny być wybrane dodatkowe zapisy np przyznany jest punkt za pobranie X produktu, ale tylko wtedy kiedy Y nie został pobrany… Ja nie szalałabym z zaznaczaniem wszystkiego jak leci, bo można nie otrzymać żadnych punktów

 7. Karina says:

  Witam! Pisałam kwalifikacje w czerwcu i przed kwasami zrobiłam masaż a po kwasach lampę sollux BZ niebieskim filtrem co teraz wiem, że jest błędem. Czy jest szansa, że to zdam?

 8. milena says:

  a jak wyglada zadanie praktyczne na a62?

 9. malenstwoMalenstwo says:

  Dziewczyny!! Teraz na a62 na bank będzie hybryda! ;(

  1. _CLR says:

   Skąd ta pewność 🙂

  2. Anonim says:

   Bedą stopy !!!!

 10. Kasia says:

  Witam, czy ma Pani przykładowe rozwiązania egzaminow praktycznych a,61 i a62.?
  Pozdrawiam,
  Kasia

 11. Anonim says:

  Dzisiaj odebrałam wyniki egzaminu zawodowego a.61 zdałam , bardzo się cieszę ! Dzięki super blog !

  1. Sekrety Piekna says:

   Kochana, dziękuję!!! 🙂 bardzo się cieszę! 🙂

 12. says:

  Dobre porady, ja w czerwcu będę zdawała kwalifikacje a 61 i mam stracha, muszę dużo informacji jeszcze sobie uporządkować ale staram się powtarzać wszystko po trochu ?

 13. Zuzka33 says:

  Jak zdać egzamin zawodowy tuk to odwieczne pytanie ? dzięki za wskazówki!

 14. Nat says:

  A jak to jest z zabiegami, który przeprowadzimy dodatkowo na egzaminie ( a w kluczu odpowiedzi ich nie ma) ? Np przeprowadzimy oczyszczanie, którego nie ma w kluczu.

  1. Sekrety Piekna says:

   Natalka, jeśli nie ma w kluczu oczyszczania, to po prostu nie dostaniesz za niego żadnych punktów 🙂

 15. Ania says:

  Mam pytanie w związku z pani radą – czy zaznaczanie większej ilości składników dotyczy tylko karty pobrań? Co np. ze składnikami aktywnymi – też nie ma punktów ujemnych? A co z przeciwwskazaniami do zabiegu? Jeśli bym wypisała więcej, nawet niepoprawne, to nie szkodzi? Ważne, żeby wśród nich były poprawne?

  1. Sekrety Piekna says:

   Hej kochana!

   1. Możesz zaznaczyć większa ilość pobrań – nie ma pkt ujemnych

   Ja zawsze swoim Słuchaczkom powtarzam, że mają niezłe szczęście że nie ma pkt ujemnych bo połowa by nie zdała

   2. Przeciwwskazania – najlepiej wypisać ile się wie. Oczywiście dobrze by było żeby były dobrze, ale najczęściej w karcie egzaminatora jest tak że trzeba zaznaczyć z 3 przeciwwskazania dobrze

   reszta może być źle ? ja zawsze radzę, aby jak najwięcej wypisać tych przeciwwskazań co się wie ?
   Oczywiście nie polecam zaznaczać wszystkiego na karcie pobrań, ale jak zaznaczysz więcej nic się nie stanie
   egzaminator bierze pod uwagę tylko to, co jest dobrze ?

A Ty co o tym sądzisz? :)