Pielęgnacja skóry zimą – jakie stosować kosmetyki do skóry suchej

sucha skóra w zimie

Sucha skóra w okresie jesienno – zimowym to powszechny problem, z którym możesz sobie bardzo łatwo poradzić. Jeśli nie wiesz jakie wybrać kosmetyki do skóry suchej i jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja skóry w zimie – czytaj dalej jak wzmocnić suchą skórę w zimie!

 

 

Jak dbać o skórę suchą w zimie

Zdecydowanie skóra sucha to najpopularniejszy rodzaj skóry, może ją mieć każdy niezależnie od wieku i płci. Prawdą jest, że ten typ skóry przeważa w okresie jesienno – zimowym, jednak, aby zapobiec tworzeniu skóry suchej, trzeba dbać o nią cały rok. Na funkcjonowanie suchej skóry wpływa pora roku: w lecie skóra jest wysuszona przez UV (o ochronie UV piszę tu), w zimie oddaje wilgoć do otoczenia, co jest spowodowane wysuszonym powietrzem (grzejniki).

 

Aby właściwie pielęgnować skórę suchą, trzeba ją po pierwsze dobrze zdiagnozować. Tak więc, jeśli nie jesteś pewna czy skóra sucha dotyczy i Ciebie, zobacz na poniższe charakterystyczne cechy dla skóry suchej:

jest cienka

ma zabarwienie jasnoróżowe

często się łuszczy

jest mało elastyczna

często pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne

reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę, warunki atmosferyczne (mróz, upał)

szybciej się starzeje, jest bardziej wiotka

Kosmetyki do skóry suchej

 

Jakie stosować kosmetyki do skóry suchej

Pielęgnacja kosmetykami skóry suchej koniecznie powinna być ukierunkowana na 3 działania, takie jak:

  • Regeneracja
  • Nawilżenie
  • Ochrona

Jeżeli będziesz się trzymać powyższego protokołu pielęgnacyjnego, szybko poprawisz kondycję swojej skóry 🙂

Regeneracja skóry suchej

Musisz wiedzieć, że skóra sucha ma w szczególności problem z prawidłową pracą gruczołów łojowych, które wytwarzają niewystarczającą ilość tłuszczu. Co ważne, niedobór tłuszczu przyczynia się do odwodnienia skóry z powodu braku dostatecznej „bariery” czyli płaszcza hydrolipidowego. Szczególnie istotne jest aby zadbać o odbudowę naszej warstwy ochronnej preparatami mocno odżywczymi i regenerującymi. Przykładem takiego kosmetyku jest np. AA Help mleczko do ciała – które przynosi natychmiastowy komfort suchej skórze

skóra sucha

Nawilżanie skóry w zimie

Jestem przekonana, że zdajesz sobie sprawę jak istotne jest nawilżanie skóry ciała w czasie zimy. Zasada jest taka, że im mniej jest skóra nawilżona, tym szybciej się wysusza i tym szybciej widoczne są procesy starzenia. Związane jest to niedostatecznym wytwarzaniem kolagenu, który to odpowiada za prawidłową jędrność i nawilżanie skóry suchej.

Tak więc, jakie kosmetyki nawilżające się sprawdzą? W szczególności takie, które zawierają

mocznik, kwas hialuronowy, masło Shea, koenzym Q10 itp.

Moim faworytem (i nie tylko moim ;)) w kategorii balsamów nawilżających jest Nivea odżywcze mleczko do ciała. Kocham za zapach, cudownie otulającą przyjemność stosowania, i oczywiście właściwości – ma ulepszoną formułę o większą ilość olejku migdałowego 😉

kosmetyki do skóry suchej

Jak chronić skórę suchą w zimie

Ponieważ

sucha skóra jest także skórą wrażliwą

silnie odczuwa zmiany atmosferyczne. Może się to objawiać zaczerwienieniem, łuszczeniem i pieczeniem (kojarzysz to pieczenie na udach?:)). Szczególnie tyczy się to okresu zimowo – jesiennego.

Ochronne kosmetyki do skóry suchej znacząco poprawią i wzmocnią odporność skóry suchej. Dobrze się sprawdzi preparat natłuszczający, regenerujący, bogaty w oleje jak np. Hello Nature masło do ciała z olejem kokosowym.

 

Kosmetyki do skóry suchej

Dieta a skóra sucha

Przy pielęgnacji suchej skóry nie można zapominać również o prawidłowym odżywianiu. Codzienną dietę uzupełnij o niezbędne tłuszcze również od środka. Wszystkie oleje roślinne zawierają dużą ilość witaminy E, a z kolei zwierzęce – witaminę A.

Na prawidłowe nawilżenie skóry ma wpływ także witamina C, B5, B6. Znajdziesz je w rybach, mleku, czerwonym mięsie, jajach. Możesz również wspomagać organizm i odbudowę skóry suplementami, które dostarczą Ci powyższe składniki – dobrym rozwiązaniem jest żeń szeń lub witamina C w tabletkach.

 

Kochana, pamiętaj o tym, że pielęgnacja skóry suchej to proces długotrwały. Najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość. Jeżeli będziesz stosować powyższe rady odnośnie pielęgnacji skóry suchej w zimie, zobaczysz że Twoja praca nie idzie na marne. Zasadniczo każda z nas chce mieć gładką i nawilżoną skórę, także w zimie prawda? 🙂 Podziel się swoimi sposobami na zimową pielęgnację skóry – czekam na komentarze!

 

Buziaki!

3 komentarze

  1. Dobte rady

  2. Ciekawy wpis, skorzystam z rad zawartych w nim.

    1. Dziękuję Iza, korzystaj i dawaj znać który sposób jest najlepszy 😀

A Ty co o tym sądzisz? :)