Jak usunąć prosaki – najlepsze domowe i kosmetyczne sposoby!

Prosaki spotykają praktycznie każdego, bez względu na wiek. Czy wiesz że możesz je stosunkowo łatwo zniwelować? Zobacz najlepsze sposoby na to jak usunąć prosaki!

Co to są prosaki

Często mylone z kaszakami, są niczym innym jak twardymi, białymi grudkami zlokalizowanymi na twarzy, powiekach, czasem plecach czy ramionach. Mogą być różnej wielkości, ale najczęściej nie przekraczają kilku milimetrów. Z punktu profesjonalnego, prosak to czop grudkowo łojowy, który jest twardy i nie usuniesz go tak jak np. zaskórnika.

Prosaki powstają przez tzw. rogowacenie mieszkowe o którym pisałam tu. Mogą pojawić się w różnym wieku, głównie przypisuje się zmiany w wieku dziecięcym, ale dorośli też bardzo często mają grudki.

 

Kilka informacji w skrócie o prosakach:

 • są dobrze odgraniczone od zdrowej skóry
 • nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia
 • powstają przez choroby bakteryjne, wirusowe, zaburzenia hormonalne
 • najczęstsza lokalizacja prosaków to okolice nosa, powieki (bardzo trudne do usunięcia), czoło, linia żuchwy
 • mogą powstawać niezależnie od wieku i płci
 • mogą mieć charakter pojedynczy, ale często występują w liczbie mnogiej np. w okolicach nasady włosów

jak usunąć prosaki

Jak usunąć prosaki w gabinecie kosmetycznym

Możliwości kosmetyczne na usunięcie prosaków są liczne, natomiast sposób ich usunięcia jest zależny od miejsca. O wiele łatwiej jest usunąć prosaki z okolic nosa niż z powiek, dlatego też konsultacja z kosmetologiem czy lekarzem jest absolutnie konieczna,

Nakłucie prosaków

Istnieje kilka sposobów na prosaki, do najpopularniejszych należy nakłuwanie prosaków. Pod specjalnym kątem igłą nakłuwa się prosaka aby się wydostał na wierzch, a tym samym robiąc ujście na zalegającą treść łojowową. Ten sposób na uważa się za jeden z najskuteczniejszych usunięcia prosaków, jednak nie polecam go robić samemu w domu! Złe nakłucie może spowodować infekcje, blizny, a nie wydostanie się treści łojowej.

 

Jak usunąć prosaki z powieki

jest to najtrudniejsze miejsce do wydobycia prosaków, najlepiej skonsultować się z okulistą, który zapewne zrobi nakłucie prosaka. Jednak dla bezpieczeństwa przy powiekach udałabym się sama tylko do okulisty, ewentualnie dermatologa.

Sposoby na prosaki – elektrokoagulacja

to bezpieczna i szybka metoda na pozbycie się zmian, często sprawdza się w przypadku gdy prosaków jest dużo lub mają charakter nawrotowy. Prąd elektryczny który wytwarza termolizę (wypala uszkodzone czy zmienione treści) powoduje że prosak jak za magicznym dotknięciem znika :). Elektrokoagulacja jest także skuteczna na blizny, brodawki, kaszaki itp.

Mikrodermabrazja

Kiedyś niezwykle popularny peeling mechaniczny, dzisiaj odszedł trochę do lamusa, ale nadal jest to skuteczny zabieg złuszczania. Z doświadczenia wiem, że czasami prosaki są tak głęboko że mikro ich nie usunie. Nie zmienia to faktu, że peeling diamentowy (inna nazwa mikrodermabrazji) ogólnie poprawi kondycję skóry i z pewnością zmniejszy białe grudki. Inne alternatywy do mikrodermabrazji na prosaki to oczywiście kwasy, peelingi chemiczne. Są one już bardziej inwazyjne, i warto je wprowadzać w przypadku trądziku.

 

Peeling kawitacyjny usuwa prosaki

Absolutnie mój ulubieniec jak chodzi o wszelkie niedoskonałości skóry. Ma tak dużo zalet, że trudno je wszystkie wypisać, ale możesz o nich poczytać tu. Kawitacja to nic innego jak złuszczanie warstwy rogowej naskórka za pomocą ultradźwięków. Zabieg jest przyjemny, bezbolesny i świetnie się sprawdza właśnie przy takich zmianach jak zaskórniki, prosaki, nadmierne wydzielanie sebum. Co więcej, jest niezwykle skuteczny i zostawia cudownie gładką skórę.

Laseroterapia

podobnie jak elektrokoagulacja, szybko i bezpiecznie usuwa prosaki. Popularnym zabiegiem na prosaki jest laser frakcyjny, wykorzystując wiązkę światła rozbija nagromadzone treści błyskawicznie je usuwając. Niestety warto mieć na uwadze, że zarówno elektrokoagulacja jak i laseroterapia szybko usuwają prosaki, ale nie dają (podobnie jak każdy inny wyżej wymieniony zabieg) gwarancji że prosaki nie powrócą. Niektóre przypadki mają bardzo uporczywy i nawrotowy charakter.

jak usunąć prosaki

Jak usunąć prosaki w domu

Domowe sposoby na prosaki nie zawsze przyniosą tak szybki efekt jak laseroterapia, ale również je możesz wykorzystać. Aktualnie mamy zamknięte salony kosmetyczne w Polsce przez lockdown, więc jakoś trzeba się ratować 😀

Preparaty złuszczające

Nie musisz od razu stosować inwazyjnych zabiegów z kwasami, możesz zacząć od kosmetyków zawierających kwasy AHA które mają mniejsze stężenie niż preparaty gabinetowe. Cel jest podobny – usunąć prosaki, z tym że mniej intensywnym produktem. Polecam stosować takie kosmetyki z kwasami miejscowo, jeśli jedyny jaki masz problem to z prosakami. Jeżeli z kolei, masz dużo zaskórników, krostek czy wyprysków – możesz stosować na całą twarz preparaty. Zawsze zwracaj uwagę na zalecenia stosowania na opakowaniu!

Olejek herbaciany

O tym, jak skuteczny jest olejek z drzewa herbacianego na trądzik i zmiany skórne pisałam tu. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, tak więc jest to świetny domowy sposób na prosaki! Oczywiście możesz go aplikować tylko miejscowo, w zależności od głębokości prosaka może Ci to zająć nawet tydzień. Ważne żebyś codziennie, nawet kilka razy w ciągu dnia aplikowała olejek herbaciany.

Olejek herbaciany na kurzajki

Jak usunąć prosaki – stosuj kosmetyki naturalne

Nie jest to może stricte sposób na to jak usunąć prosaki, ale z pewnością sposób aby ich nie mieć więcej! 🙂 Niestety prosaki mają głównie charakter nawrotowy, co ciekawe – nie muszą wracać w tym samym miejscu! Aby zapobiec w jakimś stopniu pojawianiu się prosaków, staraj się wybierać bezpieczne składy w kosmetykach. Ważne aby substancje, były niekomedogenne, czyli takie, które nie zapychają porów skóry. Jest bardzo dużo komedogennych kosmetyków, dlatego też najlepiej czytaj nie tylko skład ale też to czy kosmetyk ma certyfikat Eco i jest naturalny. Możesz także posprawdzać składy przez aplikację jeżeli masz czas 🙂

 

To prawda że w przypadku tych białawych grudek więcej jest możliwości kosmetycznych niż domowych, ale jedne i drugie są warte spróbowania. Mam nadzieję że moje sposoby na to jak usunąć prosaki Ci podobają, jeśli tak, możesz postawić kawę tu 🙂

Ściskam mocno.

Marta

6 komentarzy

 1. Laseroterapia skuteczny sposób na dziesiątki prosaków na dłoniach.

  1. To prawda z tymi wiązkami światła i mikrodermabrazją ,kupiłam takie urządzenie do domowego stosowania z Herz Medical i faktycznie prosaki zniknęły ,mało tego już się nie pojawiają,a przy okazji działa przeciwzmarszczkowo i jest super do poprawy jędrności skóry itd.

 2. ja z kolei byłam z synem u dermatologa który robił nakłuwanie i było całkiem to szybkie mały nawet nie płakał 😉

  1. tak kochana u dzieci głównie robi się nakłuwanie lub daje jakieś maści złuszczające 😉

 3. peeling kawitacyjny bardzo polecam!!! świetnie wygładza i usuwa prosaki

  1. to prawda też go bardzo lubię 😉

A Ty co o tym sądzisz? :)