JAK ROZJAŚNIĆ PRZEBARWIENIA – jak usunąć plamy na skórze

jak rozjaśnić przebarwienia

Przebarwienia, to zaraz obok trądziku jeden z najpopularniejszych problemów skóry. Jak rozjaśnić przebarwienia i mieć wyrównany koloryt skóry? Zapraszam na wpis!

Skąd się biorą przebarwienia

Przebarwienia to nic innego jak nagromadzenie zbyt dużej ilości melaniny – barwnika skóry w danym miejscu. Najczęściej zbyt intensywne produkowanie melaniny zachodzi przez duże nasłonecznienie, ale także w przypadku zaburzeń hormonalnych (dlatego tak często kobiety mają problem z przebarwieniami), antykoncepcji czy podczas ciąży. Przebarwienia mogą się również pojawiać ze względu na czynniki genetyczne, jednak bardziej będą to przebarwienia czerwono różowe a nie brązowe.

Kobiety często narzekają, że w okresie laktacji czy menopauzy zaczęły im się tworzyć przebarwienia których nigdy nie miały. Jest to spowodowane gospodarką hormonalną, która w tym czasie jest zmieniona. Również leki mogą powodować przebarwienia, głównie sterydowe.

 

 

Rodzaje przebarwień

Ponieważ przebarwienia mogą powstawać z różnego powodu, dlatego też są różne rodzaje plam skórnych. Na podstawie czynnika, z jakiego powstały, rozróżnia się przebarwienia:

 • polekowe
 • potrądzikowe
 • posłoneczne
 • genetyczne – tu głównie myślę o piegach, ale i one mogą powstawać samoistnie
 • związane z wiekiem gdzie zaburzenia pigmentacji występują naturalnie, bez żadnego wyżej wymienionego powodu
 • hormonalne / pociążowe

PRZEBARWIENIA

Niestety, plamy możesz mieć różnego rodzaju na skórze – na przykład po ciąży, po lekach czy po trądziku. Większość przebarwień leczy się w ten sam sposób, jednak nie wszystkie są tak samo głęboko usytuowane i z tego też powodu, jedne znikają szybciej a drugie masz latami. Prawdą jest również to, że przebarwienia mają charakter nawrotowy i nawet jeśli je usuniesz ” na chwilę” to mogą wrócić.

Przebarwienia mogą powstawać cały rok, i bardzo wiele osób zapomina że nie tylko lato jest sezonem przebarwień :). Przecież w zimie słońce również świeci, co więcej, ze względu na zmiany klimatu często w zimie promienie słoneczne są równie intensywne jak w lecie. Jak więc możesz się chronić przed przebarwieniami?

jak rozjaśnić przebarwienia

 

 

Jak rozjaśnić przebarwienia – sposoby w gabinecie kosmetycznym

Rozwój technologii w kosmetyce pozwala uzyskać świetne efekty zniwelowania przebarwień trwale. Coraz więcej zabiegów skupia się nie tylko na doraźnym efekcie wyrównania kolorytu skóry, ale także na zapobieganiu powstawania przebarwień w przyszłości. Co oferuje kosmetologia jak chodzi o przebarwienia?

Laserlaseroterapia na przebarwienia, to najskuteczniejszy jak do tej pory zabieg który potrafi już w jednej serii trwale rozjaśnić skórę.

Mezoterapia igłowa – pisałam o wyjątkowych zaletach mezoterapii tutaj, jest znakomitym zabiegiem rozjaśniającym przebarwienia różnego rodzaju. Ponieważ działa tu iniekcja skórna, substancje nie zatrzymują się na naskórku a przechodzą w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu, masz gwarancję rozjaśniania przebarwień.

 

Karboksyterapia – zabieg który jest odpowiedzią na to jak rozjaśnić przebarwienia w gabinecie. Polega na wprowadzeniu dwutlenku węgla do skóry znakomicie rozbija nagromadzoną melaninę w skórze. Niestety zabieg do najprzyjemniejszych nie należy, a efekty również nie są gwarantowane na stałe. Polecam go jako alternatywę do mezoterapii, jednak jeśli masz wybierać zabieg na rozjaśnianie przebarwień to tylko to co wyżej 🙂

Peeling ziołowy Jadwiga – jak szkło wbijane w skórę to najczęściej słyszałam gdy peeling ziołowy Jadwiga robiły moje słuchaczki. To wbrew pozorom, jeden z najmocniejszych! do tego polskich peelingów złuszczających jaki istnieje w polskiej branży. Co ciekawe, peeling JADWIGA jest od ponad 20 lat na rynku, a mimo wszystko nie jest tak znany jak inne. Dokładnie o zabiegu pisałam tu i serdecznie polecam Ci się nim zainteresować jeśli masz przebarwienia :).

Inne sposoby jakimi możesz zniwelować nierówny koloryt skóry to oczywiście dobrze znany retinol lub kwasy. Ponieważ jedno i drugie szczegółowo już omawiałam, odsyłam do wpisów o tych zabiegach.

jak rozjaśnić przebarwienia

Jak rozjaśnić przebarwienia – domowe sposoby

Pamiętaj, że domowe sposoby na rozjaśnianie przebarwień nie są tak skuteczne jak te w gabinecie kosmetycznym, ale świetnie wspomagają taką kurację. O tym, jak rozjaśniać przebarwienia w domu pisałam niejednokrotnie, dlatego też podaję tylko sposoby które możesz wykorzystać:

Aspiryna działa rozjaśniająco

Ponieważ zawiera kwas salicylowy, aspiryna jest świetnym sposobem na zmniejszenie przebarwień. Uważaj jednak z jej stosowaniem, ponieważ jest bardzo mocna. Szczególnie bądź ostrożna przy skórze wrażliwej i naczynkowej.

aspiryna

Soda oczyszczona jak rozjaśnić przebarwienia z sodą 

Możesz ją stosować jako peeling przed dalszym aplikowaniem kosmetyków, lub jako maseczkę oczyszczającą której przepis znajdziesz poniżej. Działanie sody oczyszczonej to także działanie:

 • normalizujące
  spłycające blizny – wygładzające
  zwężające rozszerzone pory
  złuszczające
  odświeżające

Olejek herbaciany 

Olejek działa antybakteryjnie ale także złuszczająco – możesz więc go stosować w przypadku przebarwień na skórze 🙂

 

Najlepsze efekty rozjaśnianie przebarwień uzyskasz, jeśli będziesz stosować naprzemiennie zabiegi kosmetyczne z tymi domowymi. Bardzo ważna jest ochrona UV cały rok, ale również odpowiednio dobrany zabieg i substancje! Niestety nie do końca masz wpływ na przebarwienia, ale już na to co z nimi zrobisz tak 🙂 Napisz proszę, jakie są Twoje sposoby na to jak rozjaśnić plamy na skórze? Może któryś z wyżej podanych sposobów jest Twoim ulubionym?

Czekam na komentarze!

Buziaki

Marta

ps. Moja grupa Sekrety Piękna czeka 🙂

15 komentarzy

 1. Chętnie polecę ten wpis małżonce. Z pewnością przeczyta z zaciekawieniem. Ona lubi czytać blogi.

 2. Dzięki za post. Ja się na razie skłaniam ku domowym sposobom. Mam nadzieję, że choć trochę pomogą.

 3. no i oczywiście ochrona przed SPF koniecznie i najlepiej SPF 50

 4. kremy z witaminą C i kwasem migdałowym

 5. sposobów jest miliony na przebarwienia ale skuteczniejszego jak laser nie ma

 6. Kosmetolog Anastasia

  31/07/2020 at 17:33

  polecam kwas azelainowy na przebarwienia ponieważ jest delikatny a świetnie złuszcza. Do każdej skóry się nadaje!

  1. Do skóry z rumieniem też

 7. Ja niegdyś mocno przejmowałam się przebarwieniami, ale nie korzystałam z domowych sposobów – tylko wizyty u specjalistów

  1. myślę że najfajniejsze połączenie żeby rozjaśnić przebarwienia to połączenie zabiegów kosmetycznych z tymi domowymi

 8. Ciekawy tekst. Chętnie spróbuje Twoich sposobów w wolnym czasie i dam znać, jakie uzyskałam efekty!

  1. koniecznie kochana! 🙂

 9. Próbowałam naprawdę różnych domowych sposobów, jednak dopiero wizyta u kosmetyczki mi pomogła. Co ciekawe, żadnych powtarzających się nie znalazłam w Twoim tekście, czyli przez lata domowa opieka nad skórą się mocno rozwinęła 🙂

  1. a co robiłaś Patrycja u kosmetyczki na przebarwienia?

 10. czy ktoś zna kosmetyki Neostrata?

  1. tak, są bardzo fajne na zabiegi złuszczające

A Ty co o tym sądzisz? :)