Irygator do zębów – co to jest i jak działa

efekty irygatora do zębów

Irygator do zębów jest pomocny nie tylko gdy nosisz aparat ortodontyczny, ale także gdy masz problem z nadmiernym osadem na zębach. Zobacz dlaczego warto stosować irygator do zębów – zapraszam na wpis 🙂

Co to jest Irygator do zębów i jak działa

Irygator to nic innego jak pomocne urządzenie do higieny jamy ustnej, które przyda się każdemu w codziennej pielęgnacji. Jest niezastąpiony jeśli chodzi o usuwanie bakterii i resztek pokarmowych z przestrzeni między zębowych, szczególnie tych trudno dostępnych.

Jak działa irygator

 • dokładnie oczyszcza trudno dostępne miejsca w jamie ustnej
 • pomaga w pozbyciu się kamienia nazębnego
 • jest bardzo pomocny dla osób z odsłoniętymi dziąsłami – pomaga w ich oczyszczaniu
 • masuje dziąsła przez co poprawia ich kondycję
 • czyści stałe elementy aparatu do zębów, w których się zbierają resztki pokarmowe
 • daje uczucie świeżości

Jak używać irygatora do zębów

Żeby irygator działał – przede wszystkim musi być naładowany i napełniony wodą. Następnie końcówkę umieszczasz jak najbliżej linii dziąseł, włączasz urządzenie i powolnym posuwistym ruchem i przesuwasz irygator wzdłuż linii dziąseł. Możesz się trochę poczuć jakbyś była dentystą 🙂 Bardzo ważne jest żeby się nie spieszyć – chcesz dokładnie oczyścić każdą przestrzeń między zębami, tak więc im spokojniej to zrobisz tym lepiej.

Zresztą, właśnie na tym polega zabieg usuwania osadu – za pomocą wytworzonego ciśnienia wody pozbywasz się nalotu, który nie czyszczony z czasem przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego.

Czas stosowania irygatora to około 3 minuty, najlepiej powtarzać czynność rano i wieczorem.

Osobiście najbardziej polecam stosowanie wody filtrowanej, destylowanej.

Należy pamiętać, żeby po każdym użyciu irygatora wylać wodę ze zbiornika 🙂

efekty irygatora do zębów

Jak wybrać dobry irygator

Do wyboru masz irygator stacjonarny lub bezprzewodowy, osobiście polecam ten drugi ponieważ możesz go zabrać ze sobą w podróż czy do pracy. Irygator do zębów powinnaś dobierać do stanu swoich dziąseł, tzn. – powinnaś kupić urządzenie z odpowiednią regulacją ciśnienia wody (szczególnie jeżeli masz problemy z krwawiącymi dziąsłami czy paradontozą). Jeżeli wybierzesz ten model który ja mam – Panasonic EW1313 będziesz mogła sobie dostosować strumień wody i wybrać mocny lub delikatny.

To co jest szczególnie ważne przy wyborze irygatora do zębów to oczywiście końcówki – tak naprawdę one są najważniejsze! W moim modelu mam dwie dysze do wyboru – do użytku ogólnego oraz do aparatu ortodontycznego.

Same końcówki do irygatora mają kluczowe znaczenie – to za ich pomocą dokładnie możesz oczyścić szyjki i przestrzenie między zębowe, lub trudno dostępne miejsca w aparacie ortodontycznym. Dysza ortodontyczna wyposażona jest dodatkowo w punktową szczoteczkę, która sprawia, że czyszczenie jest jeszcze szybsze i dokładne.

Sprawdź także jaką pojemność ma zbiornik na wodę w irygatorze (im mniejsza tym częściej musisz uzupełniać), zakres gwarancji oraz czy jest wodoodporny.

 

Dlaczego warto kupić Irygator do zębów Panasonic EW1313

Jak już wyżej wspomniałam, modelem który stosuję już dwa tygodnie jest irygator Panasonic EW1313. To moja pierwsza przygoda z irygatorem do zębów, i szczerze – zastanawiam się dlaczego tak późno zaczęłam go stosować. Moje uzębienie jest niestety ciasno ułożone, trudno dostępne miejsca w szczelinach wręcz wymagają precyzyjnego czyszczenia – z pewnością dokładniejszego niż szczoteczką.

Mój irygator Panasonic jest poręcznym urządzeniem które zabieram zawsze ze sobą w podróż (jak obserwujesz mnie na Instagramie @martapardyak to wiesz że ciągle jestem na walizkach :)). Stosuję go codziennie rano i wieczorem, przed myciem zębów, około 2 minuty. Ze względu na wrażliwe dziąsła, najczęściej wybieram tryb delikatny – ale Ty możesz sama sprawdzić które ciśnienie wody będzie Ci najlepiej odpowiadać.

irygator do zębów

Efekty stosowania irygatora do zębów Panasonic:

 • dziąsła są mocniejsze, nie krwawią (dzięki mikro masażowi poprawiło się ukrwienie)

 • szczeliny między zębowe są oczyszczone

 • ochrona przed stanem zapalnym dzięki mniejszemu nagromadzeniu się bakterii

 • zauważyłam że mam bardziej białe zęby 🙂

 • linia dziąseł i kieszonki przyzębne są dokładnie oczyszczone

Nie ukrywam że to jest moja pierwsza przygoda z Irygatorem, ale z pewnością na długie lata 🙂 Ze względu na wrażliwe dziąsła i dość ciasne ułożenie zębów, początkowo nie byłam przekonana do działa irygatora. Natomiast już przy pierwszym użyciu zobaczyłam efekty – czystych przestrzeni między zębowych 🙂 Sama pracuję na trybie delikatnym, dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli masz jak ja wrażliwe dziąsła – wręcz rekomenduję Ci stosowanie irygatora do do zębów ponieważ świetnie działa jako mikromasażer i wzmacnia ich ukrwienie.

Na pewno plusem Irygatora który mam – Panasonic EW1313 jest to że efekty oczyszczania są widoczne już po pierwszym użyciu 🙂 Do tego – co dla mnie bardzo ważne, dosłownie wszędzie go mogę zabrać – w każdą podróż. Dzięki temu, bez względu na miejsce pobytu dbam o higienę jamy ustnej 🙂

Uważam że irygator jest niezastąpiony w domowej higienie jamy ustnej, jestem przekonana że każdy kto go stosuje ma podobne zdanie 🙂

Chętnie odpowiem na pytania jeśli jakieś masz odnośnie stosowania irygatora 🙂

Czekam na komentarze!

Ściskam mocno,

Marta

6 komentarzy

 1. Świetne wskazówki. Z chęcią rozejrzę się za tym irygatorem

 2. Nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego. Być może kupię. Jak naprawdę dział to warto Zakupić.

  1. tak jest i tak jak pisałam jest to coś jak oczyszczanie kamienia tylko że samodzielnie w domu 🙂

  2. Też nie wiedziałam o irygatorze przez lata, aż dziwne że w Polsce tak mało o tym się mówi. Kupiłam model z Truelife parę miesięcy temu i do teraz nie wiem jak żyłam bez tego wcześniej. Zupełnie inne uczucie po całym myciu zębów.

 3. bardzo lubię irygator na pewno jest dokładniejszy niż sama nitka tylko trzeba się nauczyć z nim obchodzić ale warto – i jest o niebo lepszy od szczoteczki sonicznej które są za mocne

  1. super, bardzo się cieszę że potwierdzasz moją pozytywną opinię o irygatorze 🙂 buziaki!

A Ty co o tym sądzisz? :)