Uroda

PRZESTAŃ TYLE PIĆ ALKOHOLU – jak alkohol wpływa na skórę

Kto z nas nigdy nie pił alkoholu? Wszyscy piją, a nasz polski naród to naród pijący. Jeśli NIE CHCESZ wyglądać jak stara babcia w wieku 40 lat – koniecznie przeczytaj jak alkohol wpływa na skórę!

Jak alkohol wpływa na skórę

Mogłabym napisać że alkohol szkodzi skórze i na tym zakończyć swój wpis, ale to by było za mało. Polska to kraj w którym alkohol leje się strumieniami, i piszę to mieszkając zarówno nad morzem, jak i na południu Polski. Widziałam ile w okresie wakacyjnym turyści piją hektolitrów alkoholu i ile z tych ludzi to kobiety.

Mimo iż sama nigdy nie stroniłam od procentów, i w sumie jedyną używką jaką kiedykolwiek używałam to był (no dobra, dalej jest ale w małych ilościach :D) alkohol, to uważam iż Polacy są mocno pijącym narodem. Wystarczy zobaczyć kluby i kawiarnie w każdym jednym mieście. Idź do sklepu i zobacz co się najlepiej sprzedaje. Wiesz co mnie najbardziej zaskoczyło pierwszy raz za granicą? Że polaków poznawało się w supermarkecie nie tylko po “wspaniałym” angielskim ale i faktem, że to właśnie oni mieli najwięcej alkoholu w koszykach i wózkach.

alkohol na skórę

Co się dzieje ze skórą gdy pijesz alkohol

Szkodliwy wpływ alkoholu na skórę nie ma płci. działa tak samo na kobiety jak i na mężczyzn. Jest jednak jeden wyjątek – u kobiet niszczące działanie alkoholu widać o wiele szybciej niż u mężczyzn. Podobnie sytuacja wygląda z naturalnym procesem starzenia, ponieważ my kobiety, mamy cieńszą, delikatniejszą i genetycznie uwarunkowaną bardziej reaktywną skórę.

Sama gdy piję alkohol w dużych ilościach czuję się najzwyczajniej w świecie źle, dlatego staram się bardzo żeby nie przeginać z ilością alkoholu. Nadmierne procenty wpływają tragicznie nie tylko na mój stan skóry, ale i samopoczucie. A jak jest u Ciebie?

Alkohol wpływa na skórę tylko w jeden sposób… toksycznie!

 

Alkohol dla skóry to związek toksyczny

 

alkohol wpływa na skórę

 

Ponieważ praca skóry jest nierozerwalnie powiązana z pracą organizmu, procenty wypijane w dużych ilościach niszcząc, czy też wpływając na osłabienie narządów wewnętrznych, wpływają również na gorszą kondycję skóry. I tak, spowolnienie pracy nerek które muszą się “uporać” z detoksykacją alkoholu następuje odwodnienie skóry i organizmu. Im mniej pijesz zwykłej wody przy równoczesnym czy całonocnym piciu, tym większy skóra będzie mieć problem z odwodnieniem.

 

 

 

 

Odwodnienie łatwo jest uzupełnić, natomiast wszystkie poniższe skutki tego jak alkohol wpływa na skórę nie są już tak łatwe do zniwelowania.

Alkohol na skórę wpływa tworząc:

 

 • zmarszczki i niszczenie kolagenu
 • sińce, obrzęki pod oczami
 • zaostrzenie stanów zapalnych skóry. Szczególnie dotyczy to trądziku różowatego, przy którym absolutnym zakazem jest picie alkoholu!
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych. Cóż, alkohol skutecznie podnosi ciśnienie krwi tak więc naturalnym jest że nie tylko będziesz czerwona gdy pijesz, ale także gdy już przestaniesz pić 😉
 • słabsze włosy, paznokcie
 • przetłuszczanie się skóry – etanol – związek zawarty w alkoholu wpływa nie tylko na trądzik różowany, ale również na nadmierne wydzielanie sebum. Jeśli jesteś w kuracji leczącej trądzik, oszczędzaj się z alkoholem 😉

alkoholu na skórę

Alkohol wpływa na skórę tak, jak mu na to pozwolisz

Prawda z nagłówka jest oczywista, ponieważ to Ty i wyłącznie Ty odpowiadasz za to ile pijesz alkoholu w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca. Nasza polska mentalność nie za bardzo ułatwia nam zadanie, ponieważ w naszym kraju alkohol jest bardzo przyswajalny. Wyobraź sobie, że na Islandii alkohol jest tylko w wyznaczonych sklepach i tylko w określonych godzinach. Efektem jest fakt, że Islandczycy są najmniej uzależnionym od alkoholu narodem. Kontrola picia alkoholu to najlepsze co możesz zrobić dla swojego zdrowia i skóry.

alkohol wpływa na skórę

Ile można pić alkoholu żeby nie wpływał szkodliwie na skórę?

Każde badanie i lekarz powie inaczej, są jednak pewne średnie które można brać pod uwagę jako “prawidłowości w piciu alkoholu”. Wygląda to następująco:

 

Kobiety – 1 lampka wina 200 ml na dzień lub jedno półlitrowe piwo

Mężczyźni – 2 lampki wina 200 ml na dzień lub dwa półlitrowe piwa

 

Osobiście uważam że ten wynik i tak jest znacznie zawyżony, i trzymając się go można skórze również zaszkodzić. Bierz także pod uwagę, że

maksymalna ilość spożywanego alkoholu jest zależna od masy ciała, diety jaką stosujesz, płci i czasu picia.
Wydaje się że w Polsce każdy czas jest dobry na picie, ale nie musisz brać z tego przykładu 🙂

 

No dobrze, ale żeby nie było że sama jestem święta. Nie, nie jestem i wiele razy zdarzyło mi się “przegiąć” z alkoholem. Jednak (pomijając okres dojrzewania :D) zawsze starałam się to zbalansować np. miesięcznym detoksem od alkoholu. Wydaje mi się że bardzo ważne jest to, w jakim towarzystwie się obracasz. No bo, jeśli codziennie spotykasz się z ludźmi którzy piją po dwie butelki vódki dziennie, to jak sama masz nie pić? Podobnie wygląda sprawa z papierosami. Zauważ jednak, że alkohol jest bardziej “dostępny” niż papierosy w mass media. Reklamy piwa, banery w miastach – wszystko tyczy się alkoholu. A Ty? Ile pijesz alkoholu tygodniowo?

Liczę na Twoją szczerość w komentarzu 🙂 lub w mojej znakomitej i wyselekcjonowanej grupie Sekrety Piękna

Buziaki

Marta

Czytaj także...

11 Comments

 1. Halka65 says:

  Ja uważam że o wiele gorsza jest chemia w żywności i kosmetykach niż alkohol ?

  View Comment
  1. Sekrety Piekna says:

   pewnie że tak, ale na alkohol i to ile go pijesz masz zdecydowanie większy wpływ niż na chemię w żywności 🙂

   View Comment
 2. weronika z Zebrzydowic says:

  u mnie z alkoholem sprawa wygląda tak -kiedyś piłam duuużo, za dużo. Teraz sporadycznie i moja skóra o wiele lepiej to znosi i lepiej wygląda

  View Comment
  1. Sekrety Piekna says:

   to wiadome, alkohol jest jednym z najgorszych czynników wpływających na starzenie skóry

   View Comment
   1. Emilia says:

    Kochana u mnie w rodzinie ciocia alkoholiczka wygląda jakby miala 50 lat a ma… 38!! Alkohol bardzo źle wpływa na skórę ?

    View Comment
 3. Dość ciekawy temat. Nigdy nie myślałam o alkoholu pod takim kątem.

  View Comment
 4. super temat

  View Comment
  1. Sekrety Piekna says:

   dzięki Gabrysia, jak u Ciebie wygląda picie alkoholu?

   View Comment
 5. Ano;?)Ale says:

  Ale alkohol czyli czerwone wino działa także pro zdrowotnie i antyoksydacyjnie usprawnia trawienie itp

  View Comment
  1. Sekrety Piekna says:

   oczywiście masz rację, dlatego piszę że w małych ilościach jest ok 😉

   View Comment
 6. kolka says:

  JA ALKOHOL Piję raz dziennie ale za to porządnie za trzech!

  View Comment

Wiem że masz opinię na ten temat chętnie ją przeczytam!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.