ZŁUSZCZANIE KWASAMI czyli jakie wybrać kwasy na twarz!

efekty złuszczania kwasami

Złuszczanie kwasami to coś, co koniecznie powinnaś sobie zafundować na jesień lub wczesną zimę. Jestem przekonana, że Twoja skóra odwdzięczy się pięknym i promiennym wyglądem 😉 Żeby to jednak miało miejsce, musisz wiedzieć jakie są efekty złuszczania kwasami AHA i jakie kwasy AHA będą dla CIEBIE najlepsze!

Czego się dowiesz z wpisu

Na czym polega złuszczanie kwasami
Jak wygląda zabieg eksfoliacji
Rodzaje kwasów kosmetycznych
Efekty złuszczania kwasami
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasów AHA

 

Sekrety Urody Koreanek

Złuszczanie kwasami – co to jest

O tym co to jest złuszczanie i dlaczego Twoja skóra go potrzebne pisałam tu
Wspominałam we wpisie, że złuszczanie skóry może się odbywać kilkoma sposobami – a jednym z nich jest właśnie złuszczanie za pomocą kwasów. Zabieg złuszczania kwasami ma na celu oczywiście pozbyć się problemu skóry jaki Ci doskwiera. Schemat zabiegu złuszczania kwasami jest bardzo prosty:

  1. Oczyszczenie twarzy

  2. Zastosowanie żelu / lotionu przygotowującego

  3. Aplikacja kwasu na twarz

  4. Neutralizacja kwasu

  5. Maska łagodząca / regenerująca

 

Powyższe punkty są oczywiście tylko bazowe – pamiętaj proszę, że w zależności od rodzaju kwasu, cery – etapy i efekty złuszczania kwasami mogą odbywać się różnymi produktami. I tak na przykład, jest firma X której protokół zabiegowy ze złuszczania twarzy polega na tym, że najpierw aplikujemy kwas A a potem kwas B. Inna z kolei firma ma w swoim katalogu zabiegów jeden preparat łączący np. dwa rodzaje kwasów.

Najważniejszy przy złuszczaniu kwasami jest efekt, a nie sposób w jaki ten efekt został osiągnięty

Olejowanie włosów

Jak wybrać odpowiednie kwasy do rodzaju skóry

Spośród wszystkich znanych mi sposobów złuszczania skóry, to właśnie kwasy dają największe możliwości ze względu na to, że…jest ich dużo! 😀 To cudowne, bo tak naprawdę każdy rodzaj skóry może się ratować złuszczaniem za pomocą kwasów. Szczególnie ważne jest to przy skórach reaktywnych i wrażliwych, gdzie inne zabiegi złuszczające po prostu odpadają w dal.

Rodzaje kwasów kosmetycznych:

Kwas migdałowy

jest tak uniwersalny, że praktycznie każdy rodzaj skóry może z niego skorzystać. Kwas jest pozyskiwany z gorzkich migdałów, ma silne właściwości antybakteryjne, normalizujące, rozświetlające, przeciwstarzeniowe. Znakomicie nawilża i wzmacnia skórę, dlatego może być stosowany także do skóry wrażliwej (o tym jak pielęgnować skórę wrażliwą, poczytasz tu). Nieźle co? 🙂

Kwas glikolowy

 

pozyskiwany z trzciny cukrowej, ma silniejsze działanie od kwasu migdałowego. W związku z tym, kwas glikolowy sprawdzi się do skóry problematycznej, zanieczyszczonej i dojrzałej.

Kwas mlekowy

 

jeżeli nie wiesz jaki wybrać kwas do swojej skóry, wybierz kwas mlekowy! 😀 Jest naprawdę cudowny, głównie ze względu na szerokie spectrum działania. Czy wiesz że, kwas mlekowy jest naturalnym filtrem UV? Do tego, ma właściwości nawilżające, antybakteryjne i rozjaśniające.

Kwas salicylowy

należy do kwasów BHA, jest jednym z mocniejszych kwasów jakie możesz stosować do swojej skóry. Kwas salicylowy to jednokierunkowy kwas, działa antybakteryjnie, antyseptycznie, przeciwzapalnie. Jeżeli masz delikatną i reaktywną skórę, to uważaj na niego, ponieważ może podrażniać 🙂

 

Kwas azelainowy


uwielbiam ten kwas, głównie dlatego, że jest idealny do mojego rodzaju skóry – wrażliwej. Jeżeli masz skórę wrażliwą, również go pokochasz! Dodam, że kwas azelainowy to taki kwas kontrastów – z jednej strony łagodzi, zmniejsza podrażnienia, a z drugiej działa antybakteryjnie i normalizująco. Z tego też powodu, kwas znakomicie sprawdza się na trądzik różowaty ale także zwykły trądzik 🙂 Lubię ten kwas, ponieważ jest dobrze tolerowany, a przy skórze wrażliwej i reaktywnej to bardzo ważne.

Kwas ferulowy

ma głównie działanie przeciwstarzeniowe i antyoksydaycjne. Co więcej, kwas ferulowy działa naprawczo – w pewnym stopniu odwraca zmiany spowodowane szkodliwym działaniem słońca w skórze, można by napisać że chroni włókna kolagenowe przed degradacją. Do tego wszystkiego, jako antyoksydant, kwas ferulowy chroni skórę przed zanieczyszczeniami, takimi na przykład jak…smog ;D (też mieszkasz w Krakowie? :D).

Kwas kojowy

 

podobnie jak kwas salicylowy, również ten kwas jest mocno ukierunkowany na jedno konkretne działanie. Mianowicie, kwas kojowy działa rozjaśniająco. Rozjaśnia przebarwienia różnego rodzaju – od przebarwień posłonecznych, poprzez przebarwienia hormonalne, pociążowe aż po ostudę. Jeżeli masz nierówny koloryt skóry lub problem z plamami po wakacjach – koniecznie musisz spróbować zastosować kwas kojowy. Zobaczysz że będziesz mi dziękować ;D

efekty złuszczania

Czy wiesz że…

Aby wybrać odpowiedni kwas na twarz, musisz zwracać uwagę nie tylko na rodzaj kwasu, ale też na pH kwasu. Im niższe pH kwasu, tym silniejsze jego działanie. Niestety bardzo często jest tak, że przy wyborze kwasów sugeruje się tylko stężeniem. Jeżeli masz wysokie pH np. 3,5 – stężenie na wiele się nie zda. O wiele lepszy i intensywniejszy efekt uzyskasz, gdy zastosujesz kwas np. 20% z pH 2,5.

 

Efekty złuszczania kwasami AHA na skórę:

Jakie efekty uzyskasz przez złuszczanie kwasami? Znakomite! 😀 Oczywiście wskazany jest umiar, ponieważ z kwasami jest tak, że łatwo przesadzić 🙂 Jeżeli masz odpowiednio dobrany rodzaj i stężenie kwasu, a zabiegi rozłożone proporcjonalnie w czasie – uzyskasz taką skórę, o jakiej wcześniej marzyłaś. Kwasy rozwiązują wiele defektów kosmetycznych, a efekty ich stosowania to:

  • rozjaśnianie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry
  • zwężenie rozszerzonych porów
  • zmniejszenie wydzielania sebum
  • niwelowanie trądziku i zmian trądzikowych
  • spłycenie blizn i rozstępów
  • wygładzenie i ujędrnienie skóry
  • większe nawilżenie skóry
  • wzmocnienie naczyń krwionośnych
  • zniwelowanie łojotoku

 

Jak widzisz, efekty złuszczania kwasami są olbrzymie, działają praktycznie na każdy problem skóry. Pamiętaj, że kwasy możesz stosować zarówno na twarz, jak i na ciało 🙂

 

kwasy AHA
złuszczanie kwasami – efekt przed i po

Złuszczanie kwasami – przeciwwskazania

Żeby zabieg złuszczania był bezpieczny, pamiętaj o przeciwwskazaniach do kwasów!

Przeciwwskazania do zabiegu złuszczania:
wszelkie alergie, choroby zakaźne, ciąża, atopowe zapalenie skóry, laktacja opryszczka, łuszczyca i podrażnienia. Innym poważnym przeciwwskazaniem jest chemioterapia, stany przednowotworowe nadżerki i terapia retinoidami. Jeżeli jesteś opalona lub wybierasz się na wakacje – również nie powinnaś korzystać z zabiegu eksfoliacji kwasami.

 

No i to co najważniejsze – po zabiegu kwasami NIE opalaj się co najmniej miesiąc. Bierz to pod uwagę, gdy będziesz chciała jechać na wakacje 🙂

 

Kochana, mam nadzieję że już widzisz znakomite efekty złuszczania kwasami dla siebie 😀 Stosujesz zabiegi z kwasami? Jeżeli tak, podziel się koniecznie wrażeniami – jestem bardzo ciekawa 🙂 Jak by na to nie patrzeć, to złuszczanie kwasami jest zabiegiem, który zawsze będzie wzbudzać dużo emocji w świecie kosmetycznym 🙂

 

Buziaki!

 

 

 

A Ty co o tym sądzisz? :)