Siła naturalnych kosmetyków

Coraz więcej ludzi docenia proste i naturalne składy kosmetyków. Tak naprawdę im mniej wypełniaczy, tym mniejsze obciążenie dla skóry, co ogranicza w znacznym stopniu możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Temat naturalnych kosmetyków jest bardzo szeroki i warto temu się przyjrzeć z bliska. A dlaczego? Wielu producentów wykorzystując naiwność wielu konsumentów i za pomocą skutecznych metod marketingowych oferuje kosmetyk pod szyldem “naturalny”, a tak naprawdę nie ma zbyt wiele wspólnego z naturą.

Aby wybrać dobry kosmetyk naturalny należy przeczytać skład, który najczęściej znajduje się na etykiecie produktu, napisany bardzo małą czcionką. Poniższy artykuł przygotuje Cię merytorycznie do wyboru najodpowiedniejszego kosmetyku naturalnego, który będzie kompatybilny z potrzebami Twojej skóry. Poza tym dowiesz się dlaczego warto kupować eko kosmetyki do ciała. Najlepiej też kupować w specjalistycznych sklepach ze sprawdzoną ofertą eko kosmetyków, np szeroką ofertę znajdą Państwo tutaj: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Kosmetyki-dla-doroslych_Kosmetyki-do-pielegnacji-ciala-1400.html

Etap 1 – produkcja

Grupa doświadczonych fachowców opracowuje recepturę danego kosmetyku. W związku z tym, że pod lupę bierzemy kosmetyki naturalne, to większa część owego składu składa się z ekstraktów roślinnych. Wszystkie składniki muszą wywoływać wspólne działanie np. nawilżające czy odżywcze. Muszą ze sobą idealnie współgrać, aby formuła dostatecznie zadowoliła potencjalnego klienta. No, ale cóż to za cudowne składniki? Otóż najczęściej są to ekstrakty ziołowe, a same zioła pozyskano z kontrolowanych i certyfikowanych upraw. Ekologiczne uprawy różnią się nieco od uprawy na masową skalę. Zazwyczaj są to niewielkie gospodarstwa, które podlegają ścisłej kontroli. Podczas uprawy nie stosuje się żadnych szkodliwych chemicznych środków ochrony roślin, co nie oznacza, że nie stosuje się ich wcale. Natomiast są to środki o większym profilu bezpieczeństwa, bez negatywnego wpływu na ludzki organizm.

Dokumentacja takich upraw jest ściśle kontrolowana i musi spełniać dość restrykcyjne normy. Zioła z ekologicznych upraw nie zawierają metali ciężkich, azotanów czy pestycydów. To w jaki sposób odbywała się uprawa i czy zostały zachowane terminy karencji ma ogromny wpływ na ostateczny skład produktu.

Etap 2 – testy

Nowa formuła podlega fazie testowej, gdzie sprawdza się jej skuteczność i końcowy rezultat. Poza tym obserwuje się czy na pewno owy skład działa jak powinien i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Kosmetyki naturalne dopuszczone do obrotu muszą posiadać sprawdzone i przebadane właściwości. Z reguły naturalne składy wykazują duży profil bezpieczeństwa i dlatego tak bardzo są uwielbiane przez wiele osób. Aby utrwalić formułę kosmetyku również stosuje się substancje uzupełniające, które powinny być pochodzenia naturalnego, a najlepiej jakby tak było. Niekiedy naturalne żele do mycia czy też naturalne preparaty do twarzy zawierają 98-99% składników pochodzenia naturalnego i to 1-2% najczęściej stanowią stabilizatory, które wpływają na przedłużenie trwałości kosmetyku. Takie kosmetyki znajdziemy w sklepie internetowym, https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Kosmetyki-dla-doroslych_Kosmetyki-do-twarzy-1396.html

Dodatkowym atutem jest posiadanie certyfikatów, które potwierdzają wysoką jakość kosmetyku.

Najpopularniejsze certyfikaty

  • Eco Cert – chyba najbardziej znany, który przyznaje się produktom, które zawierają co najmniej 95% składników naturalnych, z czego też taka sama ilość musi pochodzić z upraw biologicznych. Owy certyfikat zakazuje również stosowania składników pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które zostały poddane modyfikacji genetycznej. Kosmetyk z certyfikatem Eco Cert nie może zawierać sztucznych substancji zapachowych, barwników, silikonów, parafiny, emulgatorówitd. Certyfikat wyznacza również listę konserwantów jakie można wprowadzić do formuły kosmetyku. W trakcie produkcji zabronione jest stosowanie naświetlania radioaktywnego.

  • BDIH – Jest to certyfikat, który otrzymują kosmetyki wyłącznie czyste biologicznie, a to oznacza, że w ich skład wchodzą wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego. Wszelkie surowce muszą być pozyskiwane z upraw ekologicznych lub certyfikowanych dzikich zbiorów. Daje on gwarancję, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Kosmetyki z tym certyfikatem nie zawierają powszechnie znanych konserwantów, wyposażone są w naturalne systemy konserwujące. Dodatkowo opakowania takich kosmetyków są biodegradowalne.

Rodzajów certyfikatów  jest bardzo wiele i każdy odznacza się mniej lub bardziej restrykcyjnymi warunkami do spełnienia. Najlepiej wybierać kosmetyki, które zawierają najmniejszy dodatek sztucznych dodatków.

Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki?

Naturalne kosmetyki, w tym także te do mycia rąk, są ukłonem w kierunku dbania o naturalne środowisko. To co używamy trafia z powrotem do środowiska, więc wszelkie sztuczne składniki wywołują negatywne skutki względem ekosystemu. Kupując certyfikowane eko kosmetyki przyczyniamy się do poprawy fatalnej sytuacji ekologicznej.
Szeroką ofertę kosmetyków do mycia rąk znajdziemy na przykładhttps://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Kosmetyki-dla-doroslych_Mydla-naturalne-i-zele-do-mycia-rak-1398.html. Poza tym naturalne składniki nie wywołują negatywnych skutków, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Udowodniono, że działają lepiej i ich właściwości są korzystniejsze dla stanu skóry niż te, które zawierają sztuczne dodatki. Koszt ich zakupu nie jest zbyt wygórowany, zasadniczo jest podobny do kosmetyków konwencjonalnych.

2 komentarze

  1. Jakiś czas temu doceniłam działanie natury. Nie wiem co musiałoby się stać, żebym wróciła do chemii

  2. Na początku miałam podzielone zdanie z kosmetykami naturalnymi, ale od momentu gdy zauważyłam że niektóre kosmetyki wpływają alergicznie na cerę to od tego momentu stawiam tylko na pochodzenie naturalne :))

A Ty co o tym sądzisz? :)