Uroda

Kręcone, suche czy farbowane? Wybieramy dobre, naturalne kosmetyki do włosów

Kiedyś to się płukało włosy rumiankiem i skrzypem znalezionym na łące” – niejedna z nas usłyszałaby od babci. Słusznie. Takie domowe, naturalne sposoby pielęgnacji włosów istotnie mogą zdziałać cuda. Podpowiadam, jak naturalnie dbać o włosy, niezależnie od tego, czy są proste, kręcone, suche czy farbowane.

Natura naszym sprzymierzeńcem

Nie od dziś wiadomo, że natura raczy nas wszelkimi dobrodziejstwami, tylko trzeba potrafić z nich skorzystać. Po erze szarego mydła, które przez swój zasadowy odczyn obciążało włosy (stawały się suche, matowe i trudne do rozczesywania), przyszła pora na eksperymenty ze spirytusem i octem, a następnie – w dużym skrócie – wpadliśmy w pułapkę szkodliwych detergentów. SLS, silikony, sztuczne substancje – wszystko to niepotrzebnie obciąża włosy i wcale nie poprawia ich kondycji. Może by tak powrócić do wiedzy babć albo zaufać egzotycznym, ale również tradycyjnym praktykom? Podpowiadamy, co zrobić, aby włosy były zdrowe i lśniące bez chemii.

Naturalnie zdrowe włosy – hinduski sposób na piękno

Kiedy w Europie panował jeszcze w tej kwestii istny ciemnogród, Hinduski od wieków operowały już rozmaitymi mieszankami ekstraktów ziołowych, cennych olejów roślinnych i henną, dzięki którym ich włosy były grube, zdrowe i lśniące. Nie ulega wątpliwości – naturalne szampony i kosmetyki ajurwedyjskie to najlepsze, co możemy sobie zafundować w domowym spa. Jeśli jeszcze nie wypróbowałaś pewniaka wśród naturalnych kosmetyków do włosów – olejku SESA, koniecznie odwiedź sklep Triny. Znajdziesz tutaj naturalne produkty ajurwedyjskie do włosów takich marek jak Sattva Ayurveda, Khadi, Hesh czy Indus Valley, ale i ekologiczne kosmetyki do włosów z innych zakątków świata.

Rosyjskie naturalne kosmetyki do włosów

Choć rosyjskie kosmetyki pojawiły się w Polsce zaledwie kilka lat temu, od razu podbiły nasze serca. W czym tkwi ich fenomen? Dzika, daleka Syberia „słusznie uznawana jest za jeden z najczystszych ekologicznie i najbogatszych pod względem gatunków roślin regionów świata”. Rosyjskie naturalne kosmetyki kuszą nie tylko różnorodnością, bogatymi recepturami, ale i przystępną ceną. Bogate kompozycje ziół i stare zielarskie receptury legendarnej zielarki Agafii Jermakowej to atrybuty pielęgnacji rosyjskiej. Tutaj pozyskuje się wyciągi roślin, których nie znajdzie się nigdzie indziej. Na Triny.pl znajdziesz syberyjskie naturalne kosmetyki do włosów takich marek jak Natura Siberica, Baikal Herbals, Babuszka Agafia, Apteczka Agafii i Bania Agafii. Warto zaufać kosmetycznym skarbom prosto z syberyjskiej tajgi.

Polskie ekologiczne kosmetyki do włosów

A polskich ekologicznych produktów do włosów nie mamy? Jasne, że mamy! Mydlarnia cztery szpaki, Naturologia, Ajeden, Dolina Czeremchy i wiele, wiele innych oferują modne ostatnimi czasy naturalne szampony do włosów w kostce. To produkty przyjazne nie tylko polskiej gospodarce, ale i naszej kieszeni (szampon w kostce starsza nawet na 50 myć!), a w dodatku świetnie wpisują się w ideę less waste i zero waste. „Składniki szamponu są przyjazne dla środowiska, ulegają całkowitemu rozkładowi, a opakowanie – a raczej jego brak – nie przyczynia się do produkowania śmieci”. Co więcej, inna polska marka Herbs&Hydro oferuje możliwość zakupu zarówno ekologicznego szamponu w kostce w metalowej puszce, jak i opcji refill – w papierowym opakowaniu. Opakowania bez plastiku to istna rewolucja w świecie kosmetyków ekologicznych.

Naturalna koloryzacja włosów – da się?

Jasne, że się da! Bez alkoholu, bez parabenów, SLS i ciężkich metali, do tego rozmaryn i łupiny orzecha zamiast szkodliwego amoniaku. Brzmi podejrzanie prosto. A co ze skutecznością? Wystarczy przeczytać opinie o naturalnych farbach do włosów Herbatint i Sanotint. Miłośniczki naturalnej pielęgnacji znajdą tutaj wszystko, czego im potrzeba.

Czytaj także...

2 Comments

  1. dagmara says:

    uważam że naturalne kosmetyki są najlepsze i najdrowsze dla włosów, warto takie stosować albo właśnie babcine sposoby

    1. Marta Pardyak says:

      tak dokładnie, kosmetyki naturalne są pozbawione pegów i konserwantów dlatego nie uszkadzają włosów

A Ty co o tym sądzisz? :)