GIBRALTAR – planeta małp – jak zwiedzać Gibraltar

Gibraltar

Gibraltar nazywany wyspą małp, to wyjątkowe miejsce na mapie Europy, jedyne gdzie małpy żyją na wolności. Zobacz jak wygląda skała gibraltarska! Zapraszam na wpis!

Jak zwiedzać Gibraltar

Możesz bezpośrednio z Hiszpani (szukaj tanich lotów na Malagę) przejechać granicę i tam zaparkować, ale osobiście polecam przy samej granicy z Gibraltarem zostawić auto. Przejść na nogach zaledwie kilka minut, kontrolę – która jest bardzo szybka, i już! Jesteśmy w Gibraltarze.

Przyznam szczerze, że spacer po Gibraltarze jest tak przyjemny, że nie warto brać tam auta.

Państwo jest malutkie, od granicy do kolejki Cable Car na skałę Gibraltarską wolnym tempem doszłam w godzinę. Na mojej iście must have były małpki, więc darowałam sobie inne atrakcje.

Jednak, trzeba przyznać że Gibraltar ma więcej do zaoferowania niż samą skałę Gibraltarską. Po drodze do centrum wszędzie masz znaki co gdzie się znajduje, więc na pewno się nie zgubisz.

Warto jednak sobie wcześniej zrobić plan wyprawy, szczególnie gdy masz jeden dzień. Mimo to, polecam zwiedzać Gibraltar na nogach, a na skałę Gibraltarską wyjechać. Dzięki temu, więcej czasu spędzisz na górze gdzie są naprawdę obłędne widoki.

Co zwiedzić na Gibraltarze:

 • Upper Rock Nature Reserve – skała Gibraltarska, największa atrakcja Gibraltaru zamieszkiwana przez wolno żyjący gatunek małp Magoty
 • Tunele oblężnicze i z II wojny światowej
 • Most wiszący Windsor
 • Punkt Europa – najbardziej wysunięty na południe cypel w Europie
 • Jaskinia św. Michała

Gibraltar

 

Gibraltar – planeta małp

Czy kojarzysz wysoką skałę na której beztrosko hasają sobie małpy z pięknym panoramicznym widokiem na ocean? Jeśli nie, to to jest właśnie Gibraltar.

To zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii liczy sobie zaledwie 6km2! Jest niezwykle ciekawym punktem na mapie Europy, gdzie przy dobrej pogodzie widać drugi kontynent  Afrykę. Co czyni Gibraltar takim wyjątkowym miejscem?

Z pewnością większość kojarzy Gibraltar z małpkami, i to jest punkt rozpoznawczy tego miejsca. Skała Gibraltarska, a dokładnie rezerwat który na niej się znajduje – Nature Reserve jest zamieszkiwany przez gatunek małp – magoty, i to jedyne miejsce w Europie gdzie małpy żyją na wolności. Jest ich ponad 200.

Zobaczenie na żywo małp w Gibraltarze było naprawdę moim marzeniem od dawna! Dostać się na skałę możesz na 3 sposoby – wyjść na nogach, wyjechać kolejką, lub wyjechać taksówką. Ja skorzystałam z opcji 2 – mimo lęku wysokości, i tego że kolejka jest bardzo stroma i samo to robi wrażenie, to zdecydowałam się wyjechać.

Skała Gibraltarska – Ile kosztuje kolejka?

W dwie strony – zapłaciłam 35 funtów czyli około 200zł. Kolejka jedzie… 6 minut 😀 Ale naprawdę warto!!! Ceny mogą się różnić w zależności od sezonu!

Jest to najlepiej wydane 35 funtów w moim życiu 🙂 Od razu po wyjściu z kolejki, witają Cię małpki które siedzą sobie na murku, lub biegają między ludzi. W zasadzie są one wszędzie – na drzewach, autach, a czasem… na ludziach 🙂 Ja sama bałam się wziąć małpkę na ręce, tym bardziej że jak je nagrywałam to jedna na mnie skoczyła 🙂

skała Gibraltarska

Magoty nie są niebezpiecznie i nie stanowią zagrożenia! Ale – mogą na Ciebie skoczyć, wyrwać Ci torebkę, lub jedzenie. Nie jestem zwolennikiem karmienia małp, niestety większość ludzi daje im jedzenie pod zdjęcie :/ Akurat ja miałam okazję widzieć jak małpa je chipsy 🙂

Co mnie niesamowicie zaskoczyło na Skale Gibraltarskiej?

to, jakie małpki są spokojne! To trzeba zobaczyć, ludzie podchodzą do nich niesamowicie blisko, pstrykają im tysiące zdjęć, a one sobie po prostu siedzą. Są niesamowicie opiekuńcze w stosunku do siebie. Myją się, przytulają, bawią się ze sobą. Zapraszam na mój ig @martapardyak – tam możesz to wszystko zobaczyć 🙂

Na skale Gibraltarskiej jest także piękna widokowa restauracja, zachęcam Cię do jej odwiedzenia. Piękny, panoramiczny widok rozpościera się na całe morze, zatokę i Hiszpanię. Przy dobrych wiatrach można zobaczyć góry Atlas!

Gibraltar

 

Gibraltar – informacje praktyczne

 • zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii, graniczące z Hiszpanią
 • można wjechać / wejść na dowód osobisty lub paszport
 • ma zaledwie 6.5km2 i zamieszkuje go 35k ludzi –  co daje mu miejsce wśród najbardziej zaludnionych miejsc świata
 • Gibraltar jest punktem strategicznym, o który od 300lat! trwa spór między Hiszpanią a Wielką Brytanią
 • jest to również raj podatkowy, wiele firm tu ukrywa swoje pieniądze 🙂
 • tylko 20km dzieli Gibraltar od Maroko w Afryce 🙂
 • pamiętaj żeby zabrać funty ze sobą, euro nie wszędzie respektują
 • mniejszy od Gibraltaru jest tylko Watykan
 • na Gibraltarze bezrobocie nie istnieje 🙂
 • jest drożej niż w Hiszpanii, ceny są jak w Anglii
 • granicę Gibraltaru spokojnie możesz przejść na nogach, zostawiając auto po hiszpańskiej stronie
 • aby dostać się do centrum Gibraltaru, musisz przejść przez… pas startowy lotniska 😀 (na czas lotów jest on zamykany aby ludzie nie wchodzili)

skała gibraltarska

Przyznam, że dla możliwość zobaczenia małpek w Gibralatarze była dla mnie ogromną satysfakcją.

Zdjęcia ani filmy tego nie oddadzą. Przepiękne widoki ze skały na port, klimat miejsca, otoczenie natury jest naprawdę niesamowite.

Natomiast sam Gibraltar jako miasto – nie zrobiło na mnie wrażenia. Czujesz się jak w Anglii. I to jest w zasadzie niesamowite, bo przekraczasz granicę jak w grze i bang – jesteś w innym świecie. Jestem przekonana że dobrze znacie Anglię, więc dokładnie tego samego można się spodziewać w Gibraltarze jak mieście.

Jednak skała Gibraltarska – to jest coś absolutnie wyjątkowego, co warto zobaczyć.

Naprawdę my ludzie, wiele moglibyśmy się nauczyć od zwierząt 🙂 Na koniec, jako ciekawostkę dodam, że małpki są bardzo zadbane, i są ciągle po opieką Gibraltarskiego Towarzystwa Historii Naturalnej. Niestety, im również grozi wyginięcie.

Jeśli zainteresował Cię ten niesamowity region w świecie, zapraszam do zobaczenia jak to wygląda na moim ig – https://instagram.com/martapardyak

Ściskam mocno

Marta!

 

1 Comment

 1. Nigdy nie byłam ale wygląda super!!! ♥️

A Ty co o tym sądzisz? :)