Borowina na twarz – co to jest borowina i jakie ma właściwości lecznicze

borowina właściwości

Borowina właściwości ma cudownie odżywiające i regenerujące skórę. Możesz ją stosować na cellulit, rozstępy, ale moja ulubiona maska to właśnie borowina na twarz – zapomnisz o zmarszczkach i zaskórnikach 🙂 Co się dzieje za sprawą borowiny na skórze? Zobacz!

 

Co to jest borowina

nazwa pochodzi od greckiego pelos czyli błoto. Stanowi rodzaj peloidu, który powstaje naturalnie tysiące lat w procesie biologicznym z wykorzystaniem towarzyszących mu mikroorganizmów i minerałów. To właśnie dzięki temu jest tak bogata w minerały i pierwiastki. Za www.tołpa.pl:

“tradycyjną borowinę uważa się odmianę torfu leczniczego. Powstaje z roślinności bagiennej w obecności wody i mikroorganizmów, głównie beztlenowych. Proces ten jest powolny, ale bardzo wartościowy – powstaje wiele cennych składników aktywnych, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm i skórę.”

 

Borowina właściwości

Szerokie zastosowanie borowiny sprawia, iż tak naprawdę można wykorzystać ją na wszelkie dolegliwości. W skład borowiny wchodzą: liczne związki mineralne (żelazo, wapń, sód, siarczany magnezu i potasu), kwasy huminowe, estrogeny, bakterie tlenowe, beztlenowe, pektyny.

Borowiny

 Jak działa borowina:

 

 • w przypadku przewlekłych stanów bólowych i pourazowych
 • przykurcze
 • choroby układu oddechowego, pokarmowego
 • zapalenie narządów rodnych, infekcje ginekologiczne
 • rwa kulszowa i reumatyzm
 • zmiany zwyrodnieniowe
 • ogólne przemęczenie, stres

Borowina właściwości ma także termiczne. Ze względu na to, istnieje wiele przeciwwskazań do jej stosowania. Głównie jest to ciąża, gorączka, grypa, zakrzepowe zapalenie żył, cukrzyca, miażdżyca, niewydolność krążenia, RMZ (reumatoidalne zapalenie stawów), otwarte rany i choroby nerek. Warto pamiętać, że

stosowanie borowiny działa rozgrzewająco, więc należy uważać w stosowaniu jej na skórę wrażliwą i naczyniową!

 

Borowina na twarz i ciało w kosmetyce

W kosmetyce borowina to jeden z popularniejszych zabiegów ale i kosmetyków. Za wyjątkiem właściwości leczniczych, w kosmetologii borowinę wykorzystuje się przede wszystkim w zabiegach przeciwstarzeniowych i antycellulitowych. Okłady borowinowe przyspieszają usuwanie nadmiernej ilości wody z organizmu, ale też toksyn. Kuracja antycellulitowa z wykorzystaniem borowiny powinna trwać około miesiąca, obwód ud zmniejsza się od 3 do aż 7 cm. Ponadto, borowinę można wykorzystać dla skóry suchej, zmęczonej, szarej i ziemistej. Jej dotleniające działanie świetnie sprawdzi się dla skóry palacza, lub dla osób pracujących w zanieczyszczonych miejscach. Ze względu na działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, borowinę można stosować do skóry tłustej i zanieczyszczonej, ponieważ bardzo dobrze oczyszcza taką skórę. Uzupełnia niedobory witamin, minerałów, działa okluzyjnie, zmniejszając odparowywanie wody.

borowina na twarz

Borowina właściwości w kosmetyce sprawdzają się w przypadku:

 • cellulitu – wodnego i tłuszczowego
 • nadwagi, zmniejszenia obwodu ciała
 • skóry suchej, dojrzałej, tłustej, mieszanej, zmęczonej, szarej
 • skóry palacza
 • ogólnego zmęczenia i zestresowania
 • nierównego kolorytu skóry

Efekty stosowania borowiny są widoczne już po zabiegu, na pierwszą chwilę – skóra może być zaczerwieniona ze względu na działanie termiczne. Następnie, jako efekt długotrwały stosowania borowiny skóra będzie gładka, promienna, nawilżona i zregenerowana. 🙂

A Wy? Macie jakieś sprawdzone produkty borowinowe? Podzielcie się!

4 komentarze

 1. Bardzo ciekawe, borowina nie jest chyba zbyt popularna 🙂

  1. nie jest, niestety! jedna z lepszych maseczek jakie mogą być, to właśnie maska borowinowa 🙂

 2. ja osobiście od dawna stosuję borowinę i najbardziej lubię firmy JADWIGA bo jest czysta bez żadnych dodatków, ale generalnie borowinka to takie błotko dla wytrwałych 🙂

 3. bardzo ciekawy post,nie wiedziałam że borowina ma aż tyle zastosowań dlatego chętnie ją wypróbuję 🙂

A Ty co o tym sądzisz? :)