Makijaż

Jak dbać o PĘDZLE DO MAKIJAŻU? Jak robić mycie pędzli do makijażu?

Piękny makijaż to nie tylko kosmetyki dobrej jakości, ale także pędzle do makijażu. Ci mali bohaterowie makijażu potrzebują troskliwej opieki, aby mogli Ci służyć wiernie i długo. Jak dbać o pędzle do makijażu i jak robić mycie pędzli do makijażu – zapraszam do czytania!

Jak dbać o pędzle do makijażu?

Pytanie jest dość prozaiczne, ale prawda jest taka że wiele osób za dbanie o pędzle uważa po prostu ich mycie raz na jakiś czas. Co ciekawe, przygotowując wpis, spotkałam dużo sprzecznych opinii jak często należy myć pędzle do makijażu i jakim sposobem.

Nie jest tajemnicą że zestaw pędzli do makijażu ma swoją wartość, często przekraczającą cenę podkładu – ale to właśnie dzięki nim kreujesz nowy makijaż. Zaufaj mi, dbanie o pędzelki do makijażu zaprocentuje tym, że taki zestaw będzie Twoim najlepszym przyjacielem w tworzeniu makijażu. Warto dbać o pędzle także z tego względu, aby uniknąć nieprzyjemności z defektami skóry które mogą powstać. Pędzle muszą być zaopiekowane – regularnie i odpowiednimi preparatami.

 

Mycie pędzli do makijażu

Odpowiednia higiena i dezynfekcja pędzelków to podstawa. Podobnie jak oczyszczasz skórę, tak samo i pędzle do makijażu potrzebują oczyszczenia z kurzu i brudu. Zbierające się bakterie i roztocza na włosiu mogą powodować stany zapalne, alergie i niestety wypryski.

Każdy chce czuć komfort w nakładaniu makijażu, a wizażysta musi go zapewnić. Bardzo ważne jest, aby częstotliwość mycia dostosować do rodzaju danego pędzla! Pędzle z naturalnego włosia powinny być myte częściej niż syntetyczne.

Generalna zasada mycia pędzli do makijażu mówi, że pędzle stosowane do produktów mokrych – podkładów, korektorów, tonerów – myjemy po każdym użyciu, a pędzle do produktów sypkich co kilka dni.

Jak myć pędzle do makijażu?

Co wizażysta to inny sposób, ale jest parę uniwersalnych sposobów na mycie pędzli do makijażu. Sposoby na mycie pędzli do makijażu:

Pierwszy z nich to oczywiście używanie specjalnych produktów do tego przeznaczonych, które kupisz w każdej drogerii. Ja osobiście bardzo lubię płyn Inglota, ale podejrzewam że wszystkie są tak samo fajne.

Oprócz tego, możesz zastosować domowe sposoby mycia pędzli do makijażu.

W tym celu możesz użyć szamponu dla niemowląt,  antybakteryjnego mydła, lub w przypadku syntetycznych pędzli – oliwki dla dzieci. Pamiętaj jednak że mycie pędzli nie może być w za gorącej wodzie, ponieważ zniszczy włosie. Optymalny czas kąpieli pędzli to 20-30 minut. Po tym czasie, pędzle należy wysuszyć.

Suszenie pędzli do makijażu

Najprostszy sposób na świecie aby wysuszyć pędzle do makijażu to zostawić je po umyciu na ręczniku papierowym lub innym. Ważne jest aby suszyć je do dołu, dzięki czemu włos się nie będzie odkształcać i odstawać. Niektóre pędzle dobrze suszyć w osłonkach, gwarantując zachowanie kształtu. Szczególnie przy grubym i ciężkim pędzlu znakomicie się sprawdzają osłonki. Dopiero po całkowitym wysuszeniu pędzli można je odłożyć do przechowania.

 

Nigdy nie susz pędzli do makijażu na grzejniku ani za pomocą suszarki! Niestety ale dużo osób chcąc przyspieszyć proces suszenia pędzli tak właśnie robi – to osłabia lub niszczy włosie, szczególnie naturalne.

pędzle do makijażu

Sposoby na przechowywanie pędzli do makijażu

Polecam trzymać pędzle do makijażu w specjalnych do tego futerałach. Bez względu na to czy wykonujesz makijaż profesjonalnie czy nie, pędzle powinny być trzymany w odpowiednim dla nich środowisku. Jakie to jest środowisko? Przede wszystkim suche! W łazience najczęściej pędzle są umieszczone w jakimś kubeczku lub pudełeczku, co naraża je na ciągłą wilgoć, zmiany temperatury pod wpływem czynników jak np. suszenie włosów, prysznic, wanna.

Jak dbać o pędzle do makijażu? Możesz je trzymać w pojemniku, ale najlepiej aby był on z pokrywą. Często kupując zestaw pędzli do makijażu masz od razu ładny futerał dodatkowo, jeśli nie – wystarczy nawet zasuwana kosmetyczka którą na pewno masz w domu.

Jeżeli nie wiesz jak przechowywać prawidłowo pędzle do makijażu, zwróć uwagę na to, aby pędzle chronić przed – wilgocią, wysokimi i zmiennymi temperaturami, kurzem, oraz promieniowaniem UV. To ostatnie, może bardzo włosie wysuszać, a niejednokrotnie to właśnie na parapecie w łazience mamy zostawione pędzle do makijażu.

Jeżeli będziesz stosować powyższe zalecenia, jakość pędzli do makijażu będzie Ci bardzo długo służyć. Podziel się proszę swoimi sposobami na mycie pędzli oraz ich przechowywanie! A jeśli chcesz wiedzieć jak sekretomaniaczki myją pędzle do makijażu i co polecają – wpadaj do mojej grupy Sekrety Piękna na fb! 🙂 Przy okazji – poznaj 10 błędów w makijażu które większość z nas robi tu

Buziaki!

Marta

Czytaj także...

A Ty co o tym sądzisz? :)