Nici PDO jak wygląda zabieg
Kosmetyka

Nici PDO – czy warto stosować?

Nici PDO czy jeszcze ktoś o nich nie słyszał? Co Ty na to, żebyś miała w skórze przez pół roku PDO? Coś jak takie niewidoczne wewnętrzne szwy skóry? Po co są Nici PDO i jakie możesz mieć efekty z zabiegu – czytaj dalej!

Co to są Nici PDO

Nici PDO są znane i wykorzystywane od ponad 30 lat w chirurgii plastycznej, okulistyce czy ginekologii – jako rozpuszczalne szwy. Jak wiesz, kosmetologia tak szybko się rozwija, że również i tu nici znalazły zastosowanie. Z technicznego punktu widzenia – pdo to polidioksanon, a materiał który wprowadza się w tkankę podskórną to właśnie nici z tego tworzywa. Nici mają stworzyć nowy stelaż, dzięki czemu uzyskasz efekt liftingu i ujędrnienia skóry. Dzięki stopniowemu rozpuszczaniu  w skórze, efekt jest długofalowy. Warto wspomnieć, że nici ostatecznie rozpadają się do dwutlenku węgla i wody, które w sposób naturalny są absorbowane do skóry (czy nie przypomina Wam to karboksyterapii? :)).

Jak działają Nici PDO?

Jak już wyżej wspomniałam, nici PDO mają za zadanie dać efekt bezoperacyjnego liftingu. Skóra po zabiegu jest gęstsza, jędrniejsza i bardziej elastyczna. To dzięki stymulowaniu do pracy fibroblastów – odpowiedzialnych z kolei za produkowanie kolagenu i elastyny – dwóch włókien podporowych skóry.

Efekty po zabiegu nici PDO:

Podniesienie owalu twarzy
Większa gęstość skóry
Wypełnienie zmarszczek i bruzd
Lifting szyi
Odmłodzenie skóry dekoltu

Na czym polega zabieg Nici PDO?

Procedura wkłuwania nici zawsze jest poprzedzona znieczuleniem miejscowym (popularna jest lidokaina). Najczęściej po 20 minutach i zmyciu znieczulenia rozpoczyna się wkłuwanie nici.

Istnieją różne typy igieł, które różnią się przeznaczeniem na dane obszary skóry i problemy (np. Light Lift, Barb, PDO). Nici mają za zadanie powodować mikro uszkodzenia na skórze, skurcze tkanki – a tym samym pobudzenie do pracy kolagenu.

Wkłuć może być dowolna ilość, sprawdzając na potrzeby wpisu ceny, jest to najczęściej 150zł za jedną nitkę!  Takich nitek jest wkłuwanych około 5-7.

Nici są całkowicie rozpuszczalne, a ich całkowity okres wchłaniania w skórze trwa 6 miesięcy. Igły są od razu wyjmowane, nie ma konieczności trzymania ich w skórze.

Celem wkłuwania PDO jest po prostu dostarczenie materiału – nici do głęboko umiejscowionej tkanki podskórnej.  Cały zabieg trwa około godziny.

Przeglądając różne artykuły i tematykę związaną z PDO, zauważyłam że w Japonii nici PDO są niesamowicie popularne, na zdjęciu macie przykład jak bardzo:

Thread lift with absorbable monofilament threads (Journal of Japan Society of Aesthetic Plastic Surgery (JSAPS) 2013 Vol.35 No. 2)

Skutki uboczne/powikłania nici PDO

No i dochodzimy do tematu mocno … dyskusyjnego. Ile klinik, lekarzy i kosmetologów tyle będzie opinii. Nie ujmuję się za żadną restrykcyjną opinią na temat nici PDO – sama ich nie robiłam i nie miałam. Ale zarówno wywiady z uznanymi lekarzami które czytałam, jak i rozmowy z moimi znajomymi kosmetyczkami, a na końcu badania do których dotarłam (wszystkie z zagranicy), nie są do końca pozytywnie nastawione do nici. Głównie z tego względu, że mimo wszelkich zasad bezpieczeństwa i sterylności, jest to materiał który zostaje nam w skórze. Nasłuchałam się wiele o klientkach które miały nici PDO widoczne pod skórą, którym się te nici nie rozpuściły, a czasem zabieg powodował migrację nici!

Możliwe powikłania po niciach PDO:

obrzęk, siniaki i krwiaki
zakażenie, ziarniniak
migracja nici
urazy nerwów
infekcje
alergie, rumień, pokrzywka

PDO to dość uniwersalny zabieg, dlatego że nie wymaga specjalnego przygotowania, a tym bardziej pielęgnacji pozabiegowej. Nici można robić cały rok 🙂

Thread lift with absorbable monofilament threads (Journal of Japan Society of Aesthetic Plastic Surgery (JSAPS) 2013 Vol.35 No. 2)

Przeciwwskazania do nici PDO:

Ciąża i karmienie piersią
Choroby nowotworowe
Otwarte rany lub zmiany skórne
Zaburzenia krzepliwość krwi
Zakrzepica

www.clinicafiore.co.uk/thread-lift.html

Nici PDO – w skrócie

Nici PDO – alternatywa dla chirurgii plastycznej

Bezpieczny zabieg, nie pozostawia blizn

Jest bolesny, może zostawiać siniaki

Nici są całkowicie rozpuszczalne (okres 6 miesięcy)

Nici O nie są wyczuwalne palcami

Efekt Nici utrzymuje się około 2 lat

Możliwe są powikłania po niciach PDO
clinicafiore.co.uk/thread-lift.html

I jak Wam się kochane podoba zabieg Nici PDO? Czy warto się mu poddać – musisz zdecydować sama, ale z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla botoksu. Jeśli masz jakieś opinie o niciach PDO, pisz śmiało w komentarzu!

Buziaki!

9 komentarzy

 • Anonim

  Jestem 4 dni po zabiegu, miałam wprowadzone cztery nici haczykowe wzdłuż linii policzków. Dzisiaj w okolicy żuchwy, właściwie pod linią żuchwy pojawiło się zgrubienie, które wygląda tak jakby nić miała przebić skórę.

  View Comment
  • Sekrety Piekna

   najlepiej by było, gdybyś zadzwoniła do osoby która wykonywała nici PDO. Z mojej wiedzy wynika, że niestety nici nie powinny się tak zachowywać, a to co się dzieje to migracja nici która nie powinna mieć miejsca :/

   View Comment
 • Gosia

  Ja jestem dwa miesiące po zabiegu, który nieprzyniosl spektakularnyspektakularnych efektów, chociaż były to nici haczykowe.
  Przez te dwa miesiące nie za bardzo mogę ziewac, czy wykonywać jakieś ruchy mimiczne typu joga mięśni twarzy, ponieważ do tej pory odczuwam ból i mocne kłucia, jakby nitki popuszczaly. Nadmienię, że zabieg wykonywał lekarz, który specjalizuje się w tym temacie.

  View Comment
  • Sekrety Piekna

   o jej kochana, czy konsultowałaś się z tym lekarzem po zabiegu NICI? Dwa miesiące to stanowczo! za długo na takie hece, powinien Ci je wyjąć jeśli masz takie problemy i nie ma żadnych efektów. Jeśli masz ochotę, wyślij zdjęcia proszę 🙂

   View Comment
 • anna

  witam. Jestem po zabiegu dwa tygodnie, nici pdo 20 szt. poczatek byl super, skora byla obrzeknieta lekko wiec wypelnienie bylo, teraz po dwoch tygodniach nie bardzo widze efekt..czekam dalej i zobacze. Mam nadzieje ze,efekt sie pojawi po jakims czasie.

  View Comment

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.