Nici PDO – czy warto stosować?

Nici PDO jak wygląda zabieg

Nici PDO czy jeszcze ktoś o nich nie słyszał? Co Ty na to, żebyś miała w skórze przez pół roku PDO? Coś jak takie niewidoczne wewnętrzne szwy skóry? Po co są Nici PDO i jakie możesz mieć efekty z zabiegu – czytaj dalej!

Co to są Nici PDO

Nici PDO są znane i wykorzystywane od ponad 30 lat w chirurgii plastycznej, okulistyce czy ginekologii – jako rozpuszczalne szwy. Jak wiesz, kosmetologia tak szybko się rozwija, że również i tu nici znalazły zastosowanie. Z technicznego punktu widzenia – pdo to polidioksanon, a materiał który wprowadza się w tkankę podskórną to właśnie nici z tego tworzywa. Nici mają stworzyć nowy stelaż, dzięki czemu uzyskasz efekt liftingu i ujędrnienia skóry. Dzięki stopniowemu rozpuszczaniu  w skórze, efekt jest długofalowy. Warto wspomnieć, że nici ostatecznie rozpadają się do dwutlenku węgla i wody, które w sposób naturalny są absorbowane do skóry (czy nie przypomina Wam to karboksyterapii? :)).

Jak działają Nici PDO?

Jak już wyżej wspomniałam, nici PDO mają za zadanie dać efekt bezoperacyjnego liftingu. Skóra po zabiegu jest gęstsza, jędrniejsza i bardziej elastyczna. To dzięki stymulowaniu do pracy fibroblastów – odpowiedzialnych z kolei za produkowanie kolagenu i elastyny – dwóch włókien podporowych skóry.

Efekty po zabiegu nici PDO:

Podniesienie owalu twarzy
Większa gęstość skóry
Wypełnienie zmarszczek i bruzd
Lifting szyi
Odmłodzenie skóry dekoltu

Na czym polega zabieg Nici PDO?

Procedura wkłuwania nici zawsze jest poprzedzona znieczuleniem miejscowym (popularna jest lidokaina). Najczęściej po 20 minutach i zmyciu znieczulenia rozpoczyna się wkłuwanie nici.

Istnieją różne typy igieł, które różnią się przeznaczeniem na dane obszary skóry i problemy (np. Light Lift, Barb, PDO). Nici mają za zadanie powodować mikro uszkodzenia na skórze, skurcze tkanki – a tym samym pobudzenie do pracy kolagenu.

Wkłuć może być dowolna ilość, sprawdzając na potrzeby wpisu ceny, jest to najczęściej 150zł za jedną nitkę!  Takich nitek jest wkłuwanych około 5-7.

Nici są całkowicie rozpuszczalne, a ich całkowity okres wchłaniania w skórze trwa 6 miesięcy. Igły są od razu wyjmowane, nie ma konieczności trzymania ich w skórze.

Celem wkłuwania PDO jest po prostu dostarczenie materiału – nici do głęboko umiejscowionej tkanki podskórnej.  Cały zabieg trwa około godziny.

Przeglądając różne artykuły i tematykę związaną z PDO, zauważyłam że w Japonii nici PDO są niesamowicie popularne, na zdjęciu macie przykład jak bardzo:

Thread lift with absorbable monofilament threads (Journal of Japan Society of Aesthetic Plastic Surgery (JSAPS) 2013 Vol.35 No. 2)

Skutki uboczne/powikłania nici PDO

No i dochodzimy do tematu mocno … dyskusyjnego. Ile klinik, lekarzy i kosmetologów tyle będzie opinii. Nie ujmuję się za żadną restrykcyjną opinią na temat nici PDO – sama ich nie robiłam i nie miałam. Ale zarówno wywiady z uznanymi lekarzami które czytałam, jak i rozmowy z moimi znajomymi kosmetyczkami, a na końcu badania do których dotarłam (wszystkie z zagranicy), nie są do końca pozytywnie nastawione do nici. Głównie z tego względu, że mimo wszelkich zasad bezpieczeństwa i sterylności, jest to materiał który zostaje nam w skórze. Nasłuchałam się wiele o klientkach które miały nici PDO widoczne pod skórą, którym się te nici nie rozpuściły, a czasem zabieg powodował migrację nici!

Możliwe powikłania po niciach PDO:

obrzęk, siniaki i krwiaki
zakażenie, ziarniniak
migracja nici
urazy nerwów
infekcje
alergie, rumień, pokrzywka

PDO to dość uniwersalny zabieg, dlatego że nie wymaga specjalnego przygotowania, a tym bardziej pielęgnacji pozabiegowej. Nici można robić cały rok 🙂

Thread lift with absorbable monofilament threads (Journal of Japan Society of Aesthetic Plastic Surgery (JSAPS) 2013 Vol.35 No. 2)

Przeciwwskazania do nici PDO:

Ciąża i karmienie piersią
Choroby nowotworowe
Otwarte rany lub zmiany skórne
Zaburzenia krzepliwość krwi
Zakrzepica

www.clinicafiore.co.uk/thread-lift.html

Nici PDO – w skrócie

Nici PDO – alternatywa dla chirurgii plastycznej

Bezpieczny zabieg, nie pozostawia blizn

Jest bolesny, może zostawiać siniaki

Nici są całkowicie rozpuszczalne (okres 6 miesięcy)

Nici O nie są wyczuwalne palcami

Efekt Nici utrzymuje się około 2 lat

Możliwe są powikłania po niciach PDO
clinicafiore.co.uk/thread-lift.html

I jak Wam się kochane podoba zabieg Nici PDO? Czy warto się mu poddać – musisz zdecydować sama, ale z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla botoksu. Jeśli masz jakieś opinie o niciach PDO, pisz śmiało w komentarzu!

Buziaki!

4 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz