Life Style

Wojna na Ukrainie – czego nas uczy atak Rosji na Ukrainę

Przyznam szczerze, że nigdy nie myślałam o tym że wpis o wojnie powstanie na moim blogu. Niestety, wojna na Ukrainie jest faktem. Zapraszam na wpis czego nas może nauczyć atak Rosji na Ukrainę.

Długo się zastanawiałam czy na blogu głównie urodowym wpis o wojnie będzie odpowiedni. Stwierdziłam jednak, że są sytuacje w życiu na które nie można pozostawać ignorantem, szczególnie gdy również i POLSKA jest pośrednio z tą sytuacją związana. Praktycznie każdy bloger, influencer w swoje codzienne życie wplótł pomoc uchodźcom, wiele osób na temat wojny się wypowiada. W związku z powyższym, i ja chciałabym zabrać głos o wojnie na Ukrainie.

Chciałabym jednak nie straszyć nikogo, a w miarę możliwości – pokazać każdemu że nawet tak straszna rzecz jak wojna może nas czegoś nauczyć. Pomijam absolutnie kwestie polityczne.

atak Rosji na Ukraine

Atak Rosji na Ukrainę

Od 24 lutego 2022 świat stanął w miejscu. Wydawać by się mogło, że po koronawirusie i dwuletniej epidemii nic gorszego Polski, jak i całego świata nie czeka. Okazało się, że zakażenia covid to był jak wstęp do o wiele gorszego, tak naprawdę najgorszego – wojny. Ciężko mi się to słowo pisze, bo do teraz nie mogę uwierzyć że to się dzieje naprawdę i to, za naszą wschodnią granicą. Przyznam szczerze, że 24 II i późniejsze dni były dla mnie niezwykle trudne, zapewne dla Ciebie również.

Niestety musimy się nauczyć żyć w nowej rzeczywistości, w kraju który narodowościowo nie będzie już tak jednolity. Im łatwiej przyswoimy sytuację w Polsce (nie mówię o wojnie na Ukrainie – bo jak to można przyswoić?), tym lepiej sobie poradzimy. Niejednokrotnie pisałam o tym jakie książki czytać na trudne chwile, tym razem nawet i mi one nie pomagają.

 

 

 

wojna na Ukrainie

Czego uczy nas wojna na Ukrainie

Czy atak Rosji na Ukrainę ma sens? Według jednej osoby tak, według całego świata nie. Czy to sprawiedliwe? Oczywiście że nie. Jednak i z tej sytuacji można wyciągnąć pewne lekcje i doświadczenie. Na początek kilka faktów na które pewnie niewiele osób zwróciło uwagę, a mamy za co być wdzięczni:

 • żyjesz w bezpiecznym kraju
  masz ciepłe łóżko i dach nad głową
  Polska należy do NATO i Unii Europejskiej
  Mamy wsparcie Stanów Zjednoczonych
  USA będę dozbrajać nasz kraj militarnie

Wojna na Ukrainie zmieniła u mnie myślenie:

 • zmiana jest jedyną stałą rzeczą. NIC nie jest na stałe
 • zawsze warto mieć oszczędności na czarną godzinę
 • doceniaj chwilę, bo nigdy nie wiesz ile Ci ich zostało
 • korzystaj z życia jak tylko możesz! Podróżuj, pozwalaj sobie na piękne rzeczy, dobre jedzenie itp.
 • doceń swoich bliskich i ludzi którzy Cię kochają. Doceń że są obok Ciebie!
 • Wojna na Ukrainie powinna też spowodować niesamowitą wdzięczność za to co masz, za to że masz jedzenie, dom, pracę. Że masz możliwość tworzyć swoje życie, bez strachu że zaraz ktoś zbombarduje miasto.
 • Miej zawsze plan B, gdyby nie wypalił plan A. Staraj się planować
 • Inwestuj w siebie – odporność psychiczna w dzisiejszych czasach jest niesamowicie ważna. Inwestuj też w zdrowie fizyczne, bo bez niego jest zdecydowanie ciężej sobie poradzić w tak kryzysowej sytuacji jak wojna.
 • Ciesz się każdym dniem, nie narzekaj ciągle na podatki, inflację, pogodę. Skupiaj się na tym co dobre!

 

 

 

 

Kochani mam nadzieję że chociaż trochę pomoże Wam mój wpis o tym czego nas uczy atak na Ukrainę. Jeśli macie inne propozycje – czekam na komentarze.

Ściskam mocno!

Marta

 

 

Czytaj także...

4 Comments

 1. 😇 says:

  Masz rację doceniajmy to co mamy ❤️

 2. iwona1 says:

  niestety dopiero takie tragedie powodują że docenia się to co się ma każdego dnia – dom, jedzenie, bliskich…..

  1. Marta Pardyak says:

   to prawda, najcenniejsze rzeczy mamy za darmo każdego dnia 🙂

 3. Anonim says:

  pięknie napisałaś….myślę że ludzie na ten moment jeszcze nie myślą o lekcjach z tych strasznych dni a jedynie patrzą na to co będzie dalej…. pozdrawiam ciepło!

A Ty co o tym sądzisz? :)