Ogólne

KORONAWIRUS – PYTANIA I ODPOWIEDZI WHO

Koronawirus w  Polsce i stan wyjątkowy w jakim żyjemy od kilku dni budzi we wszystkich lęk i panikę. Epidemia koranowirusa opanowała cały świat, a wraz z nim wiele nieprawdziwych informacji. Zobacz pytania i odpowiedzi o koronawirusa do WHO!

 

Co to jest koronawirus

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. U ludzi wiadomo, że kilka koronawirusów powoduje infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus powoduje chorobę koronawirusa COVID-19.

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez ostatnio odkryty koronawirus. Ten nowy wirus i choroba były nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.

Objawy zakażenia koronawirusem

Najczęstsze objawy jakie daje koranowirus to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel

Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle.

Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia.

Około 1 na 6 osób, które zachorują na COVID-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem.

Osoby starsze i osoby z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca, częściej chorują na poważną chorobę.

Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną.

Jak się chronić przed zarażeniem koronawirusem

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat wybuchu COVID-19, dostępnymi na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego i lokalnego urzędu zdrowia publicznego. Wiele krajów na całym świecie widziało przypadki koronawirus, a kilka widziało wybuchy. Władzom w Chinach i niektórych innych krajach udało się spowolnić lub powstrzymać wybuchy epidemii. Sytuacja jest jednak nieprzewidywalna, dlatego regularnie sprawdzaj najnowsze informacje.

koronawirus

Środki ostrożności na koronawirus:

Regularnie i dokładnie myj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub myj je wodą z mydłem.
Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.
Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać kroplami, w tym wirusem COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma tę chorobę.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską i wcześniej zadzwoń.

koranowirus epidemia

Czy trzeba nosić maski osłaniające przed koronawirus

Noś maskę tylko wtedy, gdy jesteś chory z objawami COVID-19 (szczególnie kaszel) lub opiekujesz się kimś, kto może mieć COVID-19. Jednorazowej maski na twarz można użyć tylko raz. Jeśli nie jesteś chory lub opiekujesz się chorym, marnujesz maskę. Na całym świecie brakuje masek, dlatego WHO zachęca ludzi do rozsądnego używania masek.

WHO zaleca racjonalne stosowanie masek medycznych, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania cennych zasobów i niewłaściwego użycia masek (patrz Porady dotyczące używania masek).

Najskuteczniejszym sposobem ochrony siebie i innych przed COVID-19 jest częste mycie rąk, zakrycie kaszlu zgięciem łokcia lub tkanki oraz zachowanie odległości co najmniej 1 metra (3 stóp) od ludzi, którzy kaszlą lub kichają .

Czy można się zarazić koronawirusem od mojego psa/kota

Nie. Nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące lub zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zainfekowane lub mogłyby rozprzestrzeniać wirusa wywołującego COVID-19.

koranowirus epidemia

TEGO NIE WOLNO ROBIĆ koronawirus

Następujące środki NIE SĄ skuteczne wobec COVID-2019 i mogą być szkodliwe:

 • Palenie
  Noszenie wielu masek
  Przyjmowanie antybiotyków (patrz pytanie 10 „Czy są jakieś leki terapii, które mogą zapobiec lub wyleczyć COVID-19?”)
  W każdym razie, jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską wcześnie, aby zmniejszyć ryzyko poważniejszej infekcji

Czy jest jakiś lek na koronawirus

Jeszcze nie. Do chwili obecnej nie ma szczepionki ani konkretnego leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019. Jednak osoby dotknięte chorobą powinny otrzymać pomoc w łagodzeniu objawów. Osoby z poważną chorobą powinny być hospitalizowane. Większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki opiece podtrzymującej.

 

Poczytaj również, jak wzmocnić odporność dzięki której ograniczysz choroby wirusowe tu

Czytaj także...

7 Comments

 1. Anonim says:

  W Polsce jest JEDEN problem że praktycznie nie ma testów na koronaworusa i liczna nosicieli jest o wiele większa!!!

  1. Marta Pardyak says:

   MASZ rację w Polsce to jest problem to nie chodzi o to ile jest zakażonych na koronawirusa tylko o to ile jest nie wykrytych! Też się o to martwię 🙁

 2. dominika1111111 says:

  JA MAM OD kilku dni panikę bo niestety objawy są podobne do grypy boję się co będzie dalej jak z tym walczyć

  1. Marta Pardyak says:

   kochana wszystko będzie dobrze, trzeba tylko spokojnie podejść do tematu. Koronawirus w Polsce kiedyś minie!

 3. żaśka21 says:

  gdyby ludzie PRZESTRZEGALI kwarantanny to koronawirusa już dawno nie było by w Polsce

 4. daria k says:

  w końcu jakieś rzeczowe info o koronawirusie dzięki za en wpis!

  1. Marta Pardyak says:

   dziękuję Daria, o to chodzi żeby koronawirus w Polsce nie dał się wszystkim ponieść w panice. Prawdziwe informacje o epidemii w Polsce uważam że są mega ważne w tym momencie.

A Ty co o tym sądzisz? :)