TRĄDZIK jak leczyć? – PYTANIA I ODPOWIEDZI DERMATOLOG

JAK LECZYĆ TRĄDZIK

Jak leczyć trądzik – to pytanie bardzo często zadajecie w wiadomościach. Jedna z najpopularniejszych chorób czyli trądzik, jest do wyleczenia – na czym polega leczenie trądziku i skąd się bierze – wyjaśnia dermatolog Agnieszka Rewera. Zapraszam!

 

1. Skąd się bierze trądzik?

Trądzik jest chorobą gruczołów łojowych. W jego powstawaniu bierze udział wiele czynników – nadprodukcja łoju (czyli łojotok), zaburzenia rogowacenia ujść włosowo-łojowych, kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterie oraz rozwój stanu zapalnego. Znaczenie ma również układ immunologiczny człowieka, geny, warunki środowiskowe. Jak widać wiele czynników jest zaangażowanych w powstawanie trądziku, dlatego jego leczenie jest wielokierunkowe i skomplikowane. Krosty na twarzy, które sygnalizują trądzik mogą być bardzo uciążliwe.

jak leczyć trądzik

2. Jak leczyć trądzik? Czy trądzik dorosłych jest trudniejszy w leczeniu niż młodzieńczy?

Bardzo ciekawe pytanie.
U nastolatków to burza hormonalna związana z dojrzewaniem stymuluje zmiany w gruczole łojowym. Natomiast jeśli chodzi o trądzik dorosłych to zależnie od tego, czy są to zmiany obecne od wieku młodzieńczego, czy takie które pojawiły się dopiero później, odmienna jest diagnostyka i leczenie.

  • Leki hormonalne, zespół policystycznych jajników, choroby nadnerczy, zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet to wszystko może stymulować tworzenie zmian trądzikowych. Również wzmożoną aktywność gruczołów łojowych powoduje stres, ponieważ pod jego wpływem nasila się ich praca. Inny czynnik to zła dieta która może wspomagać aktywność pracy gruczołów łojowych, przyjmowanie niektórych leków oraz palenie tytoniu.

Myślę, że leczenie trądziku młodzieńczego jak i trądziku osób dorosłych jest wyzwaniem. Stosuje odmienne, indywidualne terapie zależne od wieku pacjentów. Co ważne, obserwuję coraz większą liczbę pacjentów dorosłych zgłaszających się z problemem trądziku.

jak leczyć trądzik

3. Coraz częściej słyszy się o powstawaniu zaskórników u dzieci –
jakie są przyczyny tego stanu i jak można leczyć trądzik u dzieci?

Jest to bardzo szeroki temat. Zmiany trądzikowe mogą występować tuż po porodzie u noworodków, jako wynik wpływu hormonów od matki oraz własnej produkcji przez nadnercza dziecka. Zmiany te ustępują samoistnie po 2-3 miesiącach.
Jeśli chodzi o starsze dzieci, proces dojrzewania objawiający się produkcja androgenów przez nadnercza rozpoczyna się prawidłowo już po 7 roku życia u dziewczynek a po 9 roku życia u chłopców. Dlatego już wtedy możemy obserwować zmiany zaskórnikowe twarzy, ważna jest właściwa łagodna pielęgnacja oraz, w zależności od nasilenia zmian, leczenie miejscowe.

4. Jak się przygotować na wizytę do dermatologa?

Istotne jest aby zapisać nazwy stosowanych dotychczas preparatów jeśli było się już leczonym. Jeżeli leczymy się na jakieś choroby u innych specjalistów konieczne należy o tym poinformować lekarza.
Ważne jest, aby przygotować informację na temat chorób w czasie dzieciństwa, zmian skórnych, chorób genetycznych, dotychczasowej pielęgnacji, przyjmowanych leków itp.
Warto na wizytę do dermatologa przyjść bez makijażu, lub być przygotowanym , że lekarz może poprosić o jego zmycie.

agnieszka rewera
dermatolog Agnieszka Rewera

5. Jakie są sposoby leczenia trądziku?

W zależności od nasilenia choroby oraz rodzaju zmian skórnych dobiera się właściwe leczenie. Różnego rodzaju maści są podstawą prawie każdej kuracji. Jeśli chodzi o leczenie systemowe doustne są stosowane – antybiotyki oraz pochodna witaminy A- izotretynoina, leczenie hormonalne. Trzeba jednak pamiętać, że w leczeniu trądziku konieczna jest systematyczność. Nie należy zapominać o właściwej pielęgnacji i leczeniu podtrzymującym.

6. Dlaczego warto udać się do dermatologa, żeby leczyć trądzik?

Celem leczenia trądziku jest nie tylko likwidacja zmian skórnych lub ich złagodzenie ale przede wszystkim zapobieganie trwałym następstwom jakim jest tworzenie blizn. Jest potoczna opinia, że z trądziku się wyrośnie i nie ma potrzeby go leczyć. Owszem u większości chorych zmiany mają tendencję do ustępowania po 3-5 latach lecz u niektórych osób mogą się utrzymywać nawet ponad 10 lat. W tym czasie w ciągu wielu lat trwania procesu zapalnego mogą tworzyć się blizny potrądzikowe, które stanowią problem psychologiczny w wieku dorosłym.

 

 

dermatolog
dermatolog Pani Agnieszka Rewera

7. Wiadomo że dieta ma duże znaczenie w trądziku.

Co dokładnie można jeść a na co zwracać uwagę aby nie zaostrzać zmian trądzikowych?

Badania naukowe pokazują ,że niezdrowa dieta, produkty wysoko przetworzone oraz charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym czyli takie, po spożyciu których znacząco podwyższa się poziom cukru we krwi –mogą powodować trądzik.

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym to np. biały chleb, ryż, chipsy, krakersy, słodkie wypieki, napoje słodzone.
Z kolei jogurty z bakteriami Lactobacillus oraz produkty mleczne zawierające laktoferynę mogą wywierać korzystny wpływ na trądzik.

Powinniśmy spożywać produkty nieprzetworzone, chleb pełnoziarnisty, jeść dużo owoców i warzyw. Mówiąc ogólnie zbilansowana zdrowa dieta.

 

 

 

 

8. Czy chorując na trądzik można się opalać, korzystać z solarium?

Obecnie nie ma dowodów na to, iż promienie słoneczne wywierają jednoznacznie korzystny lub negatywny wpływ na zmiany trądzikowe. Często w praktyce obserwuję poprawę stan skóry po wakacjach , jednak zmiany nawracają w dużym nasileniu na jesień. Warto pamiętać, iż mając aktywne zmiany skórne po kontakcie ze światłem mogą wystąpić przebarwienia trudne do usunięcia.

dermatolog agnieszka rewera
materiały z kuracji trądzikowej dermatolog p. Agnieszki Rewera

Jeśli chodzi o solaria to jest to szczególnie niebezpieczne, dawki promieniowania UV są tam szczególnie duże. Osoby które korzystały z solarium przed 35 roku życia mają o 59 % większe ryzyko czerniaka niż ci, którzy nie korzystają z solariów. Nie są to tylko dane z badań klinicznych ale w codziennej praktyce obserwuję coraz częściej osoby w wieku 30-40 lat, które korzystają z solarium od wczesnej młodości a zgłaszają się do gabinetu lekarskiego z rakami skóry a co gorsza czerniakiem.

9. Jakie na koniec ogólne zalecenia dałabyś osobie która boryka się z trądzikiem?

Zdrowa zbilansowana dieta, nie palenie papierosów, unikanie stresu.
Właściwa łagodna pielęgnacja, nie korzystanie z solarium, ochrona skóry przed UV.

10. Gdzie można się zapisać do Ciebie na konsultacje? 🙂

Zapraszam na moją stronę internetową gdzie można dokonywać rezerwacji https://dermatologrewera.pl/

Bardzo Ci dziękuję za wywiad! 🙂

 

Jestem przekonana, że wywiad z Panią dermatolog Agnieszką Rewera wyjaśnił wiele na temat tego jak leczyć trądzik i jakie możesz uzyskać efekty jego leczenia. Pamiętaj, że leczenie zmian trądzikowych zawsze powinno odbywać się pod opieką lekarza dermatologa 🙂

Jakie masz doświadczenia z trądzikiem i jego leczeniem?

Daj proszę znać w komentarzu!

Buziaki

Marta

12 komentarzy

  1. dziękuję za ten wywiad chętnie się umówię do Pani doktor 🙂

  2. czy trądzik różowaty również tak można leczyć tetracykliną?

  3. Super, wartościowa treść. Przyjemnie czyta się Twojego bloga!

    1. dziękuję Karolina, zapraszam do czytania 🙂

  4. JA ZAWSZE stosowałam glinki szczególnie kaoilin. Nawet nie mam trądziku ale mam straszny łojotok i nic mi nie pomaga – glinki są ok ale chwilowe. Polecam za to kurację retinolem na zimę

    1. super, kaolin na trądzik jest rewelacyjny bardzo lubię 🙂

  5. Bardzo ciekawy wywiad dziękuję. Sama mam problem z bliznami po trądziku od 14 roku życia a mam 25 lat ;(

    1. kochana na blizny potrądzikowe bardzo dobrze sprawdza się laser, Pani doktor również go wykonuje 🙂

  6. A CO Pani doktor myśli o benzacne na trądzik? i dlaczego czasami zmiany pojawiają się także na szyi skoro mam tylko na twarzy bakterię?

    1. Benzacne to dobry lek. Nadtlenek benzoilu zmienia środowisko na skórze twarzy i bakterie stają się mniej oporne na inne leki. Substancja ta stanowi częsty składnik leków na trądzik w połączeniu np. z antybiotykiem, witaminą A. Ale też może podrażniać skórę.

      Zmiany mogą pojawiać się również na skórze szyi. Czasem ma to związek z kosmetykami do włosów, które mogą dotykać szyi, noszeniem szalików, nadkażeniem bakteryjnym, grzybiczym.

      1. Bardzo dziękuję za odp!! Jak długo benzacne można stosować i jakie Pani doktor kosmetyki poleca do domu na trądzik?

        1. To wszystko zależy od indywidualnej terapii, najlepiej pod kontrolą lekarza. Pozdrawiam

A Ty co o tym sądzisz? :)