borowina na twarz
Kosmetyka,  Uroda

Borowina na twarz – co to jest borowina i jakie ma właściwości lecznicze

Borowina cudownie odżywia i regeneruje skórę, Możesz ją stosować na cellulit, rozstępy, ale moja ulubiona działka to stosowana borowina na twarz – zapomnisz o zmarszczkach i zaskórnikach 🙂 Czemu? Zobacz!

 

Co to jest borowina

nazwa pochodzi od greckiego pelos czyli błoto. Stanowi rodzaj peloidu, który powstaje naturalnie tysiące lat w procesie biologicznym z wykorzystaniem towarzyszących mu mikroorganizmów i minerałów. To właśnie dzięki temu borowina jest tak bogata w minerały i pierwiastki. Za www.tołpa.pl: ” tradycyjna borowina to odmiana torfu leczniczego. Powstaje z roślinności bagiennej w obecności wody i mikroorganizmów, głównie beztlenowych. Proces ten jest powolny, ale bardzo wartościowy – powstaje wiele cennych składników aktywnych, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm i skórę.”

 

Borowina – właściwości

Szerokie zastosowanie borowiny sprawia, iż tak naprawdę można wykorzystać ją na wszelkie dolegliwości. W skład borowiny wchodzą: liczne związki mineralne (żelazo, wapń, sód, siarczany magnezu i potasu), kwasy huminowe, estrogeny, bakterie tlenowe, beztlenowe, pektyny. Borowina na twarz działa

 

przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwwirusowo. Działa regenerująco, stymulująco, rozluźniająco. Przyspiesza gojenie ran, wchłanianie obrzęków, siniaków.

 

Ponadto, borowina powoduje szybsze usuwanie toksyn, zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki tak szerokiemu spectrum działania, borowina na twarz i ciało może być stosowana gdy:

 

 • przewlekłych stanów bólowych i pourazowych
 • przykurczach
 • chorobach układu oddechowego, pokarmowego
 • zapaleniu narządów rodnych, infekcjach ginekologicznych
 • rwy kulszowej i reumatyzmu
 • zmiany zwyrodnieniowe
 • ogólne przemęczenie, stres

Ze względu na działanie termiczne borowiny, istnieje wiele przeciwwskazań do jej stosowania. Głównie jest to ciąża, gorączka, grypa, zakrzepowe zapalenie żył, cukrzyca, miażdżyca, niewydolność krążenia, RMZ (reumatoidalne zapalenie stawów), otwarte rany i choroby nerek. Warto pamiętać, że borowina działa rozgrzewająco, więc należy uważać w stosowaniu jej na skórę wrażliwą i naczyniową!

Borowina na twarz

Borowina na twarz i ciało w kosmetyce

W kosmetyce borowina to jeden z popularniejszych zabiegów ale i kosmetyków. Za wyjątkiem właściwości leczniczych, w kosmetologii borowinę wykorzystuje się przede wszystkim w zabiegach przeciwstarzeniowych i antycellulitowych. Okłady borowinowe przyspieszają usuwanie nadmiernej ilości wody z organizmu, ale też toksyn. Kuracja antycellulitowa z wykorzystaniem borowiny powinna trwać około miesiąca, obwód ud zmniejsza się od 3 do aż 7 cm. Ponadto, borowinę można wykorzystać dla skóry suchej, zmęczonej, szarej i ziemistej. Jej dotleniające działanie świetnie sprawdzi się dla skóry palacza, lub dla osób pracujących w zanieczyszczonych miejscach. Ze względu na działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, borowinę można stosować do skóry tłustej i zanieczyszczonej, ponieważ bardzo dobrze oczyszcza taką skórę. Uzupełnia niedobory witamin, minerałów, działa okluzyjnie, zmniejszając odparowywanie wody. Reasumując, borowinę w kosmetyce można stosować w przypadku:

 

 • cellulitu – wodnego i tłuszczowego
 • nadwagi, zmniejszenia obwodu ciała
 • skóry suchej, dojrzałej, tłustej, mieszanej
 • skóry zmęczonej, szarej
 • skóry palacza
 • ogólnego zmęczenia i zestresowania
 • nierównego kolorytu skóry

Efekty stosowania borowiny są widoczne już po zabiegu, na pierwszą chwilę – skóra może być zaczerwieniona ze względu na działanie termiczne. Następnie, jako efekt długotrwały stosowania borowiny skóra będzie gładka, promienna, nawilżona i zregenerowana. 🙂

A Wy? Macie jakieś sprawdzone produkty borowinowe? Podzielcie się!

4 komentarze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: