Ajurweda – hinduska wiedza życia – jesteś Vasha, Pitha, Kapha?

 

Hinduska Medycyna Tradycyjna jaką jest Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii, z przed pięciu tysięcy lat. Zanim powstały opasłe księgi z filozofią ajurwedy, wiedza ta była przekazywana ustnie w sanskrycie. Najistotniejszym elementem ajurwedy jest człowiek – traktowany holistycznie, jako całość na którą składają się trzy bioenergie: vata, pitta, kapha

 

Ajurweda – Dosha

Dosha składa się z pięciu elementów natury do których należy: powietrze, woda, ogień, ziemia i przetsrzeń. Wszystkie te składowe powinny tworzyć spójną całość,  aby człowiek mógł osiągnąć odpowiedni poziom harmonii oraz równowagi psychicznej i fizycznej. Połączenie powyższych elementów, może przekładać się na różne proporcje, z czego wyróżniamy właśnie trzy główne Doshe, które przestawia ajurweda:

  • Vata – obrazuje element ruchu, jest odpowiednikiem przestrzeni i powietrza.
  • Pitha – symbolizuje ogień, uosabia zmianę.
  • Kapha – odpowiada wodzie i ziemi, przedstawia stałość.

 

U każdego człowieka występują one w różnych proporcjach, przez co określenie typu budowy jest skomplikowane. Przeważnie, dominują w człowieku cechy jednej, ewentualnie dwóch bioenergii. Doshe (bioenergie) mają swoje odpowiedniki w organiźmie, kształcie ciała, cechach zewnętrznych a także w zachowaniu. Wszelkie stany umysłowe, emocjonalne, cechy pożywienia (dieta) są przyporządkowane tym trzem doshom.

 

Ajurweda – jaką stosować dietę

Pożywienie jest głównym filarem ajurwedy, ponieważ dostarcza człowiekowi składników z których jest zbudowany. Wprowadzona odpowiednia dieta ma istotne znaczenie dla wyrównania bioenergii w organiźmie, a także dla zminimalizowania ryzyka choroby. Odpowiednio dobrane posiłki, są naturalnym lekarstwem na wszelkie choroby, jak i najlepszym sposobem profilaktyki. Medycyna ajurwedyjska ma szeroki wachlarz terapii, efektywnie leczy takie schorzenia jak astma, cukrzyca, migrena, zapalenie skóry, nadciśnienie tętnicze.
Terapie ajurwedyjskie wspomagają regenerację po operacjach, przyspieszając również powrót do zdrowia. Wedle ajurwedy, rodzaje skóry są przyporządkowane również wyżej wymienionym trzem doshom:

  • Vatha: skóra cienka, śniada, wrażliwa na temperaturę. W przypadku zaburzeń, jest sucha, łuszcząca się, matowa. Zalecana jest kuracja odżywcza.
  • Pitha: jasna karnacja, miękka skóra, możliwe piegi, wrażliwa na UV. Jeżeli są zaburzenia, może pojawić się wysypka, świąd, trądzik, zaskórniki. Ajurweda przy takich zaburzeniach zaleca stosować toniki wyciszające.
  • Kapha: skóra jest gruba, blada, wolno się starzeje. Zaburzenia: skóra tłusta, matowa, zanieczyszczona, powiększone pory. W przypadku zaburzeń zalecany jest drenaż limfatyczny, dieta niskosodowa.

Chcesz wiedzieć jakim jesteś typem? Odsyłam do zrobienia testu który Ci wskaże jaka dieta jest dla Ciebie najlepsza  – Natures Formulary

Ajurweda zioła to najlepszy sposób na bycie zdrowym i szcześliwym
Zioła ajurwedyjskie które osobiście uwielbiam

Ajurweda – szkoła życia

Filozofia ajurwedyjska dba o równowagę między ciałem, duszą i umysłem. Co ciekawe, aby zostać w obecnych czasach lekarzem ajurwedyjskim, trzeba skończyć 11 semestrów (!) medycyny ajurwedyjskiej w Indiach, lub Sri Lance. Po ukończeniu szkoły wyższej, następuje etap praktyki trwający lata, jak i ciągły proces zdobywania wiedzy. W Indiach szkoły ajurwedyjskie są dość znane, jedną z popularniejszych szkół ajurwedy jest School of Ayurweda and Panchakarma lub Kerala Ayurweda Academy

 

Lekarz za pomocą wywiadu, określeniu cech fizycznych, diagnozy języka czy tętna (mierzonego w kilku miejscach), rozpoznaje brak równowagi między trzema doshami. Terapia zawsze ma na celu przywrócenie równowagi między trzema bioenergiami. Zalecenia lekarza opierają się na detoksykacji organizmu, dobraniu odpowiedniej diety, masażach, polewaniach z olejem, stosowaniu preparatów bazujących na ziołach ajurwedyjskich (napary, pastylki).

 

 

Ajurweda – sztuka życia

Ajurweda jest bardzo skuteczną, lecz wymagająca filozofią życia – wymaga silnej woli i odpowiedzialności. Na wyznawanie tej filozofii składa się przede wszystkim zdrowy styl życia, odpowiednia dieta, higiena ciała, stosowanie olejów, praktykowanie jogi, medytacji. Zgodnie z ajurwedyjską definicją zdrowia, pełne zdrowie nie opiera się jedynie na braku wyraźnych symptomów chorobowych, lecz stanowi stan absolutnie dobrego samopoczucia w całej swojej istocie. Medycyna ajurwedyjska nie zajmuje się pojedynczym organem, lecz traktuje ciało jako całość. Jej istotą jest pełne wyzdrowienie, a nie tymczasowa ulga. Nasza europejska cywilizacja może się naprawdę wiele, bardzo wiele uczyć od rdzennych Hindusów, którzy wyznają najprostsze wartości gwarantujące im nie tyle materialne zasoby, co spokój ducha i równowagę psychiczną. Na której brak tak ciężko nasz kontynent narzeka.

A Ty co o tym sądzisz? :)