Mindfulness – co to jest i jak praktykować uważność

mindfulness

Mindfulness w ostatnich miesiącach stało się wyjątkowo popularnym pojęciem. I nie chodzi o samą specyfikę słowa, a raczej o filozofię jaką mindfulness przedstawia. W dzisiejszym zabieganym świecie, coraz bardziej potrzebujemy odpoczynku nie tyle fizycznego, co od swoich własnych skołatanych myśli. A gdyby tak wyłączyć autopilota na jeden dzień? Co Ty na to?

Co to jest Mindfulness

Mindfulness, czyli uważność, to umiejętność bycia tu i teraz. Bycia obecnym w chwili rzeczywistej nie tylko ciałem, ale i duchem. Nasze zabiegane tempo życia powoduje, że dla większośći ludzi praktykowanie uważności jest bardzo trudne.

Ile to razy zdarzyło Ci się być zamyślona gdy gotujesz obiad, albo gdy oglądasz serial ale myślisz o czymś całkiem innym?

No właśnie. W mindfulness chodzi o to, aby skupiać się na tym co robisz w danym momencie. Powiem Ci szczezrze, że sama miałam z tym ogromnym problem – jako pracoholik robiących tysiąc rzec naraz, nie umiałam totalnie być w pełni obecna w danej chwili. A przecież o to właśnie chodzi!! O przeżycie każdej chwili na 100%. Badania nad uważnością psychologa Matthew A. Killingswortha z Harvardu wykazały, że aż 46% z pośród 2250 badanych, myśli o różnych rzeczach podczas wykonywania danej czynności. To znaczy, że prawie połowa ochotników wykonuje codzienne czynności na tzw. „autopilocie”. To powoduje, że nie jesteśmy obecni w naszym życiu. Gdyby takie badania zrobić na szerszą skalę, jestem przekonana, że o wiele więcej osób mogło by się podpisać pod takim życiem. Rozproszenie myśli, chaos w głowie – to jest największa zmora dzisiejszych czasów.

mindfulness

Uważność to podstawowa umiejętność ludzka by być w pełni obecnym, świadomym tego, gdzie jesteśmy i co robimy

Tak naprawdę, jeśli chcesz wiedzieć co to jest uważność, zacznij ją ćwiczyć 🙂 Postaraj się być tu i teraz. Czytaj tekst ale nie myśl o niczym innym. Dotrwaj do końca postu bez skupiania się na tym co potem, kto dzwoni itp.

      Mam dla Ciebie dwie dobre informacje
           Uważności można się nauczyć
     Uważność możesz zacząć ćwiczyć od zaraz

mindfulness

Jakie korzyści masz z Mindfulness

Profesor Jon Kabat-Zinn, założyciel Stress Reduction Clinic na Uniwersytecie Massachusetts, na podstawie wieloletnich obserwacji swoich pacjentów i badań, wykazał, że praktykowanie uważności może przynieść poprawę zarówno na płaszczyźnie somatycznej, fizycznej jak i psychicznej a także w różnych zespołach chorobowych.

Uważność poprawia samopoczucie

• Zwiększając zdolność do uważności, przyczyniasz się do większego zadowolenia życia.

• Będąc obecnym tu i teraz, pozwalasz sobie być w pełni zaangażowana w działania, tworzysz większą zdolność do radzenia sobie z niekorzystnymi zdarzeniami, masz większe poczucie własnej skuteczności i odpowiedzialności

mindfulness uważność

• Poprzez skupienie się na tu i teraz, wielu ludzi, którzy praktykują uważność, mniej boi się o swoją przyszłość, mniej rozpamiętuje przeszłość, a to z kolei, zwiększa poczucie własnej wartości

• Mindfulness poprawia inteligencję emocjonalną i społeczną, zwiększa empatię i współczucie

• Bycie tu i teraz poprawia wydajność i Twoją produktywność związaną z pracą, jak i obowiązkami domowymi

• Minfluennes, wzmacnia 4 ważne czynniki: większa świadomość ciała, samoświadomość, regulacja emocji i regulacji uwagi.

Uważność poprawia zdrowie fizyczne
Uważność może:

• pomóc złagodzić stres, obniżać napięcie emocjonalne. Badania opublikowane Health Psychology pokazują, że uważność zmniejsza poziom kortyzolu, hormon stresu
• wspomóc choroby serca
• obniżać ciśnienie krwi
• zmniejszać przewlekłe bóle
• poprawiać sen, leczyć bezsenność
• łagodzić problemy żołądkowo-jelitowe
• łagodzić lub zmniejszać reumatoidalne zapalenie stawów (badania z 2011, Annals of Rheumatic Disease)

Uważność poprawia zdrowie psychiczne
W ostatnich latach, psychoterapeuci (głównie w terapii poznawczo – behawioralnej) coraz częściej polecają mindfluenness jako ważny element w leczeniu wielu problemów, takich jak:

depresja, trauma, stres pourazowy
• uzależnienia – alkohol, narkotyki
• zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia
• zaburzenia lękowe, nerwica

mindfulness

Jak ćwiczyć uważność

Mindfulness to forma medytacji. Wymaga skupienia, koncentracji i bycia obecnym na chwili. Istnieje tysiące ćwiczeń praktykujących uważność, ja dla Ciebie wybrałam te najprostsze, ale i najefektywniejsze. Im więcej w ciągu dnia będziesz ćwiczyć uważność, tym lepiej będzie Ci ona wychodzić, a tym samym, będziesz odczuwać coraz większe korzyści z praktykowania uważności.

Chwila oddechu – podstawowa forma uważności

Usiądź lub połóż się w miejscu gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzać. Skup się na swoim oddechu, starając się aby wydech był dłuższy niż wdech. Obserwuj swoje myśli ale ich nie oceniaj. Pozwól im spokojnie płynąć przez Twój umysł. Będą to myśli zarówno pozytywne jak i negatywne. Twoim zadaniem jest starać się skupiać wyłącznie na oddechu, puszczać wolno myśli w eter jak latawiec.

Doznania ciała
Usiądź lub połóż się w miejscu gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzać. Tym razem, skupiaj się wyłącznie na doznaniach swojego ciała i organizmu. Ciało cały czas do Ciebie mówi. Zauważ mrowienie, swędzenie, burczenie w brzuchu itp. Nie oceniaj tych procesów, po prostu skupiaj się nad tym jak Twoje ciało tętni życiem.

Przepływ emocji
To chyba jedna z trudniejszych metod mindfulness, ponieważ emocje towarzyszą nam przy każdej jednej czynności jaką wykonujemy. Żyjemy emocjami. Nauczyć się spokojnego przepływu emocji, jak informacji – to nie lada sztuka! Nazywaj swoje emocje które Ci towarzyszą podczas różnych przeżyć – jak spotkanie z chłopakiem, rozwód, oglądanie telewizji, kłótnia w pracy itp. Nazwij je (gniew, radość, złość, smutek, irytacja…) i pozwól im odejść!! Problem ludzi polega na tym, że zachowują głównie negatywne emocje na pamiątkę. Trzymając w sobie złe emocje, sami siebie niszczymy a nie innych.

Uważność uczy oczyszczania umysłu ze zbędnych, toksycznych emocji.

Codzienne obowiązki
Chodzi o to, aby skupić się maksymalnie na danej czynności, nie myśląc o tym co nas czeka za chwilę. Te czynności mogą być prozaiczne, ale istotą jest to, ile wkładasz zaangażowania daną chwilę. Czyli, tak jak wspomniałam wyżej, czy żyjesz na autopilocie. Rób jedną rzecz naraz i kieruj całą swoją uwagę na tą konkretną czynność. omomom to dla mnie jest zawsze najtrudniejsze!

Kilka wskazówek do praktykowania uważności:

Na początek – ćwicz kilka razy dziennie uważność, po kilka minut. Systematyczność w mindlfueness daje najlepsze efekty.
Angażuj w każdą czynność wszystkie swoje zmysły. Obserwuj swoje myśli.
Jeśli złapiesz się na tym że wybiegasz myślami za daleko, wróć do danego momentu i zacznij od nowa.
Jeśli masz problem z koncentracją, spróbuj skierować swoją uwagę na oddech. Możesz powtarzać jedno wybrane słowo i na nim się skupiać np. mantra
Przede wszystkim praktyka uważności wymaga akceptacji tego, co powstaje w Twojej świadomości w każdej chwili

Na koniec, jedna ważna rada ode mnie, poparta swoim doświadczeniem…
Zaakceptuj przeszłość. Dopóki tego nie zrobisz, będziesz zawsze rozpamiętywać chwile które były, błędy których można było uniknąć i słowa których można było nie wypowiadać. Słuchaj. To minęło i jeśli na coś człowiek nie ma wpływu, to na swoją przeszłość. Ma natomiast wpływ na to, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość. Bądź siebie świadom, zaakceptuj to co było i ciesz się byciem tu i teraz!!!
Życzę Ci tego z całego serca!

1 Comment

  1. ojjj ja się dłuuugo przekonywałam do Mindfulness …. na początku to bardzo trudne bo życie powoduje że ciągle gdzieś gonimy….ale warto się nauczyć tego 🙂

A Ty co o tym sądzisz? :)