Kto może robić zabiegi medycyny estetycznej – lekarz czy kosmetolog?

Medycyna estetyczna od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, podobnie jak wojna o to, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Kosmetolog czy tylko lekarz może robić zabieg medycyny estetycznej? Zapraszam do czytania 🙂

Kto może wykonywać zabieg medycyny estetycznej?

 

To jedno z najgorętszych, a zarazem najtrudniejszych pytań w branży kosmetycznej. Doskonale zdaję sobie sprawę że wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej przez kosmetologa ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Niestety, brak jednoznacznych regulacji prawnych w tym temacie nie ułatwia odpowiedzi na pytanie.

I dopóki w naszym prawie nie będzie definitywnie określonych granic kompetencji kosmetologa, dopóty będą gorące, czasem mało merytoryczne dyskusje na ten temat.

 

 

Medycyna estetyczna co to jest

Żeby dyskutować na temat kto może wykonywać medycynę estetyczną, musisz najpierw wiedzieć czym w ogóle ta medycyna estetyczna jest. Oprócz tego, że w ostatnich latach panuje na zabiegi medycyny estetycznej istne szaleństwo, wiele teorii spiskowych, nie do końca jest ona prawidłowo rozumiana. American Academy of Aesthetic Medicine uznaje, że:

Medycyna Estetyczna obejmuje wszystkie zabiegi medyczne, których celem jest poprawa wyglądu fizycznego i zadowolenia pacjenta, przy zastosowaniu nieinwazyjnych metod lub minimalnie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych.

zabiegi medycyny estetycznej

Z kolei, bardziej rozbudowaną i – jasno zdefiniowaną definicję podaje British College of Aesthetic Medicine:

Medycyna estetyczna oznacza specjalność medyczną, wykonywaną przez zarejestrowanych i licencjonowanych lekarzy, obejmującą szereg chirurgicznych i niechirurgicznych zabiegów (…) w celu przywrócenia, skorygowania wyglądu (…) stosując techniki, które łączą względy estetyczne z leczeniem lub zapobieganiem chorobom, zaburzeniom lub stanom w promowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego pacjentów.

Doktor Marek Wasiluk, rozdziela medycynę estetyczną na zabiegi wyłącznie dla lekarzy, jak i zabiegi które może wykonywać kosmetolog.

Kosmetolog wykonuje zabiegi estetyczne w celu profilaktyki i upiększania. Jednym słowem, kosmetolog spowalnia procesy starzenia i koryguje defekty skóry, bez ingerencji skalpela.

 

 

Medycyna estetyczna a prawo

Medycyna estetyczna i kosmetologia powinny być swoim lustrzanym odbiciem. Jak możesz zauważyć z powyższych definicji, nigdzie nie wspomina się że kosmetolog nie może wykonywać zabiegów medycyny estetycznej.

Idąc tym tropem, zasada prawa ullum crimen sine lege mówi że:

wszystko co nie zostało zabronione jest niezabronione

 

medycyna estetyczna zabiegi

Na grupie kosmetycznej sekretypiekna zadałam ostatnio pytanie w formie ankiety,

Czy kosmetolog również może wykonywać zabieg medycyny estetycznej?

Przeważająca część – (80 głosów) uznała że tylko lekarz może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Reszta – 40 głosów uznała że również kosmetolog może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej.

Znaczący w sporze o wykonywanie zabiegów jest wyrok sądu Okręgowego w Olsztynie z 2016 roku. Spór dotyczył wykroczenia z art. 58 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w którym Sąd Okręgowy uniewinnił obwinioną i wykazał że wykonywała ona tylko zabieg kosmetyczny.

“Sąd oddzielił również działania lecznicze od nieleczniczych. Zabiegi związane z przerwaniem ciągłości skóry nie zawsze muszą mieć cel leczniczy, zatem nie dochodzi przy ich wykonywaniu do naruszenia ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Zdaniem sądu nie każdy zabieg tego rodzaju ma cel terapeutyczny, jego celem może być wyłącznie upiększenie ciała” (źródło Aesthetic Business 1/2019 str. 19)

 

medycyna estetyczna

Kosmetolog a medycyna estetyczna

Zdania o tym, kto może wykonywać zabiegi estetyczne nie są miarodajne. Lekarze będą bronić swojej profesji, a z drugiej strony, kosmetolodzy (całkiem słusznie) będą zwracać uwagę na fakt, że są po studiach wyższych. Specjalizacje na studiach pozwalają uzyskać kierunkowe wykształcenie w danej dziedzinie, jak np. kosmetologia bioestetyczna.

Program studiów jest bardzo szeroki, obejmuje takie przedmioty jak: alergologia, kosmetologia lecznicza, dermatologia, biochemia, biofizyka, fizjoterapia estetyczna, prawo kosmetyczne, surowce naturalne, i oczywiście część praktyczną – pracownię.

Odnoszę wrażenie że ta piękna, i jak że bardzo wymagająca działka zamiast łączyć lekarzy i kosmetologów – bardzo mocno dzieli. I tak, zabiegi medycyny estetycznej może dzisiaj wykonywać weterynarz, dentysta, wenerolog, urolog itp. Patrząc na zagadnienie w ten sposób, wydaje się być nieuzasadnionym bronienie wersji że kosmetolog nie może wykonywać zabiegów medycyny estetycznej.

 

Szkolenia z medycyny estetycznej dla kosmetologów

Każdy kto chce wykonywać zabiegi medycyny estetycznej (także lekarze) powinien ukończyć odpowiednie szkolenia lub studia podyplomowe. W ostatnich latach powstało wiele placówek szkoleniowych, również z wykonywania wypełniaczy przez kosmetologów.

Bez względu na zabieg, uważam że bezpieczeństwo wykonywania każdej usługi w gabinecie kosmetycznym jest podstawą. Pierwsza zasada kosmetyki mówi: po pierwsze nie szkodzić.

Dopóki wykonywanie zabiegów estetycznych nie jest uregulowane prawnie, jako kosmetolog, możesz skorzystać z możliwości dokształcenia się w tej dziedzinie. Wybierając szkolenie sugeruj się przede wszystkim częścią praktyczną zabiegową, bo to w tym obszarze kluczowa jest Twoja pewność siebie. Szkolenia z medycyny estetycznej oferuje MEAA by Dermatic, między innymi z nici PDO i mezoterapii igłowej.

 

 

kosmetolog

Ceny szkoleń są podobne do studiów podyplomowych z medycyny estetycznej. Jednak wybierając kursy medycyny estetycznej masz większą elastyczność co do czasu i tematu z jakiego chciała byś się kształcić. Możesz wybrać tylko nici liftingujące, lub tylko peelingi chemiczne.

Nie patrz nigdy na niskie koszta tylko na ofertę po której będziesz mogła spokojnie i bezpiecznie wykonać dany zabieg.

 

Kochana masz jakieś pytania odnośnie wykonywania zabiegów? Jakie jest Twoje zdanie? Uważasz że zabieg medycyny estetycznej może wykonywać zarówno kosmetolog i lekarz, czy tylko lekarz? Zapraszam do dyskusji w komentarzach 😀 Jestem bardzo ciekawa Twojego zdania! 😀

Buziaki!

10 komentarzy

  1. Ten komentarz na pewno pisał jakiś kosmetolog żeby podnieść swoje kompetencje. Niestety mam dla was złą wiadomość ale kosmetolog nie może wykonywać, większości zabiegów medycyny estetycznej,ponieważ te są zarezerwowane są dla lekarzy. To że mają jakieś przedmioty na studiach związane z różnymi reakcjami to nie jest MEDYCYNA. Ciekawe co taki kosmetolog zrobi gdy wystąpią jakieś działania niepożądane lub martwica skóry bo nie jest to prawnie dozwolone… Nie przepisuj cie sobie kompetencji których nie macie. Tu chodzi o zdrowie i życie ludzkie.

    1. Zgadzam sie z Toba ,ze kosmetolog czy kosmetyczka nie moga wykonywac zabiegow przerywania ciagłosci skory ,niestety prawo w Polsce kipi mimowolką bo nawet pielegniarki zauwazyłam zajmuja sie tymi usługami, zrobienie kursu np. ze specjalizacji medycyny regeneracyjnej nie jest problemem gdyz mam znajomych, którzy nie będac lekarzem takowy kurs posiadają i szaleja z estetyka ,czekam z niecierpliwoscią na ruszenie ustawy która zrobi w końcu z tym porzadek.

  2. Sprawa trudna do konkretnego określenia jeśli lekarz to tylko wyszkolony lekarz w medycynie estetycznej , kosmetolog z ogromnym doświadczeniem oraz bogata praktyka ❤️

    1. tak wydaje mi się że i lekarze i kosmetolodzy w medycynie estetycznej muszą nabyć dużo praktyki i lata doświadczeń!

  3. Tatuażysta, linergistka też nie beda w stanie leczyć po sobie powikłań. To znaczy że maja porzucić swoją profesję?

    1. Brawo dobra uwaga, i sama niestety wiem ją najlepiej z autopsji bo właśnie mój tatuaż jest całkowicie do poprawy… do tego stopnia że studio zwróciło mi za niego pieniądze :/

  4. Jest jeden podstawowy problem kosmetolog i pielęgniarka nie jest w stanie leczyć powikłań bo nie jest lekarzem czyli wykonuje zabieg którego nieprzewidzianych skutków nie może potem opanować. To jak to jest !

    1. Oczywiście, ale kosmetolog ani pielęgniarka nie generuje specjalnie powikłań. Po to właśnie należy współpracować z lekarzami żeby móc w razie takich sytuacji odpowiednio zareagować. Kosmetolog ma większą wiedzę na temat skóry, zabiegów, pielęgnacji – niż na przykład dentysta – lub lekarz po specjalizacji z jakiejś dziedzinie nie związanej ze skórą. Świadomy kosmetolog zdaje sobie sprawę że powikłania mogą nastąpić ale za wszelką cenę stara się je minimalizować Trochę drażni mnie skupianie się na powikłaniach tylko przez pryzmat pracy kosmetologa, przecież lekarzom też te powikłania się zdarzają? Tak ma Pan rację że lekarz wtedy może wypisać receptę. Ale nie widzę naprawdę żadnych
      przeciwieństw aby we współpracy kosmetolog z lekarzem nie mógł pomóc klientowi.

      1. Przede wszystkim absolutnie nie można wrzucać do jednego worka kosmetologa i kosmetologa z dyplomem pielęgniarki! Ta druga osoba ma uprawnienia do iniekcji i ma uprawnienia medyczne, więc jeśli dołożymy tu doświadczenie, kosmetolog nie dorasta jej do pięt.

        1. masz rację kochana, nasuwa się pytanie ile jest kosmetologów z dyplomem pielęgniarki? Bo ja szczerze nie znam żadnego 🙂

A Ty co o tym sądzisz? :)