PRZESTAŃ TYLE PIĆ ALKOHOLU – jak alkohol wpływa na skórę

wpływ alkoholu na skórę

Kto z nas nigdy nie pił alkoholu? Wszyscy piją, a nasz polski naród to naród pijący. Jeśli NIE CHCESZ wyglądać jak stara babcia w wieku 40 lat – koniecznie przeczytaj jak alkohol wpływa na skórę!

Jak alkohol wpływa na skórę

Mogłabym napisać że alkohol szkodzi skórze i na tym zakończyć swój wpis, ale to by było za mało. Polska to kraj w którym alkohol leje się strumieniami, i piszę to mieszkając zarówno nad morzem, jak i na południu Polski. Widziałam ile w okresie wakacyjnym turyści piją hektolitrów alkoholu i ile z tych ludzi to kobiety.

Mimo iż sama nigdy nie stroniłam od procentów, i w sumie jedyną używką jaką kiedykolwiek używałam to był (no dobra, dalej jest ale w małych ilościach :D) alkohol, to uważam iż Polacy są mocno pijącym narodem. Wystarczy zobaczyć kluby i kawiarnie w każdym jednym mieście. Idź do sklepu i zobacz co się najlepiej sprzedaje. Wiesz co mnie najbardziej zaskoczyło pierwszy raz za granicą? Że polaków poznawało się w supermarkecie nie tylko po “wspaniałym” angielskim ale i faktem, że to właśnie oni mieli najwięcej alkoholu w koszykach i wózkach.

alkohol na skórę

Co się dzieje ze skórą gdy pijesz alkohol

Szkodliwy wpływ alkoholu na skórę nie ma płci. działa tak samo na kobiety jak i na mężczyzn. Jest jednak jeden wyjątek – u kobiet niszczące działanie alkoholu widać o wiele szybciej niż u mężczyzn. Podobnie sytuacja wygląda z naturalnym procesem starzenia, ponieważ my kobiety, mamy cieńszą, delikatniejszą i genetycznie uwarunkowaną bardziej reaktywną skórę.

Sama gdy piję alkohol w dużych ilościach czuję się najzwyczajniej w świecie źle, dlatego staram się bardzo żeby nie przeginać z ilością alkoholu. Nadmierne procenty wpływają tragicznie nie tylko na mój stan skóry, ale i samopoczucie. A jak jest u Ciebie?

Alkohol wpływa na skórę tylko w jeden sposób… toksycznie!

 

Alkohol dla skóry to związek toksyczny

 

alkohol wpływa na skórę

 

Ponieważ praca skóry jest nierozerwalnie powiązana z pracą organizmu, procenty wypijane w dużych ilościach niszcząc, czy też wpływając na osłabienie narządów wewnętrznych, wpływają również na gorszą kondycję skóry. I tak, spowolnienie pracy nerek które muszą się “uporać” z detoksykacją alkoholu następuje odwodnienie skóry i organizmu. Im mniej pijesz zwykłej wody przy równoczesnym czy całonocnym piciu, tym większy skóra będzie mieć problem z odwodnieniem.

 

 

 

 

Odwodnienie łatwo jest uzupełnić, natomiast wszystkie poniższe skutki tego jak alkohol wpływa na skórę nie są już tak łatwe do zniwelowania.

Alkohol na skórę wpływa tworząc:

 

  • zmarszczki i niszczenie kolagenu
  • sińce, obrzęki pod oczami
  • zaostrzenie stanów zapalnych skóry. Szczególnie dotyczy to trądziku różowatego, przy którym absolutnym zakazem jest picie alkoholu!
  • rozszerzenie naczyń krwionośnych. Cóż, alkohol skutecznie podnosi ciśnienie krwi tak więc naturalnym jest że nie tylko będziesz czerwona gdy pijesz, ale także gdy już przestaniesz pić 😉
  • słabsze włosy, paznokcie
  • przetłuszczanie się skóry – etanol – związek zawarty w alkoholu wpływa nie tylko na trądzik różowany, ale również na nadmierne wydzielanie sebum. Jeśli jesteś w kuracji leczącej trądzik, oszczędzaj się z alkoholem 😉

alkoholu na skórę

Alkohol wpływa na skórę tak, jak mu na to pozwolisz

Prawda z nagłówka jest oczywista, ponieważ to Ty i wyłącznie Ty odpowiadasz za to ile pijesz alkoholu w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca. Nasza polska mentalność nie za bardzo ułatwia nam zadanie, ponieważ w naszym kraju alkohol jest bardzo przyswajalny. Wyobraź sobie, że na Islandii alkohol jest tylko w wyznaczonych sklepach i tylko w określonych godzinach. Efektem jest fakt, że Islandczycy są najmniej uzależnionym od alkoholu narodem. Kontrola picia alkoholu to najlepsze co możesz zrobić dla swojego zdrowia i skóry.

alkohol wpływa na skórę

Ile można pić alkoholu żeby nie wpływał szkodliwie na skórę?

Każde badanie i lekarz powie inaczej, są jednak pewne średnie które można brać pod uwagę jako “prawidłowości w piciu alkoholu”. Wygląda to następująco:

 

Kobiety – 1 lampka wina 200 ml na dzień lub jedno półlitrowe piwo

Mężczyźni – 2 lampki wina 200 ml na dzień lub dwa półlitrowe piwa

 

Osobiście uważam że ten wynik i tak jest znacznie zawyżony, i trzymając się go można skórze również zaszkodzić. Bierz także pod uwagę, że

maksymalna ilość spożywanego alkoholu jest zależna od masy ciała, diety jaką stosujesz, płci i czasu picia.
Wydaje się że w Polsce każdy czas jest dobry na picie, ale nie musisz brać z tego przykładu 🙂

 

No dobrze, ale żeby nie było że sama jestem święta. Nie, nie jestem i wiele razy zdarzyło mi się “przegiąć” z alkoholem. Jednak (pomijając okres dojrzewania :D) zawsze starałam się to zbalansować np. miesięcznym detoksem od alkoholu. Wydaje mi się że bardzo ważne jest to, w jakim towarzystwie się obracasz. No bo, jeśli codziennie spotykasz się z ludźmi którzy piją po dwie butelki vódki dziennie, to jak sama masz nie pić? Podobnie wygląda sprawa z papierosami. Zauważ jednak, że alkohol jest bardziej “dostępny” niż papierosy w mass media. Reklamy piwa, banery w miastach – wszystko tyczy się alkoholu. A Ty? Ile pijesz alkoholu tygodniowo?

Liczę na Twoją szczerość w komentarzu 🙂 lub w mojej znakomitej i wyselekcjonowanej grupie Sekrety Piękna

Buziaki

Marta

11 komentarzy

  1. Ja uważam że o wiele gorsza jest chemia w żywności i kosmetykach niż alkohol ?

    1. pewnie że tak, ale na alkohol i to ile go pijesz masz zdecydowanie większy wpływ niż na chemię w żywności 🙂

  2. weronika z Zebrzydowic

    21/10/2019 at 11:44

    u mnie z alkoholem sprawa wygląda tak -kiedyś piłam duuużo, za dużo. Teraz sporadycznie i moja skóra o wiele lepiej to znosi i lepiej wygląda

    1. to wiadome, alkohol jest jednym z najgorszych czynników wpływających na starzenie skóry

      1. Kochana u mnie w rodzinie ciocia alkoholiczka wygląda jakby miala 50 lat a ma… 38!! Alkohol bardzo źle wpływa na skórę ?

  3. Dość ciekawy temat. Nigdy nie myślałam o alkoholu pod takim kątem.

    1. dzięki Gabrysia, jak u Ciebie wygląda picie alkoholu?

  4. Ale alkohol czyli czerwone wino działa także pro zdrowotnie i antyoksydacyjnie usprawnia trawienie itp

    1. oczywiście masz rację, dlatego piszę że w małych ilościach jest ok 😉

  5. JA ALKOHOL Piję raz dziennie ale za to porządnie za trzech!

A Ty co o tym sądzisz? :)