Zdrowa wątroba – sposoby na zdrową wątrobę

zioła na zatoki - zapalenie zatok

Wątroba powinna być Twoją najlepszą przyjaciółką! To jeden z najważniejszych organów naszego ciała, a mimo to… najczęściej jest traktowany po macoszemu. Sama przyznaję się bez bicia – dopiero gdy zaczęłam mieć objawy chorej wątroby, zrozumiałam, jak ważna jest zdrowa i sprawna wątroba! Dlaczego? Czytaj dalej—->

Funkcje wątroby

Wątroba to naprawdę niesamowity narząd, spełniający tyle różnorodnych funkcji, że do dzisiaj jest obok mózgu równie tajemniczym narządem. Budowa wątroby głównie składa się z tzw. triady wątrobowej, do której należy tętnica wątrobowa, żyła wrotna oraz przewód żółciowy międzypłacikowy. Hepatocyty, czyli komórki wątrobowe odpowiedzialne są za produkowanie żółci – która z kolei reguluje procesy trawienia,  oraz wchłanianie witamin z pokarmów.

Jak wspomniałam funkcje wątroby są naprawdę niezliczone (udowodniono, że dziennie jest ich około…500!), skupiając się na najważniejszych –

  • odpowiada za wydalanie toksyn z organizmu
  • reguluje poziom cukru we krwi
  • syntezuje białka – zamienia składniki pokarmowe w energię.
  • ma zdolność regeneracji
  • odpowiada za termoregulację
  • magazynuje witaminy (witamina A, witamina E, witamina C, i witamina D)
  • jest swoistym filtrem dla krwi – oczyszcza ją z toksyn, metali ciężkich, odpowiada za jej magazynowanie i krzepliwość
  • produkuje żółć – do 1,5l na dobę! która z kolei neutralizuje szkodliwe działanie leków, toksyn i tłuszczy

jak stosować pyłek pszczeli

Zdrowa wątroba – jak unikać chorób wątroby

Niestety nie wiem czy wiesz, ale objawy chorej wątroby nie są jednoznaczne. Co więcej, istnieje kilka schorzeń wątroby i każdy z nich, charakteryzuje się innymi cechami. Choroby wątroby dzieli się generalnie na choroby naczyń wątroby, miąższu wątroby i wewnątrz-wątrobowych przewodów żółciowych.

Wirusowe zapalenie wątroby – niestety może dojść do zakażenia przez niesterylne narzędzia kosmetyczne, które naruszają ciągłość skóry – np. poprzez cążki przy manicure. Warto korzystać z darmowego badania anty-HCV, zarówno jeśli wykonujesz manicure / pedicure lub jesteś klientką na paznokcie. Drogą zakażenia może być również stosowanie wspólnych golarek, szczoteczek do zębów, wykonywanie tatuaży itp. Jednym słowem – zakażenie HCV jest możliwe w przypadku kontaktu z zakażoną krwią. Niestety wirusowe zapalenie wątroby może być nawet kilkadziesiąt lat!! zupełnie niewidoczne, bezobjawowe.

Nawet jeśli objawy występują, są one rzadko łączone z wirusem HCV – apatia, zmęczenie, senność, bóle stawów. 28 VII to Światowy Dzień WZW – z tej okazji, organizowana jest kampania edukacyjna #CzasNasGoni Fundacji Urszuli Jaworskiej, która ma na celu uświadomienie jak największej liczbie osób choroby jaką jest wirusowe zapalenie wątroby.

Z tej okazji, zapraszam Cię do wirtualnego biegu na stronie Pana Wątroby – www.panwątroba.pl który jest piękną akcją zwracającą uwagę na problem HCV. Dodam jeszcze, że patronat honorowany nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Zdrowia.

Jak mieć zdrową wątrobę

1. Dieta wątrobowa

Zbilansowana dieta – to podstawa i konieczność dla zdrowej wątroby. Wszystko co wprowadzasz do organizmu ma wpływ na wątrobę (pozytywny lub negatywny). Zarówno alkohol, fast foody, jak i leki – wpływają destrukcyjnie na funkcjonowanie wątroby. Dieta wątrobowa to przede wszystkim, jak najmniej przetworzone pokarmy. Uważam, że każdy przynajmniej raz na rok powinien skorzystać z diety wątrobowej, aby dać odpocząć wątrobie 🙂

  • Dieta wątrobowa – dozwolone jest: chude mięso, mleko roślinne, ciemny chleb, miód, ryby, chudy twaróg, płatki jaglane, warzywa (ale nie strączkowe i kapustne!), owoce (ani zbyt dojrzałe ani nie dojrzałe), soki owocowe, jogurty naturalne, pij dużo wody – mineralnej lub przegotowanej
  • Dieta wątrobowa – zakazane jest: wszystkie tłuste potrawy mięsne, mleko, kiełbasa, przegniłe owoce, fast foody, napoje gazowane, alkohol, słodycze, mocna kawa i herbata

2. Badaj regularnie wątrobę

Może się to wydawać uciążliwe, ale przecież nie badasz się co drugi dzień, po drugie – wątroba to Twoje najcenniejsze złoto, które naprawdę robi każdego dnia dobrą robotę 🙂 Wyobrażasz sobie jak by to było gdyby wątroba nie eliminowała toksyn, nie oczyszczała krwi i nie przetwarzała pokarmu w energię?

No więc, nie ma co czekać aż zacznie boleć, po prostu ją badaj raz na rok! Do najpopularniejszych badań należą próby wątrobowe, ale równie dobrze jest zrobić badanie miąższu wątroby oraz test na wirusowe zapalenie wątroby. Do końca roku można za darmo skorzystać z darmowych badań anty-HCV w każdym laboratorium sieci ALAB. Również lekarz pierwszego kontaktu może zlecić wykonanie badania anty HCV!

3. Zioła na wątrobę

w profilaktyce zdrowotnej wątroby zadbaj o dostateczną ilość ziół które wątrobę regenerują – głównie jest to karczoch, mniszek lekarski i ostropest. Ten ostatni, znakomicie chroni wątrobę przed zbyt dużą ilością toksyn które mogły by ją zatruwać. Do tego, ostropest działa przeciwzapalnie i regenerująco 🙂 Z kolei mniszek lekarski i karczoch, wspomagają czynność wydalniczą wątroby.

Kochana, jak widzisz – wątroba to niezwykle ważny narząd, mam nadzieję że po tym wpisie zadbasz o niego jeszcze bardziej 🙂 Skupiałam się na tym jakie wątroba daje znaki przez organizm, ale pamiętaj proszę, że również na skórze mogą pojawiać się zmiany przy chorej wątrobie – tzw. plamy wątrobowe (podobne do przebarwień, jednak bardziej brunatne). Jeżeli masz swoje sposoby na szybką regenerację wątroby – dawaj koniecznie znać w komentarzu!

Ściskam mocno, zachęcając do wirtualnego biegu jak i bezpłatnych badań na HCV.

Życzę dużo zdrówka,

Ściskam mocno!

Marta

A Ty co o tym sądzisz? :)